Mléčná dieta

Mléčná dieta

Mléčná dieta je stravovacím plánem, který je označován také jako dieta Rajko Dolečka. A to podle jejího zakladatele, který je svou profesí endokrinolog. On stojí za tímto redukčním programem, který už podle názvu jasně ukazuje, co bude během diety tím hlavním, co bude nutné konzumovat.

Mléčná dieta je krátkodobý stravovací program

Na rozdíl od těch diet, které se drží klidně i několik měsíců, je mléčná dieta spíše krátkodobým stravovacím plánem. Drží se po dobu přesně 13 dní. Takto ji sestavil její zakladatel Rajko Doleček. Nutno však dodat, že se objevují i její modifikace, které dobu držení zkracují, či prodlužují. A tak se lze setkat také s variantami, kdy se drží po dobu 8 dní, nebo také 16. Standard je ale oněch necelých dvou týdnů.

Jaký má mléčná dieta jídelníček? Velmi jednoduchý

Jak už napovídá sám název tohoto stravovacího plánu, je celkem jasné, co v něm bude dominovat. Jaký tedy má mléčná dieta jídelníček? Je postavený nejenom na mléce, ale také na mléčných výrobcích jakéhokoliv druhu. Konzumovat tak lze tvarohy, jogurty, sýry, kysané nápoje a cokoliv dalšího, co je vyrobeno z mléka. Dále je povolena také konzumace vajec, jakéhokoliv libového masa, ale i ovoce a zeleniny.

Co dieta Rajko Dolečka zakazuje?

Podívejme se i na to, co mléčná dieta neboli dieta Rajko Dolečka zakazuje. Jedná se primárně o všechny přílohy, a je jedno, zda jde o těstoviny, rýži, brambory, knedlíky, nebo i pečivo. Dále je zapovězeno vše sladké, od jídel po cukrovinky. Jíst se nesmí ani uzeniny. Když už něco na podobné bázi, mělo by se jednat o velmi kvalitní šunku, která má spíše blízko k libovému masu než k uzenině.

Jak je náročná mléčná dieta? Diskuze hovoří o častém hladu

Důležité je vědět i to, jak je na tom tento stravovací plán s ohledem na celkovou náročnost. Už to že je krátkodobá o mnohém svědčí. Jak se dá tedy zvládnout mléčná dieta? Diskuze těch, co ji vyzkoušeli hovoří o tom, že zvládnutelná je, ale je nutné se vypořádat s možnými pocity hladu, které mohou nastat. S tím souvisí i doprovodné efekty, jako možná únava nebo podrážděnost.

Na čem je mléčná dieta Rajko Dolečka založena primárně?

Vzhledem ke skladbě jídelníčku je možné říci, že je mléčná dieta Rajko Dolečka velmi podobná ketonové dietě. Na rozdíl od nich však v těle nemusí nastat požadované ketóza. Dojde pouze ke snížení příjmu sacharidů a ke zvýšení příjmu bílkovin. I to samo o sobě může napomoci k redukci váhy. Vzhledem k možným negativům však nejde o dietní plán, který lze držet dlouhodobě.

Zajímá vás mléčná dieta? Zkušenosti ostatních vám poradí

Přemýšlíte o tom, že by to měla být právě mléčná dieta? Zkušenosti těch, kteří ji drželi, jsou vesměs stejné. Dá se s ní zhubnout, ale má své mouchy. I proto je doporučováno vzít si z ní jenom část a následně se snažit spíše o dodržování takzvané proteinové dieta, která navodí stav ketózy, a tak eliminuje problémy, jako jsou hlad nebo nedostatek energie.