Pít nebo nepít kravské mléko? Můžete zkusit i rostlinné alternativy

Mléčná dieta

Konzumace kravského mléka bývá poměrně častým tématem odborníků. Pít či nepít? Kdysi se kravské mléko hodně propagovalo, lidé 40+ si možná ještě pamatují na školní mléčné svačiny. Dětem bylo mnohdy necitlivě vnucováno s argumentem, že ho nebudou pít, promítne se to do kvality jejich kostí a zubů. Argumentem, proč si kravské mléko ve velké míře dopřávat, byl hlavně vysoký obsah vápníku. Jaký je postoj k mléku dnes?

Spousta lidí trpí odporem

V současnosti už není tak silně vnucováno. V minulosti se totiž bralo, že jde o snadno dostupný a levný zdroj vápníku pro obyvatelstvo. Dnes je ale jasné, že když někomu něco budete vnucovat násilím, vzbudíte v něm k tomu odpor. Existuje dost lidí, kteří kravské mléko příliš v lásce nemají právě kvůli jeho násilnému vnucování v minulosti. Zároveň je také známo, že mléko není jediným dobře dostupným zdrojem velmi důležitého minerálu vápníku. Existují i zdroje jiné.

Vápník najdete v máku

Mezi potraviny s vysokým obsahem se řadí například mák, který ho má dokonce dvanáctinásobek v porovnání s mlékem, pokud tedy hovoříme o množství 100 gramů. Hodně vápníku najdete také v mase. Lze říci, že když bude váš jídelníček vyvážený, o dostatek vápníku rozhodně nepřijdete. Proto tvrzení, že když kravské mléko vynecháte, budou trpět vaše kosti a zuby, je rozhodně nepravdivé. Vápník získáte i jinak.

Bílkoviny doplníte i jinak

Ovšem v mléku jde i o to, že díky němu doplníte obsah bílkovin. I v tomto případě je zdrojů bílkovin široká paleta. Opět můžeme jmenovat maso, dále vejce – zde o jde o bílkoviny živočišné. Trendem budoucnosti se pravděpodobně stane získávání proteinů z hmyzu. Rostlinné bílkoviny načerpáte z luštěnin, ale také z mořských řas – ty jsou u nás ale hůře dostupné.

Obsahuje vitamíny i minerály

Co kravské mléko obsahuje? Naleznete v něm vysoký podíl bílkovin, dále laktózu čili mléčný cukr, tuk, vitamíny A, B komplex, D a E, z minerálů potom kromě tolik skloňovaného vápníku i selen, zinek, jód, hořčík, fosfor či draslík. Všechny tyto látky ale najdete i v různých jiných potravinách.

Jde o naši volbu

Za tisíce let jsme v našich končinách na pití mléka dobře přizpůsobení, což se třeba ale rozhodně nedá říct o asijské populaci, a to hlavně na jihovýchodě Asie. Podobně to platí o jižní a střední Americe a jihu a středu Afriky. V těchto oblastech totiž lidé mléko příliš nepili a jejich trávicí systém tomu není přizpůsobený. Jsou ale samozřejmě i u nás lidé, kteří trpí intolerancí laktózy nebo dokonce na mléčný protein kasein a ti si kravské mléko pochopitelně dopřávat nemohou a nebudou. Proto zda pít či nepít mléko je jenom naším rozhodnutím a volbou.

Pozor na cukr a tuk

Když budeme brát v úvahu otázku konzumace mléka a hubnutí, pak je jasné, že by se to s mlékem nemělo přehánět. Právě kvůli obsahu mléčného cukru, čili laktózy. I jeho zvýšené množství může mít negativní dopad na naši linii. Dále je ve hře i obsah mléčného tuku. Ten zase má vliv na hladinu cholesterolu. Proto se doporučuje pít spíše polotučné mléko než plnotučné, obsahuje tuku méně.

Nepříliš vhodné pro kojence

Sníženou tolerancí mléka také často trpí kojenci. Proto se maminkám obecně doporučuje dávat miminkům mléko až přibližně od 9. měsíce jejich věku. Důvodem je skutečnost, že kravské mléko má v sobě asi čtyřikrát vyšší podíl sodíku a bílkovin proti mateřskému mléku, takže pro kojence je velmi obtížně stravitelné. S vyšším věkem ale už tento problém ustupuje a třeba dvouleté děti kravské mléko obvykle tráví bez větších potíží.

Kokosová varianta je kalorická

Jestliže trpíte intolerancí laktózy nebo alergií na kasein a přesto byste si nějaké mléko chtěli dopřát, naštěstí jsou k dispozici vhodné alternativy. Velmi populární jsou v současnosti mléka rostlinná a naštěstí jsou už také snadno dostupné. Řadu z nich dostanete běžně v supermarketu podobně jako mléko kravské. Můžete vyzkoušet kokosové mléko, které také obsahuje vápník, a to zhruba pětinu denní potřeby vašeho těla. Narazíte v něm i na vitamíny A, B komplex a E. Nechybí široká paleta minerálů, ať už jde o draslík, zinek, železo nebo sodík. Plusem je i poměrně značný podíl nenasycených mastných kyselin a vlákniny. Kdo ale chce hubnout, měl by si dát pozor, kokosové mléko je poměrně kalorické.

Zkuste mandlové mléko na nervy

Variantou je také mandlové mléko. Mandle se dají považovat za superpotravinu, a to díky obsahu bílkovin, tuků, sacharidů, minerálů i vitamínů. Přestože polovinu obsahu tvoří tuky, asi 45 % z nich jsou nenasycené mastné kyseliny. V mandlovém mléku cholesterol nenajdete. Rovněž vápníku obsahují mandle více než kravské mléko. Bonusem je obsah vitamínů B1, B6, E. Nemluvě o řadě minerálů jako železo, fosfor nebo draslík. Vyzdvihnout bychom měli podíl hořčíku, který pomáhá nervové soustavě.

Nižší obsah nasycených tuků

Kromě zmiňovaných dvou mlék můžete vyzkoušet i jiná rostlinná mléka, a to třeba ovesné (obsahuje hodně vlákniny), makové (najdete v něm tolik doporučovaný vápník) či sójové. Obecně se dá říci, že výhodou rostlinných mlék proti mléku kravskému je mnohem nižší obsah nasycených tuků. Minusem naopak mnohdy vyšší obsah sacharidů. Proto je třeba s mlékem zacházet opatrně, chcete-li hubnout či si minimálně udržet štíhlou linii.

Fermentované výrobky strávit zvládnete

Jestliže vám trávení mléka činí problémy, potom si nejspíše snáze poradíte s fermentovanými mléčnými výrobky, v nichž mléčný cukr nenajdete. Z těchto důvodů si třeba neporadíte s trávením kravského mléka, ale zpracovat bílý jogurt z něj už vaše tělo zvládne. Poslouchejte proto svoje tělo a nebojte se rostlinná mléka vyzkoušet. A jednu radu na závěr: Později večer už si mléko nedávejte vůbec, umožníte tak trávicímu systému a játrům v noci odpočívat.