Nízkosacharidová dieta

Nízkosacharidová dieta

Nízkosacharidová dieta je současný hit. Má k tomu hned několik důvodů. Těmi jsou celková jednoduchost, dále je to rozmanitost jídel, stejně jako nechybí ani klady spojené s rychlostí samotného hubnutí. Na rozdíl od řady komplikovaných dietních programů je založena jenom na dvou klíčových věcech.

Základem je nízkosacharidová strava

Jak už napovídá samotný název této diety, základem by měla být nízkosacharidová strava. Taková, která obsahuje minimum jak jednoduchých, tak i složitých cukrů. Obecně lze říci, že tento dietní program zakazuje běžné pečivo, stejně jako těstoviny, rýži, ale třeba i brambory či luštěniny. To vše jsou potraviny, které jsou na obsah sacharidů celkem bohaté. A nejsou jediné.

Nízkosacharidové recepty musí obsahovat hodně bílkovin

Zmapovali jsme, co je zakázané. Nyní se podíváme na druhou stránku. Tou je fakt, že nízkosacharidové recepty by měly obsahovat co nejvíce bílkovin. Jejich množství by mělo při této dietě několikrát překročit běžnou denní doporučenou dávku. Mnozí lidé je tak nečerpají jenom ze stravy, ale také z různých proteinových koktejlů, kterými lze dávky velmi rychle a efektivně zvýšit.

Bezsacharidová dieta navodí stav označovaný slovem ketóza

Pokud je bezsacharidová dieta dodržována správně, dojde k tomu, že se v lidském těle vytvoří stav, který je označovaný jako ketóza. Během něho hledá organismus vhodný zdroj energie, jako náhradu za nedostupné sacharidy. Tento zdroj najde v tucích. Tím jsou využívány a spalovány. To vede ke ztrátě přebytečných kilogramů. Cílem je ketózu nejenom navodit, ale také ji udržet co nejdelší dobu.

Nízkosacharidové stravování není spojeno s hladem ani únavou

Řada lidí neznalých této diety se domnívá, že z nedostatku sacharidů může tělo trpět dlouhodobou únavou a mohou se objevit také pocity hladu. Ani jedno není pravda. Nízkosacharidové stravování je unikátní tím, že člověk má na výběr z řady potravin, které mají minimum sacharidů, a tak si jich může dopřávat i plnohodnotné porce. Nekoná se ani únava, jelikož tělo v ketóze přepíná na jiný režim a veškerou potřebnou energii získává z uložených tuků. Žádná mu tedy nechybí.

Jak vypadá nízkosacharidová dieta? Recepty jsou jednoduché

Již víte, co je zakázáno. Nyní se naopak podíváme na to, co je povoleno. Tedy na hlavní informace o tom, jak vypadá klasická sacharidová dieta. Recepty by měly obsahovat různé druhy nízkosacharidové zeleniny, povoleno je také v podstatě jakékoliv maso, včetně rybího. Vhodné jsou mléčné výrobky, od tvarohů, až přes sýry. Jíst se též mohou kvalitní salámy a uzeniny, stejně jako vejce. Toto všechno tvoří základ daného stravovacího plánu.

Nízkosacharidové potraviny si lze i koupit

Je několik výrobců, kteří nabízejí jak kompletní balíčky, tak i nízkosacharidové potraviny. Jejich unikátem je to, že jsou vyrobeny se zásadami, které nízkosacharidová dieta předepisuje. Díky tomu lze konzumovat i palačinky, různé kaše, nebo dokonce sladké tyčinky nebo pudinky. To pouze potvrzuje zajímavost tohoto dietního plánu.