Paleo strava vás vrátí až do doby kamenné

Paleo strava

Paleo strava je zajímavým dietním režimem, který se vrací do minulosti. A to celkem výrazně, jelikož tento plán je založen pouze na těch potravinách, které lidé jedli v období doby kamenné. Je jasné, že v tu doby neměli moc na výběr a o nějakém velkém vaření nemohla být ani řeč. A právě na tomto daný dietní plán staví.

Jak vypadá paleo jídelníček? Dominuje lov a sběr

V době kamenné se jídlo sbíralo, nebo docházelo k lovu. A na tom je postavený právě samotný paleo strava. Jednoduše můžeme říci, že povoleno je jenom to, co se konzumovalo v domě kamenné. Až tak striktní však daný stravovací režim přece jenom není. Ale na těchto základech staví. Mezi základ jídelníčku by tak mělo patřit to, co si můžeme natrhat či sklidit – tedy ovoce a zelenina, stejně jako to, co si můžeme ulovit – tedy maso.

Jak vypadá paleo stravování konkrétně?

Zajímavostí tohoto dietního plánu je to, že má zcela jiné složení než řada běžných diet. Paleo stravování se nijak výrazně nevyhýbá tukům, které mohou tvořit i polovinu energetického příjmu. Dále, a to zhruba čtvrtinu tvoří bílkoviny a dále také sacharidy. Patrný je tedy hlavně fakt, že dochází k celkově sníženému příjmu sacharidů, které jsou nahrazovány tuky. I proto se tento typ stravování mnohdy přirovnává k proteinovým dietám.

Co je paleo strava a jak vypadá základ jídelníčku?

Pojďme se podívat konkrétně na to, co je paleo strava a jak vypadá základ jídelníčku. Začneme zmíněným lovem, což znamená že ve stravovacím plánu dominují jakékoliv druhy masa, včetně toho rybího. Dále pokračujeme sběrem, což znamená že jsou konzumovány různý plodiny hlavně z oblasti ovoce a zeleniny. Co bylo na době kamenné unikátní, to byl fakt, že lidé v té době ještě nic sami nepěstovali. To znamená, že je třeba vynechat obilniny a výrobky z nich, stejně jako se vynechává třeba i rýže, nebo brambory. Opět připomeňme podobnost s proteinovou dietou.

Proč právě paleolitická dieta?

Zastánci jasně argumentují tím, že se jedná o stravovací plán, který nejvíce odpovídá tomu, co vyžaduje naše lidské tělo. Jde o pokrmy konzumované v období paleolitu, které trvalo 3 miliony let. A právě paleolitická dieta má tyto návyky, pokud možno napodobit, jelikož právě v této době se podle mnohých naplno vyvinul náš trávicí systém a zatím nedošlo k tomu, že by se jeho fungování dokázalo výrazně přizpůsobit jiné stravě než této. To může trvat i tisíce let. Pro mnohé je paleolitická dieta hlavně zdravým životním stylem, ale jsou i tací, kteří v ní vidí cestu k lepší váze, a to i díky snížení příjmu sacharidů.