Paleo stravování: Jak v praxi funguje a jaké mýty jsou s ním spojené?

Paleo strava

V posledních letech se paleo dieta stala poměrně módním způsobem stravování. Možnost zkusit si, jak lidé jedli před desítkami tisíc let láká spoustu lidí. Návrat do pravěku je samozřejmě možný. Chcete-li zkuste si svůj současný jídelníček na čas vyměnit za pravěký nebo-li paleolitický. V čem se liší proti tomu našemu dnešnímu? Výběr potravin byl samozřejmě mnohem omezenější. Nebyly k dispozici žádné průmyslově zpracované potraviny, jaké máme dnes.

V hledáčku je hlavně maso

Šlo o stravu, jejíž alfou a omegou bylo především tepelně upravené maso. K tomu přicházejí v úvahu různé plody dostupně v přírodě. I když vám teď může připadat, že jídelníček byl chudý, není tomu tak. Lovci a sběrači měli poměrně rozmanitou kuchyni a jednotvárnost jejich stravy je jedním z mnoha mýtů. Proto se těmito mýty budeme zabývat blíže a vysvětlíme si, co vlastně paleo strava v praxi znamená a jaké výhody či nevýhody přináší.

1. Jím pouze syrové maso.

Tohle samozřejmě není pravda. Procvičte si znalosti z dějepisu a zjistíte, že už v paleolitu lidé ovládli oheň a uměli ho využívat ve svůj prospěch, tedy nejenom k zahřátí proti zimě, ale i k přípravě různých pokrmů. Vy můžete udělat totéž. Proto není jediný důvod, proč byste oheň neměli využít a maso si na něm tepelně upravit podle chuti a svých potřeb.

2. Musíte dodržovat i životní styl a spát v jeskyni.

To je pochopitelně další nesmysl. Pralié sice nejprve využívali přírodních skyrýší k nocování, ale velmi brzy si začali stavět vlastní, jejich potřebám lépe vyhovující příbytky, aby se ukryli před zimou. Po vás ale samozřejmě nikdo nechce, abyste je následovali takto do detailů. Ve hře je hlavně způsob stravování, návrat k původnímu životnímu stylu, k využívání co nejpřirozenějších a průmyslově nezpracovaných surovin, které vám prospěje.

3. Tato dieta je jednostranná a nebezpečná pro vaše zdraví.

I toto tvrzení je hloupé. Sice zde dominuje hlavně maso a potom plody přírody, tedy ovoce a zelenina, ale rozhodně se nejedná o žádný jednostranný režim, kdy se s vidinou hubnutí cpete nezdravě a nesmyslně jednou potravinou pořád dokola a po skončení takto pochybné diety vás ohrozí jo-jo efekt. Naopak. Maso je velmi bohatým zdrojem bílkovin, ale i minerálů. Je známo a vědecky prokázáno, že ve chvíli, kdy člověk začal konzumovat maso, jeho mozek se začal zvětšovat a rozvíjet. Pokud máme na mysli ovoce a zeleninu, najdeme zde spoustu plodů, které dokážou pokrýt vaše potřeby a dodat vám všechny látky, které k životu potřebujete. Je pouze a jenom na vás, jak si jídelníček sestavíte, aby byl nutričně hodnotný.

4. Přecpáváte se bílkovinami.

V tomto ohledu se také nemusíte ničeho obávat. Ano, tato strava má vysoký podíl bíkovinné složky, ale to rozhodně není na závadu. Bílkoviny vás zasytí na delší dobu, což je rozhodně pozitivní vlastnost. Podpoří navíc tvorbu svalů a tkání. Nikdo také neprokázal, že by tato strava měla jakýkoliv negativní vliv na činnost ledvin.

5. Úplně zapomínáte na sacharidy.

Máte-li obavu, že budete trpět nedostatkem sacharidů, pak můžeme jenom říci, že naopak přemíra sacharidů a z této kategorie látek hlavně jednoduchých cukrů je velkým nešvarem moderní doby. Proto snížení jejich podílu ve stravě je rozhodně velmi rozumným krokem, za který můžete být vděčni. Nemusíte se také obávat, že zůstanete zcela bez sacharidů, protože v ovoci a zelenině sacharidy najdete, i když pochopitelně ne v takové míře. Navíc je třeba dodat, že v tomto případě jde o kvalitní sacharidy z přírodního ovoce a zeleniny. Ty jsou rozhodně přínosnější než energie získaná z rafinovaného bílého cukru, pečiva, zákusků a dalších sladkostí. I díky tomu budete mít více energie a budete se cítit lépe.

6. Čeká vás velice nudný jídelníček.

Toto tvrzení také není pravda. Nejspíš se budete divit, kolik velmi rozmanitých jídel se dá vymyslet, a přitom jsou všechna založena na využití jednoduchých základních surovin, které jsou kvalitní a obsahují spoustu výživných látek. Překvapí vás, jak velkou kuchařskou kreativitu tato základna nabízí. Chce to jenom nebát se, popustit uzdu fantazii a využít maximálně nabízený potenciál.

7. Strava s výrazným podílem masa je jenom pro boháče

I toto je nesmyslný předpoklad. Možná namítnete, že ceny masa jsou opravdu vysoké a vy budete muset sáhnout hluboko do peněženky. Nemusíte se ale masem přecpávat. Nakonec zjistíte v praxi, že nesmíte masa o mnoho více než teď, ale budete si vybírat opravdu kvalitní a zapomenete na nejrůznější přesolené salámy a další průmyslově zpracované masné výrobky. Ty totiž v pravěku také k dispozici neměli. Navíc, uvědomte si, kolik peněz běžně utratíte za nejrůznější pochutiny, které představují prázdné kalorie, tedy dortíky, chipsy, nadbytek pečiva. Suma je to také úctyhodná a tohle vašemu tělu nic dobrého nepřinese, jenom vám to uškodí. Budete-li ale jíst s mírou kvalitní maso, jde o investici do vašeho těla, které potřebuje kvalitní bílkoviny a aminokyseliny. Ty z pamlsků nezíská, z masa ovšem ano.

