Pěší výlet vám umožní poznat zajímavá místa, i spálit nemalé množství kalorií

Krásenská rozhledna

Počasí se začíná umoudřovat a to znamená, že se mnoho lidí začíná těšit na své oblíbené aktivity. Pokud chcete se svým tělem něco dělat a hubnout do plavek, je třeba zapomenout na populární grilovačky, nebo posezení na restaurační zahrádce. Lepší bude naplánovat si pěší výlet. Nejenom, že poznáte zajímavá místa, ale zhubnete při tom více, než si myslíte.

Kolik spálíte kalorií? Vliv máte i vy sami

Nelze vždy s určitostí říci, kolik přesně kalorií spálíte. Bližší hodnoty vám mohou prozradit různé aplikace, kam zadáte vstupní data a na jejich základě zjistíte, o kolik kalorií budete mít po návratu z výletu méně. Nutno totiž uvést, že intenzitu spalování kalorií ovlivňuje celá řada věcí. V první řadě je to vaše hmotnost. Není nic neznámého, že silnější lidé s větší váhou spalují kalorie mnohem více, než lidé hubenější. Je to logické, protože roli hraje spotřeba energie a pohnout s velkým tělem a udržet ho v chodu je mnohem náročnější, než když vážíme pár desítek kilometrů.

Dále má vliv i naše fyzická zdatnost a také skladba našeho těla. Je prokázáno, že lidé s lepší fyzickou kondicí spálí při stejné aktivitě více kalorií, než ti netrénovaní. Je to dáno i tím, že lidé s lepší kondicí mají také více svalové hmoty na těle a i ta ovlivní, kolik kalorií je následně spáleno.

Rozhoduje terén, čas na výletě, i intenzita

Opomenout nelze také to, jaký výlet si naplánujete. Tedy jak dlouho budete chodit, a v jakém terénu. Je rozdíl procházet se pomalu rovinatou krajinou, nebo si dát intenzivnější výšlap na některý z krásných hradů, zřícenin nebo rozhleden, kterými Česká republika disponuje. Také nelze opomíjet ani to, jak dlouho budeme výletit. Delší lehčí procházka na několik hodin může být v konečném součtu spálených kalorií i lepší, než intenzivní výběh do kopce, který nám zabere pár desítek minut.

S jakými hodnotami počítat?

Pokud jako základní hodnotu, od které se odrazíme, vezmeme chůzi po rovině, kterou bude vykonávat osoba vážící 90 kilogramů, tak při pomalejší chůzi v tempu 4 km/h spálí kolem 1 300 kJ. Stačí ale zvýšit tempo o jeden kilometr v hodině a už hodnoty stoupají na zhruba 1 550 kJ. A když přidáme do kroku a půjdeme pěšky rychlostí 6 kilometrů v hodině, můžeme spálit i kolem 2 000 kJ.

Pokud rovinu vyměníme za kopcovité terény, podepíše se jejich náročnost na tom, že lze každou hodinu přijít i o více než 2 300 kJ. A když půjde o skutečné výšlapy a chůzi v horách, stoupá číslo až na 2 600 kJ. A to u devadesátikilového jedince. S ohledem na to, kolik vážíte, si lze přibližně odvodit to, kolik energie během svého výletu spálíte vy. Zdají se vám čísla zajímavě vysoká? Tak neváhejte, sbalte si a můžete vyrazit.