Motivace k hubnutí: Jak si vizualizovat svoje cíle

Shutterstock.com - zena, vaha, motivace

Ohromnou moc má také naše psychika, a to i v případě hubnutí. Vaše rozpoložení má velký vliv na úspěšnost shazování kilogramů. Jestliže do akce nastupujete s pocitem, že se vám to nepovede jako už tolikrát předtím, s vysokou pravděpodobností také skončíte neúspěchem. Velmi důležité je, abyste si věřili. K tomu slouží motivace. Když si dokážete svůj vysněný cíl vizualizovat, znamená to významný krok k jeho dosažení.

Musíte být přesvědčeni o správnosti cíle

Když se řekne, že hubnutí začíná v hlavě, rozhodně to není žádná planá fráze. Jakmile si srovnáte myšlenky a rozhodnete se, že se vám to povede, máte opravdu velkou šanci dotáhnout vše až do konce. Nedílnou součástí hubnutí je totiž pozitivní myšlení. Dobré naladění spojené s představou, že opravdu zhubnete, jsou jednoznačně posunem vpřed. Pokud ale vás například tlačí do hubnutí okolí kritickými připomínkami a ocitáte se ve stresu, pravděpodobně to velmi brzy vzdáte nebo v lepším případě zůstanete někde na půli cesty. K úspěšnému dosažení cíle totiž musíte být sami přesvědčeni o jeho správnosti, jinak se k němu nepřiblížíte.

Podpora okolí je důležitá

V případě, že vás někdo do něčeho tlačí, a je poměrně lhostejné kdo a jak, vzbudí to váš odpor. I v případě, že se necháte přemluvit, máte v sobě negativní myšlenky, které působí proti vašemu cíli. Nevycházíte totiž z vlastního přesvědčení. Pozitivní myšlenky zkrátka přitáhnou pozitivní výsledek snažení. Včetně štíhlého těla. Proto je nezbytné být o cíli, tedy o hubnutí přesvědčen. Zrovna totéž ale funguje i v případě, že se sami rozhodnete a okolí vám hází klacky pod nohy. Potom vás stojí dvojnásobek úsilí všechno zvládnout. Získat podporu okolí je stejně důležité jako mít motivaci.

I vnější impuls pomůže

Ovšem motivace s jakou vstupujeme do hubnutí samozřejmě je různá. Každý může mít trochu jinou. Jednou formou motivace je ta vnější. Znamená to třeba, že jste čerstvě zamilovaní a rádi byste se zalíbili druhému pohlaví. Nebo chcete znovu obléci svoje oblíbené oblečení, které jste nosili kdysi, než jste přibrali. Takové motivy vašeho konání přicházejí zvnějšku. Jak jsme poznamenali, nejlepší je motivace vnitřní, kdy jste vy sami přesvědčení o správnosti svého počínání, ale vnější motivace také není k zahození. Může vás totiž správně nakopnout k činu, ke kterému byste se jinak neodhodlali, protože byste k tomu jinak nenašli odvahu.

Přerod ve vnitřní dobrý pocit

Vnější motivace také může mít velkou sílu, například v podobě nové lásky. Časem může tato motivace přerůst ve vnitřní. Uvědomíte si třeba, že vám nejde jenom o to líbit se okolí – partnerovi nebo partnerce. Pochopíte, že se vlastně chcete se především líbit sami sobě, protože váš partner nebo partnerka vás bere takové, jací jste. Přesně takoví se mu líbíte. Ve hře teď už zůstává váš vnitřní pocit, abyste se líbili sami sobě. Totéž platí i v případě motivace, že znovu oblečete nějaký dávný kousek ze svého šatníku. Ve skutečnosti si pak uvědomíte, že vaším cílem je to dávné štíhlé tělo, které jste měli tenkrát. Chcete mít dobrý pocit ve svém nitru. Být spokojeni sami se sebou. Ve chvíli, kdy jste si sami sebou jistí, už neřešíte okolí, ale svůj cíl. Nabudete sebevědomí potřebného k jeho dosažení.

Další cesta k cíli

Jinou formou vnější motivace může být, když se inspirujete třeba štíhlým tělem nějaké oblíbené například filmové star. Rozhodnete se, že byste rádi vypadali jako ona. Začnete na tom pracovat. Ztotožnění s touto hvězdou vám pak dá sílu do hubnutí. Pochopitelně dotyčná hvězda vás vůbec nezná a je jí fuk, zda svého cíle dosáhnete nebo ne, ale pro vás to znamená potřebný impuls. Díky tomu můžete dojít k cíli. Jestliže vás oslovuje tento způsob motivace, můžete si klidně umístit fotku této hvězdy někam na viditelné místo, kde vám bude připomínat, čeho chcete dosáhnout. Vždy ve chvíli, kdy budete mít pocit, že to nemá smysl, dodá vám další energii.

