Kuriózní diety aneb hubnout s vínem a cigaretami je nebezpečné

Shutterstock.com - Stop kouření

Touha zhubnout a mít dokonalou štíhlou postavu vede lidi často až k téměř šíleným nápadům. Za účelem shodit nadbytečné kilogramy jsou ochotni pouštět se do neuvěřitelných experimentů se svým tělem. Mohou si tím naopak rozhodit metabolismus a způsobit jeho vážné poškození. Také jste něco podobného zkusili? Potom na to rychle zapomeňte.

Odstrašující příklady varují

Zatímco dříve jsme se zabývali hlavně doporučeními, jak se stravovat a jaký pohyb si vybrat, aby hubnutí bylo účinné, ale zároveň zdravé, dnes se do toho pustíme z opačné strany – ukážeme vám, co při snaze zhubnout v žádném případě nedělat, jaké metody pro odbourávání nadbytečných kil rozhodně nevolit. I odstrašující příklady vám totiž mohou pomoci zvolit vhodnou strategii hubnutí – zjistíte jakou cestou se neubírat, protože by vám to mohlo mnohem více uškodit, než pomoci. Když si rozbouráte látkovou výměnu nevhodnými dietními experimenty, může hodně dlouho trvat, než se vám ji opět podaří vyladit. A třeba se vám to už ani nepovede.

Dvě deci – denně nebo ke každému jídlu?

Vinná dieta možná udělá radost těm, kteří moku z hroznů rádi a pravidelné holdují. Všechno při tomto způsobu redukce hmotnosti spočívá v tom, že popíjíte víno. Podle některých receptů 2 dcl vína denně, to jsou ještě ty mírnější, radikálnější ale hovoří o 2 dcl vína servírované ke každému jídlu. Zda má jít o víno bílé nebo červené to není tak podstatné, podle některých verzí se preferuje červené, jinde bílé. Platí zde také zásada, že byste se měli vystříhat konzumace potravin z bílé mouky, slazeným a syceným nápojům i cukrům, zejména rafinovaným. To jediné ještě odpovídá zásadám zdravé výživy.

Pamatujte na zdravou dávku alkoholu

Pokud si ale přečtete následující seznam, co tedy vlastně při vinné dietě konzumovat smíte, znalcům zdravé výživy se zježí vlasy. Podle jednoho z předpisů si můžete dopřát jablko, jogurt, maso, brusinky a hořkou čokoládu – to je samozřejmě příšerné, protože zde naprosto chybí celá řada látek, které k životu potřebujete. Správný trojpoměr bílkovin, sacharidů a tuků, minerály a stopové prvky. Existují i mírnější varianty, které povolují řadu jídel, ale stále jsou doplněny o zmiňované 2 dcl vína – i to je špatně. Pamatujte na to, že zdravá dávka alkoholu pro lidské tělo činí 2 dcl vína na den – tedy na 24 hodin, nikoliv ke každému jídlu.

Červené na srdce, bílý střik na cholesterol

Jaký má vztah víno ke zdravé výživě? Pokud ho budete konzumovat umírněně, může být prospěšně. Hovoří se například o tom, že červené víno obsahuje antioxidanty, které zpomalují stárnutí a mají kladný vliv na srdce a cévy. Vinný střik z bílého vína zase pomáhá stabilizovat hladinu cholesterolu. Jenže všechno má háček, i víno jako takové obsahuje značné množství kalorií. Zůstanete-li u jedné dvoudecové sklenky červeného vína jako tečkou za večeří na závěr dne nebo bílým vinným střikem, který vás v pozdním odpoledni příjemně naladí a osvěží, je všechno v pořádku. Žádná opravdu zdravá dieta ale nemůže být založená na vysoké konzumaci alkoholu.

Jak si přivodit opici

Při vinné dietě může dojít k tomu, že sice třeba nějaké to kilo nakonec shodíte. Jenže za jakou cenu? Všechno půjde čistě a jenom na úkor svalstva. Z těla vyloučíte vodu. Ve skutečnosti ale žádný tuk neodbouráte. Větší množství alkoholu (2 dcl vína ke každému jídlu) v kombinaci s minimální konzumací jídla (viz seznam při radikální verzi diety) vedou k jedinému: rychlé a pořádné opici. Kromě toho vám hrozí i podvýživa. Dále si právě nadměrnou konzumací vína můžete poškodit žaludeční sliznice, jaterní tkáň, zabrat dostává slinivka břišní a také ledviny, které musí vylučovat tekutiny. Ještě dodatek – pokud musíte řídit auto, zastáváte nějakou náročnější práci vyžadující soustředění a zodpovědnost, je tato dieta cesta do pekel – nebo minimálně ke ztrátě zaměstnání. V konečném důsledku se u vás může rozvinout alkoholismus. Takže tento způsob hubnutí rozhodně nevolte.

Přežívají na kávě a cigaretách

Ještě horší variantou diety než dávka vína spojená s minimem jídla jsou ale cigarety. Někdo je schopný přežít den jenom s balíčkem cigaret a několika šálky kávy, což je samozřejmě úplně špatně. Chybí mu naprosto všechny důležité živiny. I takovou verzi cigaretové diety známe a jsou lidé, kteří na ní fungují. Bohužel. Se zdravým životním stylem nemá tohle vůbec nic společného. Překvapivě ale existuje ještě příšernější podoba cílená hlavně na ženy. Psala se 20. léta 20. století, kdy se propagoval kult velmi štíhlých dam. Reklamy v tisku doslova překypovaly průsvitnými éterickými vílami, které nemají ani kilogram navíc. Bohužel se tohoto trendu rychle chopily firmy vyrábějící cigarety. Začaly veřejnosti servírovat myšlenku, že je lepší vykouřit cigaretu, než slupnout nějakou sladkost. Co je na tom pravdy? Vůbec nic.

Jednoznačně špatná rovnice

Samozřejmě svému tělu určitě neprospějete, když spořádáte jednoduchými cukry nabitý dortík s tučným smetanovým krémem navrch, ale z pohledu zdravé výživy je to určitě lepší než hulit jako tovární fabrika. Spousta žen ale trendu raději cigaretu než sladkost ve zmiňovaných 20. letech 20. století podlehla. Pro výrobce cigaret to byla doslova rajská hudba. Prodej jim rostl. Tehdy navíc ještě lidé netušili, jaké zhoubné následky může kouření na lidi mít. To jednoznačně prokázaly až pozdější statistiky a vědecký výzkum. Omluvu za tak absurdní a vysloveně nebezpečnou dietu to ovšem samozřejmě nepřináší. Je sice pravda, že kouření zrychluje trávení a metