Motivujte se do hubnutí po Novém roce

Silvestr a Nový rok a proteinové nápoje - Shutterstock.com

Přelom starého a nového roku je typickým okamžikem, kdy se rozhodujeme, že budeme hubnout. Málokomu ale toto předsevzetí vydrží delší dobu. Mnohdy se shazování příliš nedaří. Nabízí se tedy otázka, zda toto předsevzetí má smysl a jak se případně motivovat, aby výsledky snahy byly lepší.

Nedávejte si nerealistická předsevzetí

Touha od základu změnit svůj život je obvykle spojena se začátkem Nového roku. Dobré úmysly ale velmi často rychle končí. Jenom hrstka lidí v nich vytrvá. Někomu se také podaří dodržovat některé změny jenom v určitých oblastech, ne ve všem, co si vytyčili. Jenom zářným výjimkám se podaří splnit všechno vytčené. Velmi důležité proto je, stanovit skutečně reálné cíle. Pokud si vytyčíte nereálný cíl jako třeba, že zhubnete 20 kg za měsíc, je jasné, že ho nebudete schopni dodržet. To je nesmysl. Nemůže se vám to podařit.

Rozložte si cíle

Když si ale vytvoříte reálné cíle, potom se vám může povést je dodržet a navíc nebudete vystresování z nedodržení plánů. To znamená, že když si řeknete, že zhubnete pět kilogramů za měsíc, je to reálné. Takový úkol už splnit dokážete. Pokud ne a podaří se vám shodit třeba jenom dva kilogramy, nevěšte hlavu. Můžete si tyto cíle rozložit, s tím, že další dva až tři kilogramy uberete v únoru. Postupnými kroky potom zdravou cestou shodíte za rok oněch vytčených 20 kg. Budete-li ale trvat na nerealistických cílech, pak ve vás bude jenom sílit zmar a nakonec svoji příležitost zahodíte a přijdete o šanci zbavit se nadbytečných kilogramů.

Žádné jednorázovky, myslete v širším dosahu

Pravidlem, které byste měli dodržet, je také to, že nepojmete novoroční předsevzetí o hubnutí jenom jako snahu napravit přejídání z Vánoc. Váš cíl by měl mít širší dosah, například „Budu hubnout v průběhu celého roku.“ Pak získáváte jedinečnou možnost opravdu dodržet, co jste si předsevzali. Když půjde o jednorázovou povánoční akci, vydržíte chvilku a potom znovu spadnete do starého nezdravého životního stylu.

Nevyčítejte si hříchy

Je nutné podotknout, že Nový rok je šancí k novému startu, ovšem neměl by ve vás vzbuzovat stres, že když něco nedodržíte, svět se zhroutí. Když ujedete a spácháte nějaký dietní hřích, nevyčítejte si to. Poučte se z této zkušenosti. Pojmenujte si faktory, které pokušení způsobily, abyste si jim příště ve stejné situaci dokázali vyhnout nebo s nimi účinně bojovat. Jakmile toto uděláte, už žádné výčitky a jede se dál.

Zapomeňte na jednostranné diety

Také si nevybírejte žádné jednostranné diety. Nebývají většinou příliš účinné a pokud pár kilogramů přece jenom shodíte, po skončení je znovu naberete a ještě nějaké navíc. Hrozí zde jojo efekt. Vaše tělo jednostrannou stravou také strádá. Mohou mu chybět některé důležité živiny, minerály, vitamíny, stopové prvky. Zároveň budete nesmírně nervózní, že si nemůžete dopřát svoje oblíbená jídla. Budete ve stresu a nakonec stejně nevydržíte a pravidla diety porušíte.

Dělejte postupné kroky

Správnou cestou pro trvalé zhubnutí je jedině postupná úprava stravovacích návyků ve prospěch zdravé výživy. Tímto způsobem se vám podaří zhubnout trvale a skutečně účinně. Novou hmotnost pak budete mít šanci dlouhodobě udržet. Počítejte s tím, že úprava stravovacích zvyků vám bude nějakou dobu trvat, nezvládnete ji najednou, zvláště v případě, že jste si dosud se zdravým stravováním příliš nelámali hlavu. Dělejte úpravy postupně po krocích. Jakmile si jeden krok vyzkoušíte a zafixujete, můžete pomalu přejít k dalšímu.

Je číslovka správnou motivací?

Slovo do pranice je také otázka, jestli je Nový rok opravdu vhodným okamžikem k začátku hubnutí. Cíle si mnohdy klademe k určitému kalendářnímu datu, ale ruku na srdce, je to tak správně? Je právě číslice v kalendáři tou vhodnou motivací něco splnit? Nemělo by na jejím místě být něco jiného, třeba snaha udržet si dobrou fyzickou kondici, být zdravý nebo vnitřně spokojený sám se sebou a se svojí postavou? Přemýšlejte o tom, co je pro vás nejdůležitější, proč vlastně a v jakém časovém horizontu chcete hubnout.

Zdraví jako priorita

Prioritu v žebříčku důvodů, proč zhubnout a snažit se udržet si optimální váhu, by měly mít také zdravotní důvody. Jde o to snížit zdravotní rizika, které má nadváha nebo dokonce obezita. Jedná se o hrozbu cévních příhod, tedy infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Správnou životosprávou snížíte hladinu cholesterolu a stabilizujete glykémii. Zlepšíte si také kvalitu života, třeba se nebudete zadýchávat do schodů a nebude pro vás problém popoběhnout, když honíte ujíždějící autobus.

Čeká vás dlouhá cesta

Bude samozřejmě chvíli trvat, než se změny opravdu projeví. Počítejte s tím, že se nejedná jenom o jedno novoroční předsevzetí – respektive toto předsevzetí v sobě skrývá celou řadu dílčích kroků, které budete muset splnit. Bez omezování v různých oblastech, především stravování to nepůjde. Všechno je ale ku prospěchu věci. Dejte změnám čas a nechtějte zvládnout všechno rychle a najednou. Dlouhou cestu urazíte jedině díky malým postupným krůčkům. Pak zjistíte, že vám nový zdravější život sedne a na ten starý už si ani nevzpomenete.

Odměňte se za úspěch

Vytvořte si také odměňovací systém za to, jak se vám na cestě v hubnutí daří. Díky tomu posílíte motivaci opravdu dosáhnout cílů. Zároveň si uvědomte, že vy lidé nejste dokonalí – to vám pomůže překonat případná selhání, odrazit se od nich a jít dál na své cestě k vytoužené štíhlé postavě. Občas zahřešit je lidské, podstatné je, abyste se nevrátili zpátky do starých kolejí. Zkuste také požádat o podporu rodinu, známé. Řekněte jim, co byste potřebovali, aby říkali a dělali a tím vás posílili ve vašem snažení. Když jim to neřeknete, nebudou vědět a nechtíc mohou vaše snahy hatit. Hlavně se ale hubnutím nestresujte.