Ve hře může být i sexy kousek šatů

Vidíte, že možností, jak se motivovat k hubnutí je nepřeberné množství. Každému z nás vyhovuje a dává sílu něco jiného. Proto je velmi důležité se zamyslet a zjistit, co působí právě ve vašem případě. Když si vytyčíte špatný cíl, nebude to fungovat. Někdo se chce dobře a pěkně oblékat a jednou provždy odhodit šaty typu pytel pro tlusté. Budete mít možnost vybírat z pestré škály oblečení, zatímco dříve jste měli výběr omezený. Pomoci může třeba představa, ve které si vizualizujete, jak byste vypadali v sukni nebo kalhotách z mládí, které máte někde na dně skříně a dosud jste se jich nezbavili. Protože jste tajně doufali, že je ještě někdy oblečete. Dalším motivem může být nějaký vyhlédnutý kousek šatů, ve kterém budete vypadat neodolatelně sexy.

Buďte realističtí

Velmi podstatné je, abyste si dávali reálné cíle. Protože pokud si ukousnete příliš velké sousto, nezvládnete to. Než si proto cíl stanovíte, popřemýšlejte o tom, zda ho budete schopní splnit. Nejde o to, že byste se podceňovali. V případě, že se ale přeceníte, mohlo by vás to odradit od další snahy hubnout. Reálně a zdravě se dá hubnout 4-6 kg měsíčně. Pokud si tedy vytyčíte cíl zhubnout 10 kg měsíčně, není pravděpodobné, že se vám to podaří dodržet. Následné zklamání vás může otrávit. Představte si tedy za měsíc svoje tělo o 4 kg lehčí. To je reálné a taková vizualizace cíle vám může pomoci – budete-li se alespoň trochu snažit, je dosažitelná. Za měsíc si potom představte znovu totéž. A pak znovu. Během tří měsíců tímto způsobem zvládnete shodit 12 kg, což je velký úspěch.

I konzultace mají smysl

V případě, že neodhadnete cíl, snadno dospějete k názoru, že to nemá smysl. Potom s hubnutím pravděpodobně seknete aniž byste dosáhli alespoň nějakého dílčího úspěchu. To by samozřejmě byla velká škoda. Proto je velmi dobré si ještě před začátkem hubnutí všechno promyslet. Zeptat se na zkušenosti, konzultovat všechno s odborníky, kteří také mohou nastínit reálnou představu hubnutí. Vyplatí se seznámit se s názorem nutričních terapeutů na váš případ. Pomohou vám novým pohledem na věc, zkušenostmi, doporučeními. I ve vizualizaci vašich cílů se tak mohou stát přínosem.

Zlepšíte svoje zdraví

Hubnutí se může ubírat různými cestami. Zkombinovat pohyb se zdravou stravou je ideální. Navíc dojde ke zlepšení vašeho zdravotního stavu. Můžete si tak vizualizovat i svoje tělo v lepší kondici. Představte si svoje výkonnější srdce a pružnější oběhový systém. Budete si moci dovolit třeba dobíhat tramvaj. Proběhnout se v parku, aniž byste se zadýchali. Pokud máte vysoký krevní tlak, když zhubnete, pravděpodobně se vám sníží. Povzbudí vás určitě představa vyšší kapacity plic. Nebudete funět, když budete muset vyjít schody. Nepochybně se vám srovná i hladina cholesterolu, pokud ji máte vyšší. Fyzicky na tom budete mnohem lépe. V úvahu pak připadá třeba i to, že začnete znovu sportovat jako v mládí a budete podávat dobré výkony. Taková představa je jistě příjemná.

Někoho zastaví teprve komplikace

Motivace v podobě zlepšení fyzické kondice je také dobrým motorem, jak efektivně zhubnout. Spousta lidí totiž na toto vůbec nemyslí. O svoji tělesnou kondici se začne starat až ve chvíli, kdy jim začnou hrozit nějaké vážné zdravotní komplikace třeba v podobě infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice nebo už případně nastaly. Ovšem nikdy není pozdě změnit svůj stav. Lepší je zkusit to někdy než vůbec. V případě, že dosáhnete zlepšení funkce srdce a plic, je to rozhodně důvod k radosti. Můžete být na sebe pyšní. Zároveň to zlepší vaši zdravotní prognózu pro další roky a bez diskuse vám to prodlouží léta života.

Obrazová představa je důležitá

Důležité je tedy vizualizovat svoje cíle při hubnutí, ať už mají jakoukoliv podobu. Konkrétní obrazová představa, jak budete zdravější a výkonnější, jak si budete moci oblékat šaty menších konfekčních velikostí, jak se štíhlým tělem budete podobat svojí oblíbené filmové hvězdě, svojí drahé polovičce i sami sobě. Jak vám současně s tím poroste zdravé sebevědomí. Když si vtisknete do paměti, jak budete vypadat za pár týdnů, měsíců a připomenete si tuto představu pokaždé, když se vám do mysli vetřou pochybnosti, nepochybně budete slavit v hubnutí úspěch.