Podmáslí působí výborně na žaludek a podpoří hubnutí

Shutterstock.com - Zdraví a zažívání

Domácí léky na bolest žaludku jsou nejčastěji spojovány s bylinkami. Heřmánek nebo máta – v závislosti na příčinách bolesti se doporučují různé rostlinné prostředky. Mezitím se ukazuje, že podmáslí nám může pomoci na žaludku. „Bílé zlato“ používaly už naše prababičky na problémy s trávením a defekací. Domácí léky na bolest žaludku jsou nejenom heřmánek a máta, ale také podmáslí. Jak se ukázalo, „bílé zlato“ má také řadu dalších výhod, pro které stojí za to mít ho v ledničce.

Výborný lék proti kocovině

Podmáslí urychluje trávicí procesy, díky nimž se tělo rychleji vypořádá nejenom s jídlem, ale také s náloží alkoholu. Proto se podmáslí doporučuje jako lék na kocovinu. Již dlouho je známo, že podmáslí je také skvělý způsob, jak uhasit žízeň. Zvláště v horkých dnech stojí za to ho ochladit před podáváním, pak tělu přinese skutečnou úlevu. Je to mnohem lepší varianta než pít slazené nápoje, po kterých dostanete ještě větší žízeň. Podmáslí zvyšuje pocit sytosti a zároveň neobsahuje mnoho kalorií, proto se doporučuje lidem, kteří dodržují dietu. Také stojí za to sáhnout po něm, protože je bohatým zdrojem vápníku, pozitivně ovlivňuje paměť, koncentraci a funkci jater.

Kladné účinky na trávicí systém

Tento fermentovaný mléčný nápoj je velmi populární. Je ceněn pro svoji nutriční hodnotu a charakteristickou, osvěžující chuť. Je považován za extrémně zdravý a výživný, mimo jiné díky svému příznivému účinku na trávicí systém. Podmáslí je zdravé a nízkokalorické občerstvení k pití. Existují však lidé, kteří by ji neměli konzumovat, protože jim přinese více škody než užitku.

Kdo nemůže pít podmáslí a proč?

Podmáslí je oblíbený mléčný nápoj, který vzniká v důsledku oddělení tuku od máslové smetany. Je vedlejším produktem při tvorbě másla, i když v průmyslové výrobě se podmáslí získává již jiným způsobem. Jde o vynikající zdroj vápníku, lecitinu a kyseliny mléčné. V podmáslí najdeme také vitamíny B a draslík, sodík, fosfor, hořčík a selen. Podmáslí má nízký obsah kalorií a je snadno stravitelné. Jeho pravidelná konzumace má pozitivní vliv mimo jiné na střevní mikroflóru. To však neznamená, že podmáslí může pít každý a vždy. Někteří by se toho měli vzdát.

Podmáslí – kdo by ho neměl pít?

Podmáslí obsahuje laktózu, mléčný cukr, který u některých lidí způsobuje zažívací potíže. Mnoho lidí trpí laktózovou intolerancí a jejich konzumace mléčných výrobků vede mimo jiné k průjmu nebo žaludeční nevolnosti. Podmáslí je těmito lidmi lépe absorbováno než mléko, ale lidé s laktózovou intolerancí by si na něj stejně měli dávat pozor. Kontraindikací pití podmáslí je také potravinová alergie na mléko. Jeho spotřeba může způsobit u alergických lidí, mimo jiné, žaludeční nevolnost, kopřivku nebo zvracení. U lidí se silnou alergií na mléčné bílkoviny může dokonce dojít k anafylaktickému šoku, i když se to děje zřídka.

Pozor na obsah sodíku

Podmáslí může být také nevhodné pro osoby, které dodržují dietu s nízkým obsahem sodíku, tedy musí omezit solení v potravě. Protože obsahuje hodně sodíku. Konzumace velkého množství může nepříznivě ovlivnit srdce, cévy nebo ledviny. Stojí za to vědět, že čím méně tuku má podmáslí, tím více sodíku obvykle obsahuje. Před nákupem je tedy lepší si pečlivě přečíst štítek výrobku.

Pomáhá proti osteoporóze

Podmáslí je oblíbený mléčný nápoj s charakteristickou, osvěžující chutí. V obchodech si ji můžete koupit jak v klasické podobě, tak s různými příchutěmi, například po jahodách nebo po broskvích. Nejzdravější je samozřejmě klasické podmáslí, které obsahuje méně cukru a méně kalorií. Jeho složení je většinou voda. Zbytek je mléčný cukr, tuk a bílkoviny. Podmáslí je vynikajícím zdrojem vápníku. Již jedna sklenice uspokojí asi 30% denní potřeby tohoto důležitého minerálu. Je podmáslí zdravé? Ano, doporučuje se mimo jiné při prevenci osteoporózy. Má také příznivý účinek na jiné orgány a systémy v lidském těle.

Podmáslí mimo jiné

  • má pozitivní vliv na pohodu a kvalitu spánku, pomáhá snižovat napětí a stres,

  • má pozitivní vliv na intelektuální výkon a koncentraci,

  • podporuje správné fungování oběhového systému,

  • má příznivý vliv na metabolické procesy a podporuje detoxikaci organismu.

Podmáslí má v podstatě jen jednu kontraindikaci. Není vhodné pro osoby s laktózovou intolerancí, protože ji obsahuje hodně. Tito lidé by se mu měli vyhnout, protože může přispět ke zhoršení jejich pocitu pohody a způsobit nadýmání, pocit balonu v břiše, bolesti a těžkosti v břiše nebo průjem.

Kdy nepít podmáslí?

Podmáslí lze pít kdykoliv. Doporučuje se i těhotným ženám, protože rozhodně neublíží a je vynikajícím zdrojem vitamínů skupiny B. Někteří lidé se však ptají, zda je pití podmáslí v noci zdravé. Ukazuje se, že není důvod, proč ho konzumovat večer, ale stojí za to pozorovat reakci vašeho těla a případně se ho vzdát, pokud to někomu způsobuje problémy. Nadýmání, nevolnost nebo pálení žáhy po pití podmáslí v noci naznačují, že je lepší ho pít ráno nebo se ho úplně vzdát. Pití podmáslí v noci může být špatné pro lidi trpící refluxem, stejně jako pro diabetiky. Podmáslí vypité před spaním může zesílit příznaky refluxní choroby jícnu a přispět ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Lidé s diabetem by například při konzumaci podmáslí měli upravit dávku inzulínu.

S čím nápoj nekombinovat?

Podmáslí můžete pít samotné nebo do něj přidat ovoce, čímž se vytvoří výživný koktejl. Tento mléčný nápoj je poměrně široce používán při vaření. Co lze vyrobit z podmáslí? Oblíbené jsou například palačinky z podmáslí, vafle nebo těsto z podmáslí. S jeho použitím si můžete připravit domácí chléb, a dokonce i kyselou žitnou polévku. Neměli bychom ji však kombinovat s některými produkty. Žádný mléčný výrobek by neměl být konzumován s alkoholem, protože ten podporuje stříhání bílkovin. Podmáslím byste také neměli zapíjet léky, včetně antibiotik. Vápník, který obsahuje, totiž může dokonce inhibovat působení některých antibiotik. Podmáslí – stejně jako kefír nebo jogurt – se doporučuje pít při antibiotické terapii. Měli byste ho však vypít několik hodin před nebo po užití tohoto léku.