Plavání jako skvělá cesta ke štíhlé a pevné figuře

Shutterstock.com - Hubnutí do plavek

Hledáte sport, který by vám pomohl docílit štíhlé postavy a zároveň vás bavil? Zkuste plavání. Má spoustu výhod. Kontakt s vodou je velmi příjemný, působí doslova blahodárně na tělo i duši. Navíc jde o sport, který šetří klouby, což ocení třeba lidé s nadváhou nebo ti, kteří potížemi s pohybovým aparátem, například artrózou.

Klouby netrpí tvrdými nárazy

Plavání se řadí ke skvělým aerobním pohybovým aktivitám, které vám pomohou docílit pěkně vypracované, ale zároveň štíhlé postavy. Jak už bylo řečeno, netrpí klouby, šlachy ani vazy. Nehrozí totiž tvrdé dopady na zem jako například při běhu na asfaltu, kde zkrátka nohy trpí a tím hůře, nemáte-li vhodnou běžeckou obuv. Voda ale nadlehčuje, žádné tvrdé nárazy vás zde potkat nemohou. Díky tomu je plavání vhodné třeba i pro lidi po úrazech, protože je velmi šetrné k pohybovému ústrojí a celkově i pobyt ve vodě působí hojivě. Musíte se ale ještě před vstupem do bazénu krátce protáhnout. Menší rozcvička zajistí, že si nenatrhnete svaly. Jít bez rozehřátí do jakékoliv pohybové aktivity je nebezpečné, hrozí úrazy.

Pohybujte se minimálně 20 minut.

Díky plavání začnete spalovat tuk a glukózu. Ovšem důležité je vydržet. Představa, že uplavete tři bazény a je konec, je zcela mylná. Taková dávka zdaleka nestačí. Ke spalování tuků dochází až po asi 20 minutách a tohoto času po třech bazénech určitě nedosáhnete. Ideální je zaplavat si hodinku v kuse. Ovšem jestliže jste se předtím nikdy plavání takto naostro a dlouho nevěnovali a jedinou vaší plaveckou zkušeností jsou školní kurzy a poté občasné zaplavání o letní dovolené, může se tohle ukázat jako problém. Neházejte ale flintu do žita, všechno se dá postupně napravit. Chce to ale samozřejmě čas.

Kombinujte různé styly

Zamyslet byste se měli také nad svojí plaveckou technikou. Nesmírně důležité totiž je i správný pohyb, který pochopitelně neovládá každý. Pokud si nejste jisti, zaplatit si kvalifikovaného trenéra se rozhodně vyplatí. Naučí vás správně provádět tempa, poradí různé fígle. Důležité je například během 60 minut, které v bazénu strávíte intenzivní plaveckou aktivitou vystřídat různé plavecké styly. Při plavání se zapojují různé svalové partie, ale i tak je třeba brát ohled na to, že některé budou zatíženy více, jiné méně. Například u kraula. Tento plavecký styl je skvělý na záda, ale pokud poplavete jenom kraula, budou přetěžována ramena. Zkuste proto kombinovat: prsa, znak, kraul, motýlka… Když některý ze stylů neovládáte, nikdy není pozdě naučit se něco nového. I proto je dobré mít trenéra.

Sledujte tepovou frekvenci

Když chcete plaváním hubnout, musíte se mu ale věnovat s plným nasazením. Určitě není receptem na hubnutí plaváním, když si dáte dva bazény a pak půjdete blbnout na tobogán nebo si dáte u bazénu pokec s přátel či skončíte s kamarády ve vířivce nebo půjdete relaxovat do solné jeskyně. Plaváním pro dobrou postavu rozumím, že si dáte hodinu opravdové pohybové aktivity v bazénu, kdy poplavete stále, ideálně stabilní, tedy plus minus neměnnou rychlostí. Hlídejte si také tepovou frekvenci, ta by v nejlepším případě měla být na úrovni asi 60-70 % té maximální. V tomto okamžiku totiž vaše tělo jede v aerobním režimu a správně spaluje tuky, takže pohybová aktivita má opravdu efekt. Zvolte si svoje tempo, rozhodně to na úvod nepřepískněte, mohli byste se rychle unavit a skončit. Pokud jste plavání zatím netrénovali, i tak byste měli při tréninku pokořit hranici jednoho uplavaného kilometru. Ti zdatnější zvládnou i dvojnásobek.

Roli hraje i teplota vody

Kolik kalorií spálíte plaváním? Ve hře je vaše hmotnost i tempo. Plaváním prsou zvládnete při váze 70 kg zlikvidovat asi 700 kcal, u kraula to může být i o 200 kcal více. Je to individuální záležitost, výsledky ale při dodržení správného režimu přicházejí, takže nelicitujte kolik toho spálíte, ale snažte se plavat dobře, stabilně. Ovšem spalování kalorií ovlivňuje i další faktor, o kterém mnozí nehovoří, a to teplota vody v bazénu. Nejlepších výsledků lze při likvidaci tuků dosahovat při cca 25-26 ºC. Ve studenější vodě příliš nespalujete, protože tělo má tendenci si tuky udržet jako obranu proti zimě. To je samozřejmě logické. Naopak plavání ve velmi teplé vodě má na tělo negativní vliv. Snadno se teplem unavíte, polevujete v tempu, což je samozřejmě naprosto nežádoucí. Ve výsledku toho moc neuplavete a vy naopak potřebujete dosáhnout nějakého výkonu. Věnujte tedy pozornost i teplotě vody a je-li v bazénu příliš teplá nebo studená, zamiřte raději jinam.

Zamiřte do vody obden

Jak často plavat? Denně to nejspíš nestihnete, pokud nejste opravdu extrémní vodomilové. Nejlepším receptem je, jít si na hodinku zaplavat obden. Jestliže to ale s plaváním jako hubnoucí aktivitou myslíte opravdu vážně, potom byste měli být ve vodě alespoň dvakrát do týdne. Skvělé je, když plavání doprovodíte jinou další sportovní aktivitou. Může být výbornou kombinací třeba s cyklistikou, při které trpí horní polovina těla – plavání se pro ni stává vhodnou kompenzací, to by vám potvrdili i fyzioterapeuti. Důležité je i správné stravování. Poté, co opustíte bazén, můžete mít hlad a není divu. Vydali jste kalorie. Cílem ovšem není se hned po plaveckém tréninku nacpat nebo rovnou přecpat. Odolejte baště a energii doplňujte s mírou. Vyvážené stravování by se mělo stát dobrým základem pro hubnutí, to platí u všech druhů sportu, nejenom u plavání.