Má arašídové máslo význam při redukci kilogramů?

Shutterstock.com - arašídové máslo

O arašídovém másle už jste nejspíš slyšeli. Má ale svoje místo také v jídelníčku, kdy chceme snižovat hmotnost? Ve chvíli, kdy se snažíte shazovat nadbytečné kilogramy, vždy má smysl porozhlédnout se po potravinách, které nám v této snaze pomohou. Můžete tak narazit na něco nového a zajímavého, co vám zachutná. Jednou z těchto surovin může být i arašídové máslo.

Zkuste novinku v jídelníčku

Obohacením jídelníčku rozhodně nic nezkazíte, právě naopak. Můžete získat nutričně ještě hodnotnější jídelníček. Arašídové máslo je tipem, který byste rozhodně měli vyzkoušet. Můžete si ho vyrobit i sami doma, dá se použít i v kuchyni na smažení nebo pečení. Mají ho rádi také příznivci fitness. Proč? Protože může jít o velmi dobrý zdroj proteinů, tedy pokud to zrovna nepřeženete s pražením. Arašídy mají také nízký glykemický index a obsahují pouze asi 15 % sacharidů.

Pravlastí je Mexiko

Kde se vlastně arašídové máslo vzalo? Tradiční kuchyňskou surovinou je v USA, ovšem Spojené státy americké také nejsou jeho pravlastí. Tu musíte hledat ještě trochu jižněji od nich, a to v Mexiku. Za tím, že se ve státech používání arašídového másla tolik rozšířilo vděčí Američané právě Mexičanům. Domorodí Mexičané ho v USA velmi zpopularizovali a dnes už si není možné představit americký jídelníček bez arašídového másla. Stává se surovinou pro mnoho různých receptů.

Cukr by obsahovat neměla

Jaké má arašídové máslo složení? Můžete leccos odvodit už ze samotného názvu. Základem pro jeho zhotovení jsou pražené arašídy, Ty se smíchají s máslem či rostlinným olejem, případně jiným tukem, do směsi se přidává také sůl. Ze všeho se vytvoří mazlavá hmota hnědavé barvy s pastovitou konzistencí. Jsou ovšem také varianty, kdy se součástí stává rovněž cukr. Ten by se ale v tomto produktu neměla vůbec vyskytovat, nebo pokud ano, tak jedině v minimálním množství.

Příliš mnoho solíme

Platí, že arašídová másla bývají slaná. Pravda je ale taková, že ani obsah soli v nich by neměl být příliš vysoký. Proto pokud si arašídové máslo budete kupovat, vždy si pečlivě prostudujte jeho složení a neopomíjejte obsah soli. Vybírejte variantu, která obsahuje soli co nejméně. Odborníci na výživu nám prakticky neustále zdůrazňují, že příliš solíme a je to pravda. Nejde jenom o to, že si třeba posolíme přílohové brambory, mnohem více soli do sebe dostáváme skrytě v různých průmyslově zpracovaných potravinách, například v dresincích, instantních jídlech, hotových jídlech, konzervovaných potravinách, uzeninách. Proto bychom se na výběr potravin měli více zaměřovat a všímat si, kolik soli obsahují. Je to v zájmu našeho zdraví.

Jde o zdravé tuky

Má ale arašídové máslo význam pro hubnutí? Na první pohled byste asi řekli, že ne. Proč? Protože arašídy obsahují velké množství tuku. Navíc sem přidáváte ještě další tuk, a to buď například máslo nebo jiný tuk, třeba rostlinný olej. Zdálo by se tedy, že když se spojí tyto ingredience, zrodí se velice tučná potravina. Je sice pravda, že obsah arašídového másla tvoří opravdu z velké části tuk, ale na druhou stranu je třeba podotknout jednu důležitou věc. V tomto případě jsou ve hře hlavně rostlinné nenasycené tuky, bez nichž lidské tělo nemůže správně fungovat. Proto konzumací arašídového másla zdravé stravování rozhodně neohrožuje.

Obsahuje vitamíny i minerály

Když řekneme, že arašídové máslo je zdravější variantou klasického másla, které se vyrábí z kravského mléka, rozhodně tím nelžeme. Ořechy mu totiž dodávají nutriční přidanou hodnotu, kterou v klasickém másle nenajdete. Díky jejich obsahu tu nechybí například vitamíny řady B, a to B3 niacin a B7 biotin a rovněž vitamín E. K tomu můžete přiřadit ještě celou řadu dalších minerálů a stopových prvků včetně třeba hořčíku, mědi či fosforu. Také se zde nachází určitý podíl kyseliny listové a koenzym Q10. Pokud jde o smysl arašídového másla ve zdravé kuchyni a stravování, především ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje ji, respektive vychyluje ve prospěch „hodného“ HDL cholesterolu, právě díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin. Zkrátka má kladný vliv na metabolismus tuků v lidském těle.

Ovlivníte složení

Jestliže se vám zdá, že kupované arašídové máslo stojí moc peněz, případně by podle vašeho názoru mohla být jeho kvalita vyšší, určitě máte možnost si vyrobit svoje vlastní domácí arašídové máslo. Výhodou je, že přesně víte, jaké suroviny do něj dáváte a můžete ovlivnit jeho složení. Takže se například můžete držet zásad, že nebude obsahovat žádný cukr a naprosté minimum soli. Navíc do něj dáte maximum arašídů. Výrobci s nimi v zájmu úspor často šetří, nebo používají nekvalitní ořechy. Vy si budete jisti, že do másla dáte jenom ty nejlepší.

Hodí se na chleba i na pečení

Snadno si vyrobíte máslo, které bude přesně ladit vašemu jazýčku. Postup je velice jednoduchý. Arašídy oloupete, opražíte a poté umelete rozmixujete. Mixujte najemno. Jestliže se vám nepovede dosáhnout dokonalé tekutosti, přikápněte trochu arašídového případně jiného oleje. ale pouze takové množství, díky kterému vše bude držet pohromadě, nepřehánějte to s ním a příliš vše nerozřeďte. Nemusíte arašídové máslo používat jenom na chleba na namazání na topinky nebo třeba pro zajímavější chuť ho zkombinovat s kvalitní domácí marmeládou s minimem cukru, využití má i v kuchyni na pečení či smažení. Kromě toho se dá využít i do kaše, ať už ji připravíte naslano nebo nasladko. Velmi často se využívá i k přípravě asijských jídel.