Mindful eating: Vědomým jedením sladíte signály těla a mysli

Ketonová dieta a ketóza - Shutterstock.com

Někdy nevědomky sníte, na co přijdete. Přitom máte pocit, že jste vlastně nic nejedli. Typická situace nastává večer. Pracujete, jste vyčerpaní. Zasednete k televizi. Mísa chipsů z konferenčního stolku zmizí jen tak mimochodem – to je ten horší případ. Lepší je, že postupně uzobáváte třeba kešu oříšky. Výsledek ale může být stejný. Schválně: Zamysleli jste se někdy nad tím, kdy, co, jak a proč jíte? Že ne? I o tom vypovídá mindful eating, tedy vědomé jedení.

Nezobejte bez rozmysli

Bezduchá konzumace jídla znamená, že přijdete třeba na setkání s přáteli nebo na firemní večírek. Nemáte co dělat, nudíte se, a tak prostě uzobáváte z plných misek. Tu si dáte jednohubku, tu něco tučnějšího, tu dortík, tu chipsy. Výsledek? Přejíte se, a přitom jste nespokojení. Podobně to může fungovat i doma. Uvaříte, nakrmíte rodinu, všichni jsou najedení a spokojení. A vy teď máte konečně klid a čas. Sklízíte nádobí, na kterém leccos zbylo a vy to sezobnete. Než všechno uklidíte do myčky nebo sama umyjete, zase máte v sobě o spoustu kalorií víc. Další varianta. Nestíháte, potřebujete dodělat práci, a tak prostě sezobnete něco, aby mozek měl palivo. Nevědomé jedení má spoustu podob. Většinou si opravdu ani neuvědomujete, že jste něco snědli.

Přerušte začarovaný kruh

Sklízeli jste doma nádobí po rodině nebo hostech. Vždyť to vlastně nic nebylo. Co na tom, že jste sezobali všechny zbytky…. Stihli jste dodělat práci. A že jste se u toho PC či notebooku vlastně najedli, aby vám to lépe myslelo, to už ani nevnímáte. Stejně tak – byli jste na večírku, na schůzce s přáteli. Trochu jste se pobavili, trochu nudili a výsledek zase nebyl tak špatný. Že jste u toho snědli spoustu věcí, které jste vlastně sníst vůbec nechtěli, to už vás ani nenapadne. Zkrátka a jednoduše jíte, protože je příležitost, pocit, že je škoda nechat na talíři zbytky… Vždycky je spousta důvodů. A dostáváte se do začarovaného kruhu. Ten potřebujete přerušit a uvědomit si, že v těchto situacích jíst vůbec nemusíte a nepotřebujete.

Potřebujete zvrátit staré vzorce

Podobné je to i doma. Co na tom, že si nakoupíte spoustu zdravých potravin na skvělý a chutný vývar, když si nakonec uděláte nějakou rychlovku, protože nemáte čas. A během práce sníte i to, co nechcete. Jak tyhle vzorce zvrátit? Uvědomit si, co, kdy a proč jíte. A zda to vůbec jíst chcete. Zní to hrozně jednoduše, ale uvést tohle heslo do praxe je o poznání složitější.

 

Najděte si čas

Jde o to sladit dohromady tělo a mysl. Jak? Zpomalte. Tělo vysílá signál o nasycení asi 20 minut po mozku. Proto se často ládujeme, i když už jsme dávno sytí. Proto jezte pomaleji. Není nic horšího než jídlo zhltnout ve spěchu. Snažte se najít si na jídlo dostatek času. Dopřejte si příjemné posezení v hezkém prostředí při jídle. Vychutnávejte si ho. Žvýkejte pomalu každé sousto. Nechte tělo dát vám signál, že už je plné a nepotřebuje další potravu. Když zpomalíte, dáváte tělu šanci, že dožene mozek a vy skutečně sladíte svoje tělo se svojí myslí. To je nesmírně důležité, protože vnímáte obojí současně a pochopíte, kdy už máte dost.

