Letní hubnutí do plavek, jak na to?

Shutterstock.com - Hubnutí do plavek

Léto už je za dveřmi a blíží se doba, kdy si vyrazíte zaplavat, ať už na blízké koupaliště ve městě, nebo k rybníku ve vesnici či k nedaleké řece. Možná máte pocit, že vaše postava nevypadá zrovna ideálně, zvlášť s ohledem na to, že byste se měli svléci do plavek. Pokud se vám takové myšlenky honí hlavou, vězte, že nikdy není pozdě s tím něco podniknout. Stačí si prostě říci: Začnu s tím hned teď.

Stále ještě máte čas

Nejspíše si myslíte, že už není čas, ale stále je. Je naprosto reálné během 5-7 týdnů shodit 5-7 kg. Když se budete moci na pláži u rybníka, u řeky či u moře pochlubit štíhlým tělem, je to skvělá motivace začít s hubnutím už teď. Klidně to stihnete. Při zdravém postupném hubnutí této mety bez potíží dosáhnete. Zapomeňte na drastické jednostranné diety, ale zaveďte efektivní opatření směřující ke zdravějšímu stravování a životnímu stylu a většímu podílu pohybu. V případě, že zvolíte radikální diety, s jistotou vás čeká jojo efekt, pokud ale nastartujete zdravější životní styl, opětovnému nabírání kilogramů se vyhnete.

Můžete jíst stejně, a přitom budete hubnout

Nezapomínejte na vyváženou stravu se správným poměrem všech tří složek, tedy bílkovin, sacharidů a tuků. Váš kalorický příjem by měl odpovídat věku, pohlaví, fyzické aktivitě. Proto i během hubnutí můžete jíst stejně jako do této chvíle. Musíte ale upravit jídelníček. Především jde o to pravidelně se stravovat v menších dávkách. Jezte pětkrát nebo i šestkrát denně, vaše tělo si zvykne na pravidelný příjem jídla a nebude mít potřebu tvořit zásoby na horší časy. Večer je nejvhodnější jíst zeleninu a proteiny, sacharidová jídla si dávejte ráno a v poledne, kdy tělo dobře spaluje. Objemově budete jíst stejně nebo klidně i více, ale přitom budete hubnout. Jak je to možné? Velkou část vaší stravy bude tvořit zelenina a celozrnné výrobky, což jsou potraviny, které podporují redukci hmotnosti.

Nastává doba salátů

Velkou výhodou je, že už od zimy uplynul nějaký čas. Počasí je teplé a vy tak nemáte potřebu konzumovat tučná a sladká kalorická jídla, kterými byste se potřebovali dopovat energií, protože je venku zima. Naopak sluníčko a čerstvý vzduch vás ponoukají k lehčí stravě a lákají k většímu pohybu. Této situace byste měli využít. Nezkoušejte žádné radikální diety, ale využijte toho, že jste nabuzení na letní spalování. Proto zvyšujte podíl zeleniny v jídelníčku. Letní zeleninové saláty jsou skvělým způsobem, jak zhubnout. Můžete od této chvíle zkoušet postupně nahrazovat přílohu zeleninovým salátem. Nejdříve její část, potom celou. Objemově toho sníte stejně, ale v mnohem zdravější podobě.

Vychutnejte si koktejly a zeleninu

Zkuste smoothie koktejly se kterými doplníte pestrou škálu látek od vlákniny přes vitamíny až po minerály a také stopové prvky. Stejně dobrým doplňkem jsou i zeleninové polévky. Můžete vyzkoušet také různé druhy zeleniny, třeba rozmanité hlávkové saláty, čekankové puky, chřest. Ochutnejte i něco, co jste dosud nejedli, třeba tomu přijdete na chuť. Nebojte se experimentovat a pídit se po nových zeleninových receptech. Více zeleniny znamená větší podíl vlákniny ve stravě. Spravíte si tak trávení a pročistíte si střevní trakt.

Pozor na ovoce večer a mlsejte semínka

Ovoce zařaďte do jídelníčku také. Dávejte ale v tomto případě větší pozor, protože v ovoci je obsažen poměrně vysoký podíl sacharidů. To platí zejména pro některé druhy jako je hroznové víno nebo banány. Proto je nejlepší konzumovat ovoce hlavně dopoledne třeba ve formě svačiny, protože v tomto časovém období tělo nejlépe spaluje. Vynechat byste ho měli naopak později odpoledne a večer. Vhodným ovocem jsou třeba citrusy, která obsahují velký podíl vitamínu C, který hraje roli v rozpouštění tuků. Můžete vsadit na různá semínka, třeba chia semínka, dýňová nebo slunečnicová semínka. Ty jsou vhodnější alternativou mlsání.

