Kvašená červená řepa. Superzdravý národní poklad

Shutterstock - červená řepa

Kvašená červená řepa je skutečná superpotravina. Podporuje trávení, čistí tělo od toxinů, reguluje metabolismus a posiluje imunitu. Za to stojí doslova pouhé haléře, protože si ji můžete připravit sami doma. Co jiného byste měli vědět o kvašené řepě? Vysvětlíme vám všechny podrobnosti.

Kvašená červená řepa

Kvašená červená řepa je jinak známá jako řepný kvásek. Jedná se o tmavě vínovou kapalinu, která vzniká v procesu silážování, tj. fermentací řepy. Kvásek z červené řepy lze připravit samostatně doma nebo koupit hotový výrobek. Často se červená řepa kombinuje s křenem, pokud máte rádi pikantní ostřejší chuť nebo se zelím, kdy vzniká výsledek příjemně neutrální chuti, který si oblíbí každý. Jemnější mlsnější jazýčky pak ocení červenou řepu s jablky. Všechny varianty jsou výborné například k pečenému masu, ať jde o libové chutné vepřové nebo kuřecí či krůtí. Můžete si ale červenou řepu dopřát i samostatně jako salát na svačinku třeba odpoledne.

Jak poznáte dobrý produkt?

Nejcennější kvašená červená řepa se vyznačuje velmi intenzivní – neprůhlednou – barvou a hustou konzistencí. Kvásek má specifickou chuť, kterou nechutná každému, právě proto se často kombinuje s další zeleninou, potom si ho mnohdy oblíbí i lidé, kteří mají na tuto zeleninu špatné vzpomínky ze školních jídelen. Zkrátka nestojí za to se červené řepy vzdát. Produkt je skutečnou vitamínovou bombou, která významně prospívá hned několika orgánům lidského těla, a to především trávicího systému, tedy žaludku a střev a dále jater a ledvin. Nejde jenom o kvašenou podobu, protože například šťáva z červené řepy je užitečným doplňkem při léčbě leukémie, protože napomáhá procesu regenerace.

Proč je kvašená zelenina zdravá?

Kvásek z červené řepy je velmi zdravý. Obsahuje mnoho cenných vitamínů a mikroživin. Ve složení kvásku z červené řepy najdeme především hořčík, fosfor, železo, mangan, měď, zinek, draslík, stejně jako kyselina listová, vitamíny B2 a B6 a vitamín C. Produkt je také vynikajícím zdrojem kyseliny mléčné a vlákniny.

Jak funguje kvásek z červené řepy?

Díky svému bohatému složení patří kvásek z červené řepy do skupiny superpotravin. Jedná se o termín, který se používá k popisu přírodních a zdravých potravin s cennými vlastnostmi. V poslední době se o těchto potravinách velmi často hovoří, protože nám pomáhají zvládat nezdravý životní styl a všestranně podporují zdraví.

Vlastnosti kvásku řepy

  • má antioxidační vlastnosti,

  • stimuluje funkci střev,

  • čistí tělo toxinů,

  • podporuje trávení,

  • reguluje metabolismus,

  • posiluje imunitu těla,

  • reguluje krevní tlak,

  • reguluje hladinu cholesterolu,

  • zvyšuje hladinu energie,

  • zlepšuje koncentraci,

  • bojuje proti zánětům a infekcím,

  • podporuje funkci jater,

  • podporuje hubnutí.

  • zlepšuje účinnost těla,

  • podporuje tělo během chemoterapeutické léčby.

Některé studie (např. Howard University of Washington) také naznačují, že kvásek z červené řepy může mít také protirakovinné vlastnosti. Jedná se především o prevenci onemocnění, jako je rakovina plic a rakovina kůže.

Jak kvásek z červené řepy užívat?

Díky spoustě svých pozitivních vlastností a přírodnímu složení může být kvásek z červené řepy považován za doplněk stravy a konzumován bez specifických omezení. Kvásek je považován za bezpečný produkt, který si mohou dopřát i těhotné a kojící ženy a děti. Nepřehánějte to však s jeho množstvím. Doporučená dávka kvásku z červené řepy je půl sklenice denně. Kromě toho může být kvašená červená řepa použita v případě celé řady infekcí, dále u příliš vysoké hladiny cholesterolu, příliš vysokého krevního tlaku, zažívacích nebo metabolických problémů a poklesu energie a celkové únavy.

Pomocník při rakovině

Nakládaná řepná šťáva bude také dobře fungovat u onkologických pacientů, kteří podstupují léčbu cytostatiky, tj. chemoterapií. Výborná je červená řepa při zácpě, dokáže velmi dobře uvolnit střeva. Další využití je při arterioskleróze, tedy kornatění tepen. Řepa působí proti usazování arteriosklerotických plátů v cévách. Chuť kvásku bývá zemitá, v lidském těle působí zásaditě. Je proto užitečný i v případě překyselení organismu.

Recept na přípravu kvašené červené řepy

Než začnete připravovat kvásek z červené řepy, najděte si na něj správnou nádobu, např. velkou sklenici. Je třeba mít na paměti, že by tato nádoba měla být buď skleněná nebo kameninová. V žádném případě ne kovová. K přípravě domácího kvásku z červené řepy potřebujete: 2 kg červené řepy, 3-4 stroužky česneku, 2 bobkové listy, několik zrn nového koření, 2 lžíce soli a 2-3 litry vody. Receptura je velmi jednoduchá.

Jak vyrobit kvašenou červenou řepu?

Řepa pro kvásek musíte důkladně omýt, oloupat a nakrájet na menší kousky. Pak tyto kousky společně se zbývajícími ingrediencemi vložte do nádoby a nalijte na ně vodu. Nádoba by měla být pokryta látkou, svázána elastickým páskem nebo provázkem a ponechána několik dní při pokojové teplotě. Po nějaké době se v kvásku může objevit pěna a bubliny. Nedělejte si s tím ale žádné velké starosti. Jedná se o normální proces moření řepy. Může se však stát, že se v kvásku objeví plíseň. V tomto případě byste ho měli vylít a připravit znovu. Kvásek je připraven k pití asi po 5-7 dnech. Nejprve ho ale musíte přefiltrovat přes gázu. Jiný recept využívá ještě 100 gramů rozinek a 200 gramů cukru. V tom případě se do nádoby přidávají ještě tyto ingredience. Právě ty urychlují kvašení.