Podzimní čaje, které vám pomohou zhubnout

Shutterstock.com - Čaj

I první podzimní dny mohou být chladné. Doslova si proto říkají o čaj, který by vám pomohl se zahřát. Zároveň s tím ale může být užitečný i v oblasti hubnutí. Hodně lidí začíná svůj den právě tímto nápojem. Další zase mají popíjení čaje spojené s chvilkami relaxace, kdy se mohou ponořit do klidu. Ať tak či onak, čaj bývá dobrým společníkem, který vám vykouzlí na rtech dobrou náladu.

Potlačí chuť k jídlu

Jaké čaje se mohou stát součástí vaší podzimní pohody a zároveň podpoří vaši snahu shodit nadbytečné kilogramy? Velmi dobrý je zelený čaj. Jeho účinky v této oblasti jsou nezpochybnitelné a podpořila je už řada vědeckých studií. Podle nich zelený čaj povzbuzuje spalování tuků. Zároveň potlačuje chuť k jídlu a podporuje termogenezi, tedy proces, který povzbuzuje tvorbu tepla v lidském těle, což úzce souvisí s odbouráváním tuku. Dále se v něm nacházejí katechiny, které podporují vstřebávání sacharidů a tuků. Stává se proto velice dobrou ochranou před aterosklerózou a cukrovkou. Nejvhodnější čas na pití zeleného čaje nastává ráno nebo brzy dopoledne, protože tehdy má porce kofeinu povzbuzující účinek. Nepijte ho ale odpoledne nebo večer, protože byste nemuseli dobře spát. Jde o vynikající antioxidant, který brání stárnutí organismu. Zelený čaj není vhodný pro lidi, kteří trpí nedostatkem železa a také pro těhotné a kojící ženy.

Zbraň proti LDL cholesterolu

Na snížení cholesterolu skvěle funguje oolong neboli dračí čaj. Obsahuje pestrou škálu vitamínů počínaje vitamínem A, dále ze skupiny B především B1 a B2, potom C a E. Z minerálů například vápník, hořčík, fosfor a zinek. Díky obsahu přírodních antioxidantů polyfenolů poskytuje ochranu proti stárnutí buněk. Zároveň také poskytuje prevenci před cukrovkou a srdečně-cévními chorobami, pokud už tyto choroby vznikly, zpomaluje jejich průběh. Jde o velmi dobrý stimulant pro lidské tělo.

Podpora spalování tuků

Červený čaj čili pu-erh je užitečný pro spalování tuků. Fermentace je zde kratší než u černého čaje. Díky tomu se v něm zachová více polyfenolů a enzymů. Obojí následně pomáhají hubnutí. Taniny pak povzbuzují vylučování žluči a podporují trávicí procesy. Metabolismus tuků probíhá lépe. Podobně je pro metabolizaci tuků důležitý i bílý čaj, jehož lístky se sklízejí už v rané fázi vývoje, a proto obsahují hodně antioxidantů. Pomáhá také snížit hladinu špatného LDL cholesterolu. Rovněž jde I když rooibos vlastně není tradičním čajem, z listů afrického keře čajovce kapského se připravuje nápoj, který se čaji podobá. Pomáhá stabilizovat glykémii i snižuje hladinu cholesterolu. Ovlivňuje dobrým směrem také hormonální rovnováhu, která má dobrý vliv na všechny procesy v těle včetně těch metabolických.

Indiánský recept na dobrý výkon

Dalším skvělým tipem je Yerba maté. Co se pod tímto cizokrajným názvem vlastně skrývá? Jde o sušené a následně také podrcené lístky Cesmíny paraguajské. Tato rostlina měla kvůli svým účinkům u jihoamerických indiánů status posvátné. Posilovala jejich výkon, povzbuzovala je k co nejvyšší aktivitě. Díky jejímu působení snáze a rychleji utekli nepřátelům. Je doslova nabitá vitamíny počínaje vitamínem A, potom obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5 a také vitamín C. Nechybí pestrá škála minerálů od vápníku a hořčíku, přes mangan, železo, křemík, selen, fosfor a draslík. Můžeme ještě pokračovat pestrou škálou povzbuzujících látek jako kofein, theofylin, theobromin. Určitě v tuto chvíli už nepochybujete o tom, že pravidelné pití tohoto čaje úpravě tělesné hmotnosti rozhodně pomůže.

Podpora pro játra a trávení

Vaše čaje by měly obsahovat i další složky, které podporují činnost různých orgánů. Například květy slunečnice výborně podporují trávení a činnost jater. Díky tomu pozitivně působí odbourávání toxických látek z organismu. To je při hubnutí velice důležité. Proto květina, která je symbolem slunce, by neměla v čajových směsích chybět. Další užitečnou bylinkou je fenykl. Ten významně povzbuzuje trávení. Slouží jako skvělá prevence nadýmání a křečí žaludku a střev, což má na hubnutí také nezanedbatelný vliv. Listy kopřivy dvoudomé skvěle pročišťují krev a pomáhají tak ledvinám. Kromě toho má kopřiva příznivý vliv na glykémii a zároveň povzbuzuje práci slinivky břišní a pomáhá vyprazdňování stolice. Výborným doplňkem jsou také šípky jako zdroj vitamínu C. Zároveň nastartují líný metabolismus a vyčistí ledviny.

Recept na vylučování

Výbornou volbou je také maliník. Nejenom, že patří ke zdrojům provitamínu A, ale obsahuje i spoustu dalších vitamínů, a to ze skupiny B, především jde o B1, B3 a B12. Nechybí v něm ani vitamín C a E. Z minerálů se v něm nachází měď, zinek, vápník, hořčík, fosfor a draslík. Jeho listy pomohou vyloučit z těla odpadní látky, jsou dobré při průjmu, potížích žaludku a střev. Květy trnky slouží k vyloučení zbytků z látkové výměny a patří k šetrným projímadlům. Pomůže zároveň dodat energii.

Trumfne i kávu

Pokud sáhnete po exotice, nabízí se guarana, tedy Paulínie nápojná. O co jde? Máme na mysli popínavý keř, jehož původ je možné vysledovat v Brazílii. Pyšní se vysokým obsahem kofeinu, kterým směle trumfne kávu. Právě proto se považuje za velmi silný urychlovač organismu. Pořádně rozhýbe metabolismus. Vnitřní orgány dokáže rozproudit také anýz. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Působí močopudně, slouží jako prevence průjmů a nadýmání.

Vroucí voda není dobrý nápad

Velice důležitá je také příprava čaje. Zvládne ji i naprostý nekuchař, ovšem je potřeba dodržovat určité zásady, aby vznikl opravdu kvalitní nápoj. Nepřehánějte to ale s množstvím. Na jeden hrnek stačí jedna čajová lžička, což je 4-5 gramů nebo i méně. Také louhování nesmí být dlouhé. Například zelený čaj je vhodné louhovat maximálně 2-4 minuty ve vodě teplé 60-75 °C. Obecně by voda na přípravu čaje neměla být vroucí, maximálně 80 °C, protože jinak se připravujete o cenné látky. Důležité je, abyste všechno zvládli s přehledem a klidem.

Musíte také cvičit

Na závěr jednu poznámku. Určitě nemůžete čekat, že čaj bude odbourávat nadbytečné kilogramy za vás. Vždycky je nutné aktivně spolupracovat, tedy hýbat se, pravidelně cvičit, vybrat si vhodný pohyb podle vlastního uvážení. Proto čaje jsou sice velkou a dobrou pomocí, ale nemohou být samospásné. Vždy musíte přidat svoji vlastní práci, bez toho to zkrátka nepůjde.