Léto svádí ke sportování venku. Ale pozor na rizika

Chcete zhubnout nebo zformovat postavu? Letní měsíce jsou ideální pro veškeré sportovní aktivity, které lze nadto provozovat venku za krásných slunečních dní. V létě se dá sportovat takřka kdekoli, existuje tolik možností, že si rozhodně vybere z bohaté nabídky sportů každý. Dokonce i ten, kdo úplně sportu neholduje, totiž může vyrazit na delší procházku, případně si vyzkoušet nordic walking nebo si jít zaplavat. Jaké další aktivity jsou v letním období vhodné pro zpevnění postavy a zhubnutí pár kil nadváhy? Na co si musíte dát v horkých měsících naopak pozor?

Pohyb na čerstvém vzduchu

Jak si udržet v létě figuru v kondici? I během plavkové sezóny se dají napravit hříchy zimních měsíců a jarního restartu. Jakým sportem hubnout, a zároveň se i dobře zabavit?

Svižná chůze

Věděli jste, že rychlou a pravidelnou chůzí můžete zhubnout několik kilogramů za měsíc, protože spálíte 500 až 1800 kJ za hodinu? Chůze je nejpřirozenějším pohybem, navíc se tento typ aktivity hodí i pro obézní nebo v případě některých zdravotních obtíží.

Nordic walking

Takzvaná severská chůze je sportovní chůze se speciálními holemi, díky níž spálíte 1600-2000 kJ/hod při rychlosti 6 km/hod. Tento typ chůze je tedy mnohem efektivnější než běžná, při níž spálíte při stejné rychlosti pouze 1000-1500 kJ/hod.

Tenis

Tenis je nejen ideální sport na hubnutí, ale také účinný proti celulitidě na stehnech a hýždích, celkově zvyšuje fyzickou kondici. Při intenzivním tenisovém tréninku můžete spálit až 3500 kJ/hod. Tak co, dáte si turnaj s přáteli?

Plavání

K létu patří koupání, plavání je tedy úžasným sportem pro tvarování postavy a posílení zádových svalů. Současně je to výborná sportovní aktivita pro lidi s nadváhou. Plavat je nutné klasickým způsobem, tedy ne s hlavou nad vodou a vhodnější je plavat v teplejší vodě, spálíte tak 1800-2800 kJ/hod.

Jízda na kole

Léto bez kola není léto, takže pořádně šlápněte do pedálů a spálíte až 3400 kJ/hod, zároveň posílíte celkovou kondici. Spalování začne asi 20 minut po startu, ale samozřejmě záleží na intenzitě i terénu.

Letní sportování přináší rizika

V létě se sportuje samozřejmě lépe, ale sportování v horkých letních dnech může přinést také rizika a ohrožení v podobě přehřátí organismu nebo dehydratace. Aktivní sportovci samozřejmě vědí, jak se v létě o tělo postarat, aby k těmto stavům nedocházelo, rekreační sportovci by však měli více dbát na prevenci a dodržovat pitný režim s dostatečným přísunem vitamínů a minerálů. Intenzivně sportovat by se také nemělo v době největších veder nebo přes poledne. Vhodná jsou rána nebo podvečerní hodiny.

Chraňte si pokožku i oči

Při pobytu na sluníčku je nutné chránit pokožku ochrannými prostředky s UV filtry a před úžehem a úpalem chraňte také hlavu a vlasy vhodnou a prodyšnou pokrývkou hlavy, noste sluneční brýle s UV filtrem 400. Při jízdě na kole noste bezpečnostní helmu a dodržujte pravidla silničního provozu. Samozřejmostí je vyvarovat se alkoholických nápojů nejen při jízdě na kole, ale také při plavání, kdy by mohlo dojít k utonutí.