Maca peruánská a její vliv na hubnutí

Ženšen pravý (Panax ginseng)

Přezdívá se jí peruánský ženšen. Dodává fyzickou i psychickou odolnost. Sportovcům pomáhá budovat svaly, zlepšuje jejich fyzický výkon a vliv má i na svalovou regeneraci. Hovoříme o rostlině zvané Maca peruánská. Má ovšem pozitivní vliv i na celou řadu dalších tělesných funkcí. Proč byste měli Macu peruánskou zkusit?

Široké účinky superpotravin

Trpíte nedostatkem energie, pociťujete únavu, ztrácíte chuť na sex. Ke slovu přichází i všudypřítomný stres, kterému se ani při té nejlepší snaze nedokážete vyhnout. Pronásleduje vás totiž doma i v práci. Velmi často se o slovo hlásí i nevhodná životospráva. Váš jídelníček rozhodně nevypadá jako vzor zdravého stravování. Také imunita může být oslabená. Nedaří se vám zhubnout. To všechno dohromady jsou faktory, které vás srážejí a připravují o vitalitu. Proto je nasnadě vyhledávat takové potraviny, jež vám s popsanými problémy mohou pomoci. Dodají vám energii, vitalitu, životní sílu. Pozvednou náladu. Posílí libido. Pomohou se spalováním kalorií. Posílí imunitu. Zlepší váš život v intimní oblasti. Jednou z nich, která do této kategorie rozhodně patří, je Maca peruánská, tedy kořen pocházející z této rostliny. Naprosto správně je řazen do kategorie zvané superpotraviny.

Pomáhal i Inkům

Pomáhá zlepšit vytrvalost, zvyšuje sílu, dodává energii. I tak můžeme stručně charakterizovat kořen rostliny zvané Maca peruánská. Existují legendy vyprávějící o tom, že ho konzumovali Inkové před tím, než šli do boje a díky němu povzbudili svoji schopnost stát se odolnějšími, vytrvat a skolit nepřítele. Maca roste v peruánských Andách, a to vysoko v horách, respektive na náhorních plošinách. Narazíte na ni i v nadmořských výškách 3000-4000 metrů. Využívá se z ní už zmiňovaný kořen, ten vám může trochu vzdáleně připomenout mrkev či ředkev. Z něj se rozemletím připravuje prášek, který nabízí z výživového pohledu opravdu široké spektrum látek. Dá se přidávat třeba do nápojů jakou jsou džusy a koktejly, do kaší či salátů.

Nutriční bomba a posilovač imunity

Co vlastně v koření Macy najdete? Je bohatý na sacharidy, bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny, obsahuje i velké množství vlákniny. Právě bílkoviny jsou velice důležité. Naleznete jich zde dokonce 20, přitom 7 z nich se řadí k těm esenciálním, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit. Dále se tu nachází pestrý koktejl minerálů, tedy hořčík, draslík, vápník, sodík, železo, fosfor či síra. Nechybí stopové prvky jako zinek, jod, selen, mangan, bismut a měď. Jak minerály, tak i stopové prvky jsou pro lidské tělo velice důležité. Nesmíme samozřejmě zapomenout na vitamíny, i těch je tu celá škála, a to od vitamínu A, přes B1, B2, B6, až po C a E. Z prášku se dají vyrobit třeba maca tablety s vysokou nutriční hodnotou, které posílí i imunitu. Dále jsou k dispozici kapsle a tinktury.

Zrychluje metabolismus

Jak hubnout s pomocí Macy? Samotné shazování kil za vás neobstará, ale přesto patří k velice užitečným pomocníkům. Energie a vytrvalost, které s ní získáte, zúročíte při cvičení. Dokážete tak spalovat kalorie a hubnout. Obsah základních živin, které v Mace najdete, vám srovná nedostatky, které mohou vznikat při nevhodné životosprávě či nesprávných dietách. Zrychluje metabolismus, protože v ní obsažené vitamíny B2, B6 a B12 jsou důležité při metabolických reakcích. Povzbuzují syntézu celé řady enzymů, které jsou při pochodech látkové výměny důležité. Díky sacharidům v koření vzniká glykogen nutný pro pravidelnou svalovou aktivitu. Energie a vitalita přináší plus i pro duševní kondici, budete mít tedy ke cvičení větší chuť.

Povzbuzuje štítnou žlázu

Dále kořen stabilizuje hladinu krevního cukru. Díky tomu nedochází k inzulínové rezistenci, inzulín zpracuje přijaté sacharidy. Tolerance glukózy buňkami se zlepšuje a glykémie zůstává pod kontrolou. Vy spálíte kalorie a ty nadbytečné se nebudou ukládat ve formě tuku a způsobovat nadváhu a obezitu. Na štíhlou linii má vliv i další efekt této rostliny. Pomáhá správnému fungování štítné žlázy. Tento orgán s vnitřní sekrecí přímo zajišťuje či významně ovlivňuje řadu metabolických přeměn v lidském těle. Pomáhá tím spalování tuků, je totiž dobře známo, že nedostatečná činnost štítné žlázy může být spojena s přibíráním na hmotnosti.

Kontroluje cholesterol

Kořen napomáhá tvorbě svalové hmoty. Díky obsahu řady látek, třeba polypeptidů, hořčíku, zinku vápníku a dalších se zlepšuje funkce svalů. Zároveň se také zrychluje regenerace svalové hmoty po větší námaze. Kvalita svalů je pro hubnutí zásadní. Je známo, že svalnatci mají vyšší výdej energie i v klidu. Při užívání Macy spalujete tuky a zároveň budujete svaly. V kořenu nechybí steroly, které snižují hladinu „zlého“ LDL cholesterolu, kontrolují ji a udržují ji v normě. Tímto mechanismem také pomáhá k udržení optimální hmotnosti.

Pomůcka proti emočnímu přejídání

Stres je známým zabijákem hubnutí. I v tomto ohledu vám Maca pomůže. Díky ní se dokážete se stresem vyrovnávat mnohem lépe. Získáte energii a nadhled. Proto budete třeba lépe zvládat stavy, kdy byste si chtěli dát něco sladkého či tučného, protože trpíte nějakým nedostatkem – něco se nepovedlo, čeká vás nějaký těžký výkon. Kořen proto s trochou nadsázky tlumí i emoční jedení.

Nepředávkujte se

Pozor ale na předávkování. Poprvé si dejte prášku maximálně jednu kávovou lžičku. Pozorujte svoje reakce, zejména máte-li citlivější trávicí ústrojí. Nejvíce byste měli ale konzumovat 3 kávové lžičky prášku denně. Užíváte-li nějaké léky, konzultujte užití Macy se svým lékařem. Existují také tři druhy Macy. Nejčastěji se vyskytuje žlutá (asi 60 %), červená v asi 25 % a v 15 % černá. Červená pomáhá proti stresu, černá dodává vitalitu, rostou po ní svaly. Žlutá je kombinací účinků obou, i když trochu zeslabených, obvykle se na trhu setkáte s tímto druhem.