Odlehčující jídelníček na úvod roku

Ketonová dieta a ketóza - Shutterstock.com

Zátěž v podobě hodování o vánočních svátcích je na vás možná ještě znát. Rádi byste si tedy dopřáli na úvod roku nějakou lehčí stravu, která by vám opět pomohla uklidnit rozjitřené zažívání. S námi to zvládnete dobře.

Stačí lehká detoxikace

Pokud vás nesužuje větší nadváha nebo obezita a neplánujete žádné výraznější hubnutí, spíše chcete jenom srovnat zažívání a případně zhubnout dvě, tři nebo čtyři kilogramy, protože úplně nemůžete dopnout kalhoty nebo sukni, které vám ještě před Vánocemi byly akorát, nesahejte po žádné radikální dietě. Volte lehčí detoxikační program, který vám pomůže očistit tělo. Nápor hodování může být znát. Z přejídání se cítíte unavení a bez energie, vaše trávení si muselo poradit s nášupem jídla. Proto je nyní správný okamžik dopřát mu čas na zotavení.

Mírný úbytek postačí

Podle lékařů i nutričních specialistů se nejvhodnější váhový úbytek pohybuje v rozmezí 0,5 – 1 kilogram za týden. Tehdy se nejedná o radikální shazování, ale pozvolné odbourávání tuku, kdy se tělo dobře adaptuje na novou situaci. Takový to mírný úbytek vám bude bohatě stačit, protože nepotřebujete shazovat vyšší počet kilogramů. Jde spíše o to, že během svátků jste konzumovali řadu potravin, které si běžně nedopřáváte. Ty obsahují více tuku a cukru, často obojího najednou. Nejsou proto zdravé a naruší v těle rovnováhu. Je tedy jenom správné, že chcete stabilizovat zažívání.

Dělte jídlo na menší porce

Především si jídlo rozvrhněte do menších porcí. Nešvarem stravování během svátků často je, že se ládujeme pořád, jak je všude po stolech rozložená spousta jídla. V termínech řádných hlavních jídel se potom nacpeme více, než je nutné a než je zdrávo. To je třeba změnit a vrátit se k normálnímu režimu. Obdobným nešvarem posvátečního období je naopak snaha nejíst téměř vůbec. To samozřejmě organismu také neprospívá. Je to pro něj také šok, stejně jako nárazový nadměrný příjem potravy. Proto si vytvořte pět až šest menších porcí denně. Jezte zhruba po třech hodinách, nenechte tělo déle hladovět, ale zase se nezásobujte častěji.

Zařaďte antioxidanty

Preferujte stravu obsahující antioxidanty. Právě ty v organismu vážou volné radikály, které napadají buněčné membrány a jsou na začátku chorobných procesů. Berte to tak, že vaše tělo během Vánoc možná čelilo zvýšenému koncentraci volných radikálů a teď je třeba se jich zbavit. Existují potraviny, které je na sebe vážou více než jiné a chrání tím lidské tělo před oxidačním stresem. Proto doplňte jídelníček právě o ně. Řadíme sem například bobulovité ovoce jako černý rybíz, borůvky, maliny, jahody, ostružiny. Ze zeleniny třeba rajčata, červené zelí, fazole. Dále jsou to semínka, medicinální houby, hořká čokoláda, Z vitamínů pomáhá A, skupina B, dále vitamín C a E. Z minerálů selen a zinek, Nezapomeňte také na koenzym Q10.

Jezte zeleninu v teplé podobě

Zařaďte do jídelníčku větší podíl zeleniny. Vzhledem k chladnému období roku nejsou vhodné zeleninové saláty. Mohou je ale nahradit polévky, které by měly obsahovat hodně druhů zeleniny a být husté. Výborná je zelňačka, čočková či fazolová polévka, bramboračka s houbami. Zkuste vývary, ať už slepičí, kuřecí nebo jiný, doplňte je nudlemi a velkým množstvím zeleniny. Polévky mají zahřívací efekt a pokud nebudete zeleninu zbytečně rozvážet, nepřipravíte se o vitamíny. Zároveň pročistí zažívání. Dejte si také ovoce, ale pozor na obsah cukru v něm.

Pravidlo polovin

Nezapomeňte na libové maso jako zdroj bílkovin. Vždy by asi polovinu množství jídla na talíři měla tvořit zelenina, druhou polovinu pak bílkoviny a sacharidy. Tedy kvalitní netučné maso – třeba ryby s obsahem omega 3 mastných nenasycených kyselin nebo mléčné výrobky a příloha jako brambory, celozrnné těstoviny nebo celozrnná rýže. Toto pravidlo polovin si pamatujte. Jde o velmi jednoduchou dietní zásadu, kdy nemusíte počítat žádné kalorie, ale která vám pomůže stravovat se zdravě a udržovat si optimální hmotnost.

Pijte pro odplavení škodlivin

Při detoxikaci vám výrazně pomůže také dodržování pitného režimu. Snažte se denně vypít alespoň dva litry tekutin. Samozřejmě část pokryjete v potravinách (polévky, ovoce, zelenina), ale nezapomínejte pít, i když vás ještě netrápí žízeň. Nejvhodnější jsou při očistě čistá voda a bylinkové čaje. Můžete si ale ředit i 100 % džusy, ovšem jenom přírodní, nedoslazované. Jinak byste měli před sebou také sacharidovou bombu. I zeleninové šťávy jsou vhodné, hlavně ty, které si z čerstvé zeleniny odšťavníte doma, protože v těch kupovaných je spousta chemie – barviva, aditiva, konzervanty. S dostatkem tekutin pomůžete tělu účinně odbourat škodliviny.

Mlsejte zeleninové chipsy

O svátcích jste si navykli různě mlsat mezi jídly. Co s tím? Pokud vás už honí mlsná, třeba večer u televize, zvolte něco zdravého. Třeba zeleninové chipsy. Dají se samozřejmě také koupit, ale lepší a levnější je připravit si je doma. Jednoduše si nastrouháte na plátky mrkev, petržel a celer, lehce zakápnete olejem a opečete v troubě. Můžete je ale jíst i syrové. Nebo mlsejte třeba oříšky – pozor, nepražené a nesolené či semínka. Dobré jsou i kousky sušeného ovoce, u nich dejte pozor na obsah cukru. Například sušené meruňky jsou výborné, obsahují i hodně hořčíku, což je dobré na stres, ale zároveň i hodně cukru – s nimi to tedy nepřehánějte.

Nerezignujte na pohyb

A co pohyb? Samozřejmě by bylo fajn denně se hýbat. Možná se budete zpočátku snažit, ale pak se vám nebude chtít. Prostě zimní počasí udělá svoje. Jste líní, nechce se vám vůbec nikam. Leden mívá v posilovně bohaté začátky, v souvislosti s tím, jak si lidé dávají předsevzetí, že budou posilovat a hubnout, ale dobré úmysly většinou brzy vyprchají. Pokud se ocitnete v podobné situaci, nerezignujte a snažte se alespoň vyrážet na procházky. I půlhodinová procházka vám pomůže se vzpamatovat z přemíry jídla.