Nepřítelem při dietě je vaše slabá vůle. Jak problém překonat?

Čokoláda

Není to ani nedostatek času, není to ani špatně zvolený dietní plán, ani to není zklamání z tempa, jakým kila ubývají. Hlavním nepřítelem při dietě je slabá vůle. S tou se setkáte vlastně ještě před tím, než s dietou začnete. A potom s ní musíte bojovat v podstatě každý den. Jak problém se slabou vůlí překonat?

Začněte hned

Také si říkáte, že začnete od pondělí, od příštího týdne, nebo od dalšího měsíce? Velká chyba. Jakmile se tento termín nachýlí, projeví se opět vaše slabá vůle a vy začnete hledat důvody, proč toto datum odložit. Takto to několikrát zopakujete a s dietou ani nezačnete. Pokud se něčemu podobnému chcete vyvarovat, začněte hned. Ne zítra, ale právě teď. Třeba dietní snídaní, obědem i večeří. A pokračujte.

Odměňujte se

Slabá vůle může pramenit i z toho, že nemáte žádnou motivaci pokračovat. Tedy kromě té, že budete štíhlí. Tento stav přijde až za několik měsíců, a tak je třeba hledat další způsoby motivace. Jednou z možných způsobů je takzvaný cheat day, neboli volný den. Během něho si dovolíte (samozřejmě s mírou) i ta jídla, která máte při dietě zakázána. Za odměnu můžete vyzkoušet výborné čokolády. Najednou máte další jasný cíl, na který se budete těšit. A přijít může klidně i za pár dní. 

Ukažte svou pevnou vůli

I když sami tušíte, že až tak pevná nebude, přece to nedáte najevo svému okolí. Najděte si sparing partnera, nebo partnerku. Někoho, kdo bude držet dietu a cvičit s vámi. Když to bude někdo blízký, je to jenom dobře. Před ním se budete chtít za každou cenu vytrvat a vaše slabá vůle bude překonána. Přece se neshodíte, že na to nemáte.

Rozhlaste to

Řekněte svému okolí, že začínáte hubnout. Důvody jsou hned dva. První je stejný jako výše – budou od vás očekávat výsledky, a tak si to sami nedovolíte po pár týdnech vzdát. Druhým důvodem bude i to, že pokud vaši přátelé budou vědět že hubnete, vyřadí vás z guest listu na různé opulentní večeře, či posezení nad sklenkou alkoholu. Tak nebudete vystaveni lákadlům a vaše slabá vůle nebude mít šanci se projevit.

Zapátrejte v minulosti

Jsou v ní fotky toho, jak jste vypadali, když jste měli nejvyšší váhu? Jsou zde zakořeněny i různé urážky a posměšky? Ano, i to si vybavte a zavzpomínejte. Chcete, aby se to opakovalo? Jistě ne. I takto může být snadno potlačena vaše slabá vůle. Získat novou motivaci nebude zase tak těžké, jak se zdá.