Má smysl dieta podle krevních skupin?

Shutterstock.com - odběr krve

Objevuje se celá řada diet, některé jsou úspěšnější, jiné méně. Velmi často se objevuje dieta, která se řídí krevními skupinami. Z čeho vychází? Jejím principem je skutečnost, že lidé s jednou krevní skupinou tráví některá jídla lehce, jiná hůře. Pro lidi s jinou krevní skupinou je to naopak. Jádro problému tkví v antigenech, kterými disponuje každá krevní skupina.

Vzniká imunitní reakce

Pokud se do vašeho těla dostane jiný antigen, než je ten příslušný pro vaši krevní skupinu, vzniká imunitní reakce, která s sebou mimo jiné bere i nevhodné trávení některých potravin. Některá krevní určitou skupinu potravin tráví hladce, ale jinde má problém. Tuto dietu zpopularizoval naturopat (příznivec alternativní medicíny) Peter D´Adamo roku 1996. Tvrdil, že různé krevní skupiny trávily potraviny odlišným způsobem, příčinou je historický vývoj.

Znalost krevní skupiny se vyplatí

Co tedy dělat, pokud se rozhodnete vyzkoušet dietu podle čtyř krevních skupin, tedy A, B, AB a 0? Znáte-li svoji krevní skupinu, je to jednoduché, můžete z ní vycházet. Jestliže ne, je cesta trochu složitější. Můžete požádat o zjištění krevní skupiny svého praktického lékaře až půjdete na krevní testy. Kromě všech běžných testů si nechte zjistit i krevní skupinu. Většinou je nutné o to požádat zvlášť a zvlášť se to také platí. Ovšem vyplatí se svoji krevní skupinu znát, a to nejenom kvůli tomu, že jsou pro ni některé potraviny vhodnější a jiné nikoliv. Jde třeba i o to, že když budete mít úraz, autonehodu atd., je výhodné znát svoji krevní skupinu pro případ naléhavého ošetření v nemocnici. Každá krevní skupina vyžaduje jiné potraviny. Složení jídelníčku u různých krevních skupin se proto může hodně lišit. Jak? Probereme to v následujících řádcích.

Krevní skupina A

Někdy se jí také říká skupina zemědělců. Sází zejména na vegetariánské potraviny. Ve hře je především omezování masných produktů, tedy nejenom masa, ale také uzenin. Obě tyto skupiny mají negativní efekt pro tuto krevní skupinu. Jak maso, tak samozřejmě i uzeniny u této krevní skupiny způsobují ukládání tuku, což má pochopitelně negativní efekt na množství cholesterolu v krvi. Konzumace uvedených potravin je zvyšuje. Tato krevní skupina mívá nízkou kyselost žaludečních šťáv. Proto špatně tráví červené maso a stejně tak i mléčné výrobky. Opatrnost je důležitá i v případě dalších potravin, a to hlavně vajec, octa. Nevhodné jsou i šťávy vykazující vysoký obsah cukru. Pro tuto krevní skupinu je optimální hlavně syrová strava. Zároveň je tato krevní skupina náchylná k srdečním chorobám, cukrovce, rakovině a také k infekcím.

Vhodné potraviny

Nejlepší potraviny pro tuto krevní skupinu: drůbež, mořské plody, ryby s výjimkou bílých, tofu, sójové mléko, semínka a ořechy, zelenina, luštěniny, chléb a pečivo, obiloviny a těstoviny, zásaditější druhy ovoce jako bobuloviny, omezeně kysané mléčné výrobky.

Krevní skupina B

Tuto skupinu nejlépe charakterizuje označení pastevci. Za zpomalením jejich metabolismu zde stojí hlavně reakce na lepek. Proto by se lidé s krevní skupinou B měli soustředit hlavně na omezení kategorie potravin, které lepek obsahují. Právě ty totiž způsobují nežádoucí nabírání kilogramů. To znamená být velmi střídmý hlavně v konzumaci obilovin, tedy pšenice a žita, ale také dalších. Máme na mysli například kukuřici nebo pohanku. Patří sem ale také potraviny jako čočka, arašídy, sezamová semínka. Co by si tedy měli vybrat lidé s krevní skupinou B? Pečiva se zříkat nemusejí. Měli by ale volit špaldové nebo ovesné pečivo. Chtějí-li držitelé skupiny B hubnout, ideální je sázka na maso, vejce, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku a vejce. Dary moře ani sójové produkty nejsou příliš vhodné.