Doplňujte tekutiny

Dalším užitečným pravidlem je pít 2,5-3 litry tekutin. Nejvhodnější je kvalitní neperlivá pramenitá voda, dobré jsou rovněž neslazené bylinkové čaje, i když s těmi byste to neměli přehánět a dodržovat doporučené dávkování bylinek. Mnozí lidé pitný režim podceňují a leckdy se ukazuje, že právě to může být brzdou v efektivním hubnutí. Teplé počasí vás také snáze přiměje tekutiny průběžně doplňovat.

Vsaďte na nenasycené kyseliny

Dobrým nápadem je zvýšení podílu kvalitních nenasycených rostlinných tuků, kam řadíme třeba olivový olej, ale i řepkový či slunečnicový. Ke snížení cholesterolu pomůže nahradit nasycené živočišné tuky právě těmi nenasycenými rostlinnými. Mezi lehká letní jídla patří také ryby, které si můžete chutně připravit například na grilu. Tuňák, losos, makrela a další, všechny tyto ryby obsahují vysoký podíl omega 3 a 6 mastných kyselin.

Zapomeňte na cukry

Součástí letního hubnutí by mělo být omezení konzumace jednoduchých cukrů. Bílé pečivo postupně nahrazujte celozrnným. Existuje ho už široká nabídka, bývá posypané různými semínky a po vyzkoušení určitě narazíte na nějaké, které vám bude chutnat. Podstatným faktem je, že nahradíte jednoduché sacharidy těmi komplexními. Ty se do krve uvolňují postupně a nedochází tak k výkyvům glykémie. Zároveň zůstanete déle nasycení. Pocítíte.li chuť na sladké, zkuste čokoládu a zákusky nahradit ovocem nebo sladkou zeleninou – výborná je třeba mrkev. Bude-li vás honit mlsná na chipsy, vyměňte je za směs semínek nebo hrst oříšků, ale pozor – nesolených.

Cvičte každý druhý den

Pochopitelně změna stravy je důležitá, ale bez pohybu urazíte při hubnutí jenom polovinu cesty. V případě, že ke zdravějšímu jídlu přidáte pohyb, dochází k synergii a úspěchu v hubnutí dosáhnete lépe a rychleji. Zkuste alespoň obden cvičit nebo vyrazit na delší procházku. Chůze je nepřirozenějším pohybem, při kterém zapojujeme maximum svalů ve svém těle. Dalším ideálním letním pohybem je běh v parku nebo v přírodě. Stejně tak můžete vytáhnout kolo a vyjet si po okolních cyklostezkách. Dobrým nápadem je třeba také práce na zahradě. Hrabání, sázení, zalévání. I při těchto letních činnostech zapojujete spoustu svalových partií. U hubnutí do plavek je důležité tvarování postavy. Břicho, boky, stehna, o to jde. V takovém případě se počítá každá pohybová aktivita, zejména taková, která bude směrovat na posilování těchto partií.

Hledejte radost

Důležité je najít si ve cvičení radost. Protože pohyb by pro vás neměl být otravnou povinností, kterou budete plnit se skřípěním zubů. Podstatné je tedy zvolit si druh pohybu, který vás bude bavit a skutečně si ho vychutnáte. Doporučuje se třeba koktejl, který se skládá z kardio cvičení, silového tréninku, ale nezbytné je zařadit i relaxaci a rehabilitaci. Zkombinujete třeba jógu, plávání a běh. Záleží ale na vás. Skutečně není důležité jaký pohyb si nakonec vyberete, ale že se vůbec hýbete. Naslouchejte svému tělu, přemýšlejte o tom, jaký druh pohybu vás opravdu baví. Sluníčko vás vytáhne ven, pohyb vám přinese endorfiny. Zároveň si užívejte každý i sebemenší úspěch, kterého při shazování kilogramů dosáhnete. Právě tyto krůčky vás budou motivovat k další práci.

Měřte se v pase

Pokud budete pravidla dodržovat, za 2-3 týdny můžete zaznamenat první úspěchy v podobě nějakého kilogramu dole. Ovšem nemusí jít jenom o kilogramy. Někdy je změna dříve vidět na centimetrech v pase. Proto se zkuste změřit a porovnávat změny. Svaly se tvarují a nahrazují tuk, i proto nemusí být shazování vždy hned vidět na ručičce váhy. To je ostatně dobře, protože vypracované svaly pochopitelně vypadají v plavkách dobře, rozhodně lépe, než beztvará tuková hmota.