8. Vaše strava nebude vyvážená.

Možná trpíte představou, že vaše strava bude mít daleko k vyváženému jídelníčku, protože budete mít úplně nabouranou rovnici podílu bílkovin, tuků a sacharidů. Jak už ale bylo řečeno, nebudete zcela bez sacharidů, protože ty získáte v ovoci. Zelenina vám přinese vlákninu, tuky najdete v mase. Zkrátka a jednoduše, jídelníček bude mít takové složení, jaké si vymyslíte. Nemusíte se bát, že by se vám nějaké složky nedostávalo.

9. Po skončení diety vám hrozí jo-jo efekt.

Nehrozí. Musíme navíc podotknout, že paleo strava není jenom o jídelníčku, mnoho lidí ji chápe jako celkový životní styl, návrat ke kořenům, k původnímu životu. Pro některé je to filozofie, pohled na svět a pro tento systém se rozhodnou dokonce celoživotně. Ale i v případě, že za čas zjistíte, že vám nevyhovuje, ani při návratu k původnímu stylu nemusíte přibrat. Jde ale o to, řídit se stále zásadami zdravého životního stylu, především to nepřehánět s jednoduchými sacharidy. Budete-li se tímto řídit, potom nepřiberete a váhu si uhlídáte.

V hlavní roli maso a rostliny

Podívali jsme se na mýty spojené s paleo stravou. Nyní si ale posvítíme i na další otázky s ní spojené. Podle vědeckých výzkumů se stravování během dějin zase nijak významně nezměnilo. Lze tedy říci, že paleolitický jídelníček nepředstavuje zase žádný výrazný a radikální krok ve vašem životě. Proto kuchyně po vzoru doby kamenné není žádným velkým šokem pro lidské tělo. Naše genetická výbava přetrvává z dob minulých a nijak zásadně se nemění. Jádro tvoří maso. Vy máte velkou výhodu, že ho seženete snadno. Bez velkého úsilí ho koupíte v řeznictví či supermarketu. Dalším základním kamenem této stravy jsou plody. V pravěku si je lidé nasbírali v přírodě, vy můžete udělat totéž. Také si je můžete vypěstovat na zahrádce či koupit. Tepelná úprava je jasná, můžete maso péct, vařit, dusit.

Některé potraviny musíte vyškrtnout

Jde o pravěkou stravu. Z toho také vyplývá, že byste se u této diety měli držet potravin, ke kterým měli pralidé přístup a dokázali je získat a ty ostatní vynechat. Co tedy spadá do této kategorie potravin? V první řadě dostupné druhy masa a ryb včetně mořských plodů, dále ovoce a zelenina, semínka, ořechy. Zakázané potraviny jsou ty, ke kterým se pračlověk nedostal. Tehdy ještě neexistovaly. Zapomeňte tedy na mléčné výrobky, sladkosti, ale i průmyslové výrobky z obilovin, průmyslově zpracované masné výrobky. Jádrem paleo stravy je tepelně upravené maso a k tomu maximální porce zeleniny. Jíte tedy kvalitní stravu, žádný balast a prázdné kalorie.

Obejdete se bez chemie

Pravěká strava je z principu vlastně nízkosacharidová. Má tedy hubnoucí efekt. Zároveň se prolíná s celkovým životním stylem. Mnohdy se k ní uchylují lidé cvičící crossfit, ale samozřejmě je to individuální. Celkově v této dietě výrazně omezujete sacharidy, což je příznivé. Navíc pokud už sacharidy přijímáte, děje se tak v jejich přirozené podobě, tedy například jako cukr obsažený v ovoci nebo některých sladších druzích zeleniny. Tělo s ním pak snáze poradí, než je tomu v případě cukrů zpracovaných, ať už jako rafinovaný cukr ke slazení nápojů nebo v cukrovinkách, zákuscích a pečivu. To je rozhodně přínos. Dalším benefitem je skutečnost, že potraviny povolené při paleo dietě neprocházejí chemickou úpravu. Nedostávají se do nich žádné konzervanty, barviva, aditiva. Naopak jsou doslova nabité enzymy, minerály, vitamíny a stopovými prvky, takže přijímáte nutričně velmi hodnotnou stravu.

I tento jídelníček může představovat rizika

Na druhou stranu, i když má paleo jídelníček celou řadu výhod, představuje i některá rizika, o kterých je také třeba vědět. Patřit do této kategorie může i skutečnost, že obsahuje velmi malé množství sacharidů a v důsledku toho můžete mít méně energie, minimálně třeba v začátcích dodržování diety, než si na nový stravovací režim zvyknete. Co s tím? Zkuste si sacharidy doplňovat v podobě ovoce, abyste si jejich, byť omezený příjem zajistili. Dále je třeba brát v úvahu, že maso je kolikrát značně tučné. Proto se vystříhejte zbytečně tučného masa. Vsaďte na libové maso, zařazujte do jídelníčku ryby a drůbež. Otázkou je i skutečnost, jakou variantu paleo stravy si vyberete. Jsou lidé, kteří chtějí hlavně syrové plody v kombinaci s pečeným masem, další umožňuje i tepelnou úpravu třeba u zeleniny. Je to na vás. Složení si určujete vy sami a pokud si nevíte rady, abyste něco neopomněli, klidně svoje představy konzultujte s odborníkem na výživu.