Pocity vám nesmí diktovat

Nenechte se ovládat tím, aby vám mysl diktovala, že budete jíst, když je vám smutno, když jste frustrovaní nebo se prostě jenom nudíte. Prostě z jakýchkoliv důvodů, při jakémkoliv emočním stavu, kdy ve skutečnosti jíst vůbec nepotřebujete a nemusíte, jenom tím zaháníte nějaký stav mysli. Uvědomte si, co je pro vás spouštěčem vyluxování ledničky. Je to nějaký emoční nedostatek nebo signál vašeho těla? Když to pochopíte, jste na dobré cestě, jak jíst vědomě a nepřejídat se.

Nedopusťte, abyste si vytvářeli v jídle chaos

Dále jde o to, zda jíte sami a náhodně nebo společně s ostatními a ve stanovených časech na přesně určených místech. Zdá se vám, že je to jedno? Velmi se mýlíte. Záleží na tom. Když jste sami, můžete třeba uzobávat pokaždé, když projdete kolem skříňky se sušenkami a oříšky. Otevřete ledničku pokaždé, když projdete kuchyní. Zároveň porušujete harmonogram jídla. Jíte v jiných než obvyklých časech snídaně, svačin, oběda a večeře. Máte dojem, že jste toho moc nesnědli, ale skutečnost je jiná. Jíst v různých dobách a na různých místech znamená, že máte v jídle chaos, nemáte přehled o tom, kolik, čeho a kde jste snědli. Může se vám pak snadno stát, že máte určitě situace spojené vysloveně s jídlem, třeba večer před televizí si otevřete něco dobrého, protože se nudíte a nevíte, co dělat s rukama. To je chyba.

Jezte s ostatními

Dobrým receptem je jíst s ostatními, tedy s rodinou, přáteli, kolegy v práci. Zároveň se také věnujte kultuře jídla. I ta je součástí vědomého jedení. Jíte pomaleji, s větší noblesou, když elegantně stolujete s rodinou, než když sami hltáte něco přímo z hrnce. Věnujte se také kuchyňskému prostoru. Když bude čistý, hezký a dobře organizovaný, i to se stává součástí uvědomění si, co a proč jím. Kam odkládáte nakoupené potraviny? Mají svoje přesné místo, nebo se někde náhodně povalují? Když vidíte jídlo v dosahu, sáhnete po něm. Také se to u vás doma děje? To je špatně.

Přemýšlejte a plánujte

Plánujte dopředu. Přemýšlejte o jídlech, která si budete připravovat. S dobře připraveným plánem nebudete jíst více, než potřebujete. Nepřejíte se. Nechoďte také nakupovat, když máte hlad. Uvědomte si také rozdíl mezi tím jíst jídla, která emočně uklidňují nebo jídla zdravá a nutričně hodnotná. Cílem mindful eating je uvědomit si tento rozdíl. Pak najdete potraviny, které splňují obě kritéria. Rozmanité, pestré a zdravé stravování znamená také menší náchylnost k přejídání.

Zajímejte se o původ surovin

Dobré je také, když si uvědomíte původ jídla, kdo všechno se podílel na jeho pěstování, přípravě, zda obsahuje nutričně hodnotné látky a není průmyslově zpracované s množstvím aditiv, barviv a konzervantů. O to více si dokážete pokrm z kvalitních surovin vychutnat a zaměřit se na správné složení pokrmů. Díky tomu budete i moudřejší v rozhodování o tom, co se ocitne u vás na talíři a na co raději zapomenete.

Věnujte se jenom jídlu

Další důležitou součástí vědomé konzumace je věnovat se jenom jídlu a nepraktikovat takzvané rozptýlené stravování, při kterém jíte a zároveň něco děláte. Typická je třeba návštěva kina, kdy během sledování filmu jíte z pytlíku popcorn. Nebo pracujete v kanceláři na PC a zároveň k tomu přikusujete oběd. Soustřeďte se jenom na jídlo. Když jíte takto mimochodem, sníte toho mnohem víc.