Nordic walking: Ideální sport pro celou rodinu

Ladies Fitness, posilovna pro ženy, cvičení a hubnutí

Na první pohled lidé kráčející s hůlkami možná působí trochu komicky. Někdo se jim může smát. Pokud se ale podíváte alespoň trochu pod pokličku nordic walkingu, zjistíte, že tahle zdánlivá legrace je naopak sportovním výkonem, který pomůže se zlepšením tělesné kondice i shazováním nadbytečných kilogramů.

Není to jenom nuda pro seniory

Hodně lidí má pocit, že nordic walking je aktivita vhodná maximálně pro seniory, ostatní výkonnější sportovci se při ní budou nudit. Z tohoto omylu vás vyvedeme. Ano, nejčastěji skutečně vídáte s holemi starší generaci, ale rozhodně to není žádná otrava. Při dodržování správné techniky si hodně protáhnete celé tělo, posílíte nejenom nohy, ale i jeho horní polovinu. Proti klasické chůzi bez holí mnohem více zapojujete do práce trup, ramena i paže. Zároveň jsou aktivní i svaly obepínající páteř, zlepšujete si tedy celkové držení těla. Díky odrazům holí vlastně za chůze posilujete.

Záleží na holích i technice

Sportovat mohou lidé napříč generacemi od mladých až po seniory. Tento pohyb spojuje celé rodiny. Je málo fyzických aktivit, které si mohou užít společně patnáctiletá vnučka i její sedmdesátiletá babička. Zapomeňte i na další mylný předpoklad, že prostě jde o chůzi s nějakými, klidně turistickými holemi. Rozhodně ne! Severská chůze, jak zní název v překladu, vznikla ve Finsku. Na správných holích velmi záleží. Druhou věcí, která je důležitá, aby výsledek měl skutečně efekt, je technika.

Běžky jako inspirace

Inspirací pro vznik nordic walkingu se ve Finsku stalo běžecké lyžování. Každý, kdo někdy stál na běžkách, potvrdí, že pořádná túra na nich dá zabrat. Bolí pak celé tělo, zejména tehdy, když zrovna nepatříte mezi trénované jedince. Na druhou stranu severská chůze není kopií běžeckého lyžování na suchu, i když z něj v některých prvcích vychází. S holemi se dá navíc také běhat, což je technika nordic running. K dalším disciplínám patří nordic cross, tedy kondiční tréninky na celé tělo nebo nordic blading, jízda na inline bruslích s holemi. To vše ale můžete zkusit teprve poté, když zvládnete základní chůzi.

Instruktor vás navede

Správná technika při nordic walkingu znamená, že víte, kam zapíchnete holi, jak se s její pomocí odrazíte k další chůzi a v jaké poloze má být tělo. Sami to nezkoušejte, i když jste přesvědčeni, že to zvládnete. Instruktáž od odborníka, který nordic walking ovládá, je v začátcích nesmírně důležitá, jinak hrozí, že si osvojíte špatné návyky a cvičení nebude mít vytoužený efekt. Mezi časté chyby patří třeba špatná koordinace práce s holemi, vadné držení těla, ale třeba i špatné zvolené boty k chůzi nebo nevhodný výběr holí. Instruktor opraví vaše držení těla, pohyby, ukáže vám, jak správně pohybovat holemi, odrážet se. Teprve jakmile si techniku osvojíte dokonale, můžete to zkusit bez jeho asistence.

Vyberte si správné nástroje

Výběr holí rozhodně nepodceňujte, s tím správným nástrojem jde práce mnohem lépe, a to platí i v tomto sportu. Nezaměňujte hole na nordic walking s klasickými holemi do hor! Jde o něco jiného. Podstatná pro výběr holí je výška vaší postavy, ale nejde o jedinou věc, podle které se budete rozhodovat. Podle svojí výšky se hole řadí do 3 kategorií (110-115 cm, 120-130 cm a 135 cm). Jste-li vysocí 185-190 cm, budou se vám hodit hole o výšce 130 cm. Dále je důležitý model hole. Robustnější lidé s vyšší tělesnou hmotností potřebují pevnější hole, které je unesou a mají správný odpich. Z výbavy hraje roli i poutko, Jeho velikost – S, M, nebo L se řídí velikostí vaší dlaně. Menší hole mají menší poutka. Když při výběru váháte a nejste si jisti, je dobré se také poradit s odborníkem, který vám pomůže.

Můžete relaxovat i podávat špičkové výkony

Do popředí se dostává i přínos nordic walkingu na psychiku člověka. Pohyb v pravidelném rytmu poskytuje uklidňující efekt, pomáhá odbourávat stres, a to nemluvě o přírodě, s jejím blahodárným účinkem na zdraví, protože jde o pohyb praktikovaný venku. Při procházce s holemi můžete klidně i hovořit, takže jde o vítanou aktivitu pro rodiny nebo skupinky přátel. Výhodou je, že si můžete zvolit rozsah pohybu od krátké zdravotní procházky pro relax až po túru znamenající fyzický výkon hodný ostříleného sportovce.

Spálíte téměř tolik kalorií jako na kole

Může jít o vhodný způsob rehabilitace po úrazech, velmi dobře se severská chůze hodí i pro snižování nadváhy u obézních. Dobrý je nordic walking i jako kompenzace nerovnoměrného zatěžování určitých partií těla při jiných sportech, například při cyklistice. Samozřejmě se dostává do hry i spalování kalorií. Při hmotnosti 90 kg můžete tak hodinovou chůzí s holemi odbourat až 550 kcal, což už je příjemný a znatelný úbytek a přibližuje se třeba stejné době jízdy na kole rychlostí asi 19 km, kdy spálíte zhruba 670 kcal.