Nestojí za vaší nadváhou prázdné kalorie? Bez nich kila půjdou dolů snáze!

Proteinové nápoje

Snažíte se zhubnout, upřednostňujete zdravou stravu a dostatečně se hýbete, ale stále se nedostavuje kýžený efekt v podobě shození několika kilogramů nadváhy? Zkuste se zaměřit na jídelníček, konkrétně na položky, které na něm jsou. Zaznamenávejte si poctivě všechny potraviny a nápoje, které jste během dne snědli nebo vypili. Kromě přesného přehledu o počtu přijatých kalorií také zjistíte, zda jste během dne nesnědli nebo nevypili něco, co se skrývá pod pojmem prázdné kalorie. Co jsou prázdné kalorie a kde se skrývají?

Prázdné kalorie bez užitku

To jsou kalorie, které mají významný obsah energie, ale neobsahují žádnou vlákninu, vitamíny nebo minerály, pro chod organismu tak nemají význam. V naší stravě jsou proto nadbytečné a mohou z velké části za nadváhu. Přehled o nich získáte při sledování kalorického příjmu. Ten je nutný sledovat při snaze zhubnout, protože tím získáváte přehled o množství přijaté, a naopak vydané energii. Kalorie jsou sice doslova palivem pro náš organismus, záleží ale na výdeji. Přebytek energie se totiž uchovává v podobě tukových polštářů a znamenají jediné – nadváhu, už proto je nutný dostatek pohybu.

Důležitý je počet kalorií, ale také skladba potravin

Kromě celkového počtu kalorií je ale nutné také dbát na skladbu potravin, které denně sníte. Potraviny totiž obsahují kromě tuků, sacharidů, vlákniny, vitamínů, minerálů a antioxidantů také přidané cukry. To jsou právě ony prázdné kalorie, které se v potravinách skrývají, a které lidský organismus ke svému chodu nepotřebuje. A věřte, že se najdou opravdu ve všech druzích potravin, přidané cukry jsou totiž v cukrovinkách, ale také v šunce nebo kečupu. Až detailním rozborem zjistíte, kde se nachází ty vaše prázdné kalorie. Dávejte však pozor na rozdíl mezi sacharidy a přidanými cukry, které se skrývají pod více než padesátkou různých názvů.

Sacharidy jsou palivo, přidané cukry mor

Jaký je rozdíl mezi sacharidy, které lidský organismus, primárně mozek, potřebuje a přidanými cukry, které stojí za obezitou ve světě a jsou příčinou kardiovaskulárních onemocnění, cukrovkou 2. typu a dalšími nemocemi? Přirozené cukry se nacházejí například v ovoci a zelenině, zatímco bílý cukr a různé přidané cukry ve sladkostech, bílém pečivu, cukrovinkách, zmrzlině, nealkoholických sycených nápojích. Kromě cukrů naleznete nadto prázdné kalorie také v alkoholu, ale odborníci řadí mezi prázdné kalorie také jídlo z fastfoodů obecně, protože obsahuje málo výživových látek, ale přemíru cukrů a tuků současně.

Cukry jsou i v mléce

Vzhledem ke světové pandemii obezity řeší cukry a přidané cukry i Světová zdravotnická organizace, která doporučuje denní příjem pouze 50 g přidaných cukrů pro běžného dospělého člověka s výdejem 2000 kcal denně, celkový příjem sacharidů by měl být 3 až 5 g na 1 kilogram ideální váhy podle BMI. Až si tedy budete psát přehled přijatých kalorií, zaměřte se také na množství energie ze sacharidů a započítejte poctivě všechny sacharidy a přidané cukry z jednotlivých potravin. Často se totiž zapomíná na to, že i mléko nebo jogurt obsahují sacharidy, stejně jako ovocné džusy, byť se jedná o zdravější cukry než přidané, i tak je nutné je započítat do celkového energetického příjmu.