Vhodné potraviny

Krůtí, bažantí, králičí, skopové a jehněčí maso. Z ryb především treska a losos, kromě toho i halibut či platýs, tedy ryby s bílým masem. Dobré jsou rozmanité druhy mléčných výrobků. Výborné jsou potraviny jako rýže, oves, špalda, brambory. Neměli byste zapomínat na ovoce, krevní skupina B bude dobře trávit prakticky všechny jeho druhy. Dobrý je olivový olej, hodí se zelí i houby. Nezapomínejte na koření, které vykazuje prohřívací účinky, tedy křen či zázvor.

Krevní skupina AB

Pomyslně spojuje zemědělce a pastevce. Když chtějí jedinci z krevní skupiny AB hubnout, měli by se vystříhat konzumace pšenice, kukuřice, červeného masa, ale také fazolí, pohanky a příliš dobrou volbou nejsou ani semínka. Co je pro tuto krevní skupinu nejvhodnější? Ideální volbou jsou mořské plody, dále mléčné výrobky i tofu. Chybu neuděláte ani se zelenou zeleninou, dále mořskými řasami a z ovoce ananasem. Co zvládnou bez potíží strávit krevní skupiny A a B, dokáže i skupina AB. Podobně to platí i o škodlivosti potravin, slučují se zde obě kategorie. Tedy potraviny nevhodné pro skupinu A i B, jsou nevhodné i pro AB. Zejména je třeba se vystříhat pohanky, kukuřice, dále také kyselých a nakládaných potravin.

Vhodné potraviny

Co doporučit této krevní skupině? Krůtí, bažantí, skopové, jehněčí a králičí maso, prakticky bez omezení mořské plody. Výborně snáší i rozmanité druhy mléčných výrobků, a to především těch zakysaných. Součástí stravy se může stát také panenský olivový olej, luštěniny, arašídy a vejce. Chybou není ani proso, ovesná mouka, rýže nebo sójové lupínky. Jako dobrá volba se ukazuje rovněž chléb upečený z naklíčené pšenice, ve kterém je zničen lepkový lektin. Neměla by chybět zelenina, z ovoce jsou dobré zásadité druhy, tedy především bobuloviny. Lidé s touto krevní skupinou si mohou dopřát mořskou sůl. Prospěje jim káva, zelený čaj i bylinné čaje a také vlažná voda s trochou citronové šťávy.

Krevní skupina 0

Co nejvíce charakterizuje tuto krevní skupinu? Budeme-li se držet terminologie zemědělců, pastevců a jejich kombinace, potom tato krevní skupina je trochu odlišná, jde o lovce. Především je ve hře o poznání pomalejší metabolismus. Typické jsou rovněž dispozice k potížím se slinivkou břišní a štítnou žlázou, mají také sklony k artritidě. Co zde způsobuje sklon nabírat nadbytečné kilogramy? Je to hlavně konzumace lepku, proto jeho významné omezení je rozhodně dobrým krokem. Jedinci s krevní skupinou 0 by se tedy měli vystříhat pojídání chleba a luštěnin. Nepříliš šťastnou volbou jsou i mléčné výrobky a vejce.

Vhodné potraviny

Na výběr se nabízí kuřecí, krůtí, jehněčí a hovězí maso, dále ryby, z nichž je dobré preferovat tučné, tedy sledě, makrelu a tresku. Osvědčují se mořské plody. Výborné je sójové i kozí mléko a z obojího vyrobený sýr. Z olejů se vyplácí volit olivový a ten z lněného semínka. Lidé této skupiny si pochutnají na rajčatech, vlašských ořechách a dýňových semínkách. Z ovoce jsou dobrou volbou hlavně plody červené, fialové a červenofialové barvy. Pomáhají i zeleninové šťávy, krokem vedle rozhodně není listová zelenina včetně špenátu a brokolice.

Má dieta podle krevních skupin nějaký smysl?

Vědecký důkaz, že díky ní opravdu nastávají větší úbytky hmotnosti chybí. Přínosem ale může být zlepšení zažívání. Když se vyhnete potravinám obsahujícím antigeny nepříznivými vůči vaší krevní skupině, můžete docílit celkově lepšího trávení. Omezíte tak potravinové intolerance. Můžete také pročistit trávicí ústrojí a celkově zrychlit svůj metabolismus, což se pozitivně podepíše na vašem spalování.