Low carb dieta

Výpočet BMI - Jaké správné potraviny jíst při hubnutí?

Pojem low carb dieta jste určitě už slyšeli. Jedná se o populární redukční program, se kterým je spojena celá řada výhod. Název bychom si mohli přeložit do češtiny tak, že se jedná o dietu založenou na nízkém příjmu sacharidů. Díky tomu začne tělo hledat jiný zdroj energie. A ten najde ve svých vlastních zásobách.

Low carb dieta navodí stav zvaný ketóza

Když má tělo nedostatek sacharidů, začne hledat jiné zdroje energie. Ty mu poskytnou uložené tukové zásoby. Z nich začne tělo energii čerpat a tím dojde k jejich spalování. Tak low carb dieta  zajistí požadované hubnutí. Navíc při ketóze nedochází k tomu, že by člověk trpěl únavou a dalšími příznaky, které se objevují hlavně u drastických krátkodobých redukčních diet.

Jaká jídla ano a jaká ne?

Začneme jídly, které low carb dieta zakazuje. Jedná se o vše, co obsahuje nadměrné množství sacharidů. Může se jednat o sladká jídla i cukrovinky, ale také o pečivo, stejně jako brambory, rýži, nebo těstoviny či knedlíky. Také pozor na většinu druhů ovoce a některý druhy zeleniny. Zvýšené množství sacharidů však může být také v luštěninách a jídlech, které se naopak tváří zdravě. Jsou to třeba ovesné vločky.

Co nejít již víte. A co naopak konzumovat? Základem by měly být potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Sem řadíme hlavně mléčné výrobky všeho druhu, stejně jako vajíčka, ale všechny druhy masa, včetně rybího. Dále je to i některá zelenina.

Jídla lze koupit i hotová

Jelikož je tento dietní plán aktuálním trendem, dá se řada jídel koupit již hotových. To její dodržování výrazně usnadňuje, jelikož není třeba přemýšlet nad skladbou jídelníčku, ani není nutné trávit v kuchyni čas související s vařením. V případě hotových jídel často zaujme i rozmanitost, jelikož low carb dieta může vypadat i tak, že se konzumují nízkosacharidové palačinky, keto pudinky, nebo různé proteinové tyčinky i proteinové koktejly.