Počítání kalorií jako zbytečnost aneb Proč nejde o spolehlivou metodu

Lékař nebo výživový poradce Vám může pomoct při hubnutí

Rozhodli jste se držet dietu? Pokud na to jdete svépomocí, dost možná jste se rozhodli k tomu, že si budete hlídat kalorický příjem. Nejde o úplně špatný postup, jelikož si můžete udělat orientační přehled o tom, které potraviny jsou z tohoto hlediska dietní, a které ne. Postavit však dietu jenom na počítání kalorií a ty řešit do poslední jednotky může být postup špatný. Proč? Na to se podíváme.

​Určit kalorickou hodnotu potravin je těžké

Jistě řeknete, že kalorické hodnoty jsou uvedeny na obalech všech potravin a tak jednoduše zjistíte, kolik kJ nebo kcal mají. To je sice pravda, ale málokdo si je vědom toho, že jde o hodnoty spíše orientační. I když vedle sebe postavíte dvě stejné potraviny, mohou být jejich kalorické hodnoty rozdílné. Vliv na to má mnoho věcí, od pěstování plodin, přes chov zvířat, až po následné zpracování a použité technologie. Nejenom, že jiné mohou být kalorické hodnoty potravin napříč výrobci, ale lišit se mohou i jednotlivé šarže nu stejného výrobce.

​Ne vše jíme syrové

Už víte, že kalorické hodnoty jednotlivých potravin nemusí být vždy přesné. Navíc je třeba počítat s tím, že máloco jíme hned po vyndání z obalu. Tedy zasyrova. Pokud je třeba určitá tepelná úprava, je třeba počítat s tím, že i ta může změnit kalorickou hodnotu konzumovaného jídla. A nemáme na mysli jenom situace, kdy použijeme různé další přísady. I skladování potravin, stejně jako jejich různá tepelná úprava může kalorickou hodnotu měnit. Štítek označuje syrový stav, zatímco kolik kalorií má jídlo po tepelné úpravě, to těžko zjistíte.

​Kolik je správná hodnota?

Mnoho lidí počítá kalorie hlavně proto, aby se s nimi vešli pod limit toho, kolik jejich tělo spaluje. Ani to ale není vždy přesné. Určit bazální metabolismus není jednoduché, nehledě na to, že každý den děláme něco jiného a tak někdy může být naše spotřeba vyšší, jindy zase nižší. Někdy jsou dny, kdy spíše odpočíváme, jindy zase aktivně sportujeme. I se svými vypočítanými dávkami tak někdy můžeme přijmout více, než spálíme, jindy zase můžeme mít výrazný kalorický deficit.

​Na hubnutí s rozumem

Hlídat si kalorie je určitě na místě, ale je třeba to dělat s rozumem. Stačí se zamyslet nad faktem, že nejvíce kalorické jsou ty pokrmy, které jsou tučné a sladké. Jenom jejich vyloučení dokáže příjem kalorií optimálně snížit natolik, že s trochou pohybu a střídmé konzumaci můžete být pod potřebným limitem bez toho, abyste každý kus jídla vážili a přepočítávali na kalorický příjem.