Nejděsivější diety: Chcete se octem propít ke štíhlosti podle lorda Byrona nebo raději sníst tasemnici?

Shutterstock.com - Břicho a boky a obezita

Bojujete s nadbytečnými kily a zatímco jednou přichází alespoň relativní úspěch, záhy přijde nepříjemný jojo efekt. Vy ale ve snaze konečně doopravdy zhubnout možná dál experimentujete. Někdy sáhnete třeba i po dietě, nad kterou odborníkům na výživu jenom tiše zůstává stát rozum. Nejspíš to je pouhé nic proti opravdu děsivým pokusům s vlastním metabolismem, které vám dnes představíme. Jinými slovy: Níže popsané diety opravdu nikdy nezkoušejte.

Ideály se měnily

Připadává vám, že lidé řešili svoji štíhlou linii už od pradávna, tedy téměř od pravěku? No, není to tak zcela pravdivé tvrzení. V pravěku podle dochovaných Venuší jak se zdá byla ideálem spíše korpulentnější postava, která zaručovala přežití v krušných časech nedostatku. Pak se ideály krásy v průběhu dějin různě měnily. Třeba pro období gotiky byly charakteristické velmi štíhlé ženské postavy téměř bez prsou, v renesanci se dostávala ke slovu přirozenost a baroko, to tolerovalo i špíčky.

Dieta jenom od doktora

Ovšem diety masově populární jako dnes zrovna nebyly. Dodržovaly se hlavně kvůli zdravotním důvodům na doporučení lékaře. Když lidé po konzultaci s felčarem uvěřili, že jim jím předepsaná strava pomůže zvládnout nemoci, odvážně se pustili do jejího praktikování. Diety dodržované z důvodů dosažení kultu štíhlosti se ale jevily spíše jako luxus. V dějinách totiž přicházela i období neúrody a hladu, takže lidé tak jako tak trpěli nedostatkem jídla ani nemuseli mít snahu hubnout.

Přichází nadšení do hubnutí

Masovější nadšení pro diety určené k dosažení štíhlosti nastává až v průběhu 2. poloviny 19. století. Obvykle se ale jedná spíše o zábavu pro nudící se paničky, jež všechnu práci přenechávaly služebným. Potom měly na podobné výstřelky čas a někdy se inspirovaly opravdu hodně kuriózními a do velké míry z pohledu zdraví i dost nebezpečnými výstřelky. Zkuste posoudit sami.

Přežvykujte a plivejte

První recept, jak opravdu zaručeně zhubnout, ještě nezní zdaleka tak šíleně jako ty ostatní. Přesto bychom vám ho určitě nedoporučovali. Náleží pravděpodobně první osobě, o které by se dalo říci, že by se dala titulovat jako výživový poradce. Jde o Američana Horace Fletchera. Na přelomu 19. a 20. století tvrdil, že stačí jídlo opravdu dobře přežvykovat a následně vyplivnout. Dokonalým pokousáním prý z potravy vysajete veškeré potřebné živiny a polykat ji už nemusíte. Nedostanete tak do těla žádný balast a udržíte si štíhlou linii.

Manuál na kousání

Fletcher dokonce vytváří i velice podrobný manuál, který pečlivě stanovuje, kolikrát byste měli určitou potravinu v puse kousat, abyste z ní opravdu získali naprosto všechno potřebné, tedy živiny, které obsahuje. Třeba do cibule šalotky je údajně podle něho nutné kousnout dokonce sedmdesátkrát. Metodě hubnutí se přezdívá podle jejího autora „fletcherismus“. V době svého vzniku opravdu získává mezi lidmi poměrně značnou popularitu.

Podlehne i spisovatel

Jestli uvedený způsob shazování kil nějak funguje? Ve chvíli, kdy musíte počítat každé kousnutí vás nejspíše chuť k jídlu úplně přejde. Jinak si ale rozhodíte metabolismus, protože žádnou potravu de facto přijímat nebudete. Pakliže byste se po čase chtěli z těchto praktik vrátit zpátky k normálnímu způsobu stravování, máte jojo efekt téměř zaručen. Ovšem v době, kdy tato dieta byla oblíbená, jí podlehl třeba i spisovatel Franz Kafka.

Živíte dlouhého hada

Mnohem drastičtější pravidla ale přináší další údajně úspěšná metoda určená ke zhubnutí. Rodí se stejně jako ta předešlá právě na přelomu 19. a 20. století. Její kouzlo je velmi jednoduché. Ve formě pilulky spolknete boubel, tedy zárodek tasemnice. Tento parazit se usadí ve vašich střevech a postará se o zbytek. Ať budete jíst kolik chcete, budete hubení jednoduše proto, že kromě svého vlastního těla, stravou, kterou pozřete, živíte i jedno tělo další – obrovského mnohočlánkového hada tasemnice.

Když pilulka proti parazitům selhala

Ano, když spolknete tasemnici, opravdu dosáhnete štíhlosti. Otázkou ovšem je, za jakou cenu. Ta je totiž až příliš vysoká. Čeká vás totiž celá plejáda zdravotních potíží. Můžete zvracet, trpět průjmy i mnohým dalším. Co také rozhodně není příliš příjemné, je skutečnost, že může v tvém těle dorůst do obrovské délky, klidně třeba 9-10 metrů. I tak dlouhá může být, bude-li dobře živena. Jak tohle utrpení ukončit? Jedince dospělé tasemnice měla z těla následně vyhnat pilulka na likvidaci parazitů. Háček je ale v tom, že ne vždy se to správně povedlo a nevítaný host lidské tělo třeba už také neopustil.

Je libo arsen nebo strychnin?

Zrychlování metabolismu pomocí různých látek je hodně populární i v současnosti. Možná, že i vy jste vyzkoušeli nějaké „zázračné“ pilulka na hubnutí, po kterých jste údajně měli spalovat tuk jedna radost. V 19. století se ale objevují i prášky s látkami, se kterými byste si opravdu hodně nevhodně zahrávali se zdravím. Obsahovaly totiž i jedy jako strychnin nebo také arsen. Dávky byly sice malé, ale na druhou stranu, delší užívání i v takto malých dávkách udělaly své. Otravy nebyly nijak výjimečné. Navíc nedocházelo k žádné nebo jenom minimální kontrole jedů. Řadu z nich jste si mohli v lékárně koupit poměrně běžně.

Špatný příklad idolu

Zůstat štíhlý jako proutek, to je už na počátku 19. století sen anglického romantického básníka lorda George Gordona Byrona. Díky jistému opravdu hodně nepříjemnému způsobu shazování opravdu zůstane hubený, ale zároveň také notně pobledlý, protože jeho shazování má ke zdravému životnímu stylu opravdu hodně daleko. Co si servíruje k jídlu? K obědu má třeba sklenku ředěného octa či brambory, ovšem taktéž namočené v octě. Všichni, kteří se o téhle zvířeckosti dozvědí, zuří. O to hůř, že Byron dává špatný příklad mladým lidem, pro které je ide. Takže tohle určitě nezkoušejte!