Paleo dieta

Paleo dieta

Název paleo dieta není nijak neznámý. Kdo se rozhodl něco udělat se svou váhou, ten toto označení jistě už několikrát slyšel. Jde o celkem populární stravovací plán, který odkazuje na to, co jedli naši předci. A to v době paleolitu, konkrétně v době kamenné. V období, které podle odborníků trvalo celé 3 miliony let.

Má několik odnoží. Mezi nejznámější patří aip dieta

Paleo dieta se dělí do několika podkategorií, podle kterých je následně volen konkrétní stravovací plán. Nejznámější variantou je aip dieta neboli autoimunitní paleo dieta. Je určena tomu, kdo trpí některou z autoimunitních chorob. Je založena na standardech paleo stravy, která zcela vylučuje v podstatě všechny průmyslové potraviny, polotovary i produkty plné chemie a éček. Zároveň však aip vyřazuje ještě několik dalších potravin. To vše z důvodu snahy zvládnout nemoc a také vyčistit lidské střevo a tím optimalizovat klasickou obranyschopnost, aby fungovala tak jak má.

Paleolitická dieta má dvě pravidla – sběr a lov

Vraťme se ke stravovacím návykům v domě kamenné. To zde dominovaly dva postupy získání jídla. Těmi byl sběr a lov. Na tomto paleolitická dieta přímo staví. Tím jsou ze stravy vyloučeny všechny potraviny, které si dnes jako lidé pěstujeme. Jsou to například obiloviny a všechny výrobky z nich, jako je pečivo, nebo těstoviny. Stejně tak jsou zapovězeny třeba i brambory, nebo rýže. Ani to člověk v době kamenné neměl. Naopak jedl to, co si kde sesbíral, nebo ulovil. Tím naznačujeme, že základem jídelníčku je maso. Jakýkoliv druh, včetně rybího.

Jde to i jednoduše. Pomůže paleo krabičková dieta

Pokud se vám zdá složité zjišťovat, co se v domě kamenné mohlo a co nikoliv, existuje jednodušší varianta. Tou je paleo krabičková dieta. Jídelníček sestavený podle zkušených výživových poradců, uvařený profesionálními kuchaři a dovezený až k vám. Následně stačí ke konkrétnímu jídlu otevřít jednu krabičku a obsah sníst. Ideální jak pro vytížení lidi, tak pro toho, kdo chce získat základy tohoto stravovacího plánu.

Někdy je milně označována jako primal dieta

Často se setkáte také s pojem primal dieta. Ten však není jiným názvem pro paleo dietu, ale modifikovaným stravovacím plánem. Stojí sice na stejných základech jako paleo dieta, ale na některé potraviny se dívá rozdílně. Třeba na mléčné výrobky.