Počítání kalorií není všechno: Zamyslete se nad složením stravy

Shutterstock.com - kalorie potravin

Základním kamenem řady diet je vyčíslení kalorického příjmu. Bude ho s vámi bude probírat nutriční odborník, lékař, dietolog, specialista na výživu, každý, kdo se zabývá hubnutím a úspěšným udržením optimální hmotnosti. Ovšem chcete-li shodit nadbytečné kilogramy, neměli byste se soustředit jenom na počítání kalorií. Podívejte se na svoje stravování i z dalších hledisek.

Příjem v souladu s výdejem

Nezpochybňujeme skutečnost, že kalorický příjem je důležitý a měli byste ho sledovat. Chcete-li si udržet optimální hmotnost, nesmí být váš příjem kalorií větší než výdej. Jinak přiberete. Potřebujete-li zhubnout, měl by být váš výdej kalorií větší než příjem. Je-li vaším cílem zůstat na optimální váze, vylaďte svůj kalorický příjem s výdejem do rovnováhy.

Potřebujete i bílkoviny, zdravé tuky a optimum sacharidů

Počet kalorií určuje energii, kterou získáte z jídla. Prostudujte si kalorické tabulky a přemýšlejte o nich. Jídlem, kterého můžete sníst libovolné množství, je zelenina. Pochopitelně vás nenabádáme, abyste jedli jenom ji, protože k životu potřebujete i další složky stravy. Zapovězené jsou ale veškeré sladkosti, jde o prázdné kalorie. Jestliže chcete opravdu zdravě hubnout, mějte na mysli, že ve hře není pouze počet snězených kalorií, nýbrž i fakt, o jaké kalorie jde. Když zkonzunujete pokrm, ve kterém bude hodně vitamínů a minerálů a zároveň dostatek bílkovin, zdravých tuků a sacharidů, dodáte svému tělu spoustu zdravých kalorií. Je to úplně o něčem jiném, než když sníte dort. U něj chybí jakýkoliv výživný obsah.

Ve hře není jenom zelenina

Jak se k počítání kalorií postavit? Uvedeme jednoduchý příklad. Chcete si dát k obědu misku vařené zeleniny. Z pohledu počítání kalorií je to ideální, energetický příjem je velmi nízký, ale úplně jinak to vypadá vezmeme-li ohled na složení stravy. Sice dostane spoustu vitamínů a minerálů, ale prakticky tu chybí bílkoviny a tuky a sacharidů je zde poskrovnu. Proto když si k zelenině přidáte nepříliš tučný sýr a dietní šunku, uděláte velmi dobře. Zrovna tak můžete dodat trochu brambor, které obsahují víc sacharidů. Seskládáte si potom ideální jídlo, které sice bude energeticky trochu náročnější než samotná zelenina, ale na druhou stranu bude obsahovat všechno, co potřebujete k životu. Chceme tím ilustrovat skutečnost, že obsah kalorií není nejpodstatnější.

Bez trojpoměru to nejde

Ve svém jídelníčku vždycky musíte dodržovat trojpoměr sacharidů, bílkovin a tuků. Na samotné zelenině si moc nepochutnáte. Když k ní ale něco málo přidáte, bude vše najednou mnohem chutnější. Pokud byste jedli jenom zeleninu, vlákninou sice zaplníte žaludek, ale budou vám chybět některé živiny a navíc můžete mít problém s trávením. Ke správnému fungování metabolismu potřebujete bílkoviny, sacharidy i tuky. Budete-li jíst jenom sacharidy, brzy dostanete hlad a chuť na něco dalšího. Říká se tomu vlčí hlad. Vaše tělo totiž velice dobře registruje všechny signály, které dostává. Okamžitě vnímá, že mu něco podstatného chybí. Při hubnutí hraje velkou roli i psychika. V případě, že je pro vás jídlo spíš povinností než zábavou a nepochutnáte si na něm, ozve se. Počítání kalorií potom vůbec nepomůže, ve hře jsou emoce, které vás nutí jíst, i když nechcete. Zaměřte se i na fungování vašeho metabolismu. Víte-li, které potraviny strávíte snadno a které jsou pro vás problém, máte vyhráno. Je to důležitější než přesné počítání kalorií. Vždy přemýšlejte o tom, co jíte více, než jakou to m energetickou hodnotu. Správné složení by mělo jít ruku v ruce s počítáním kalorií. Teprve potom dostává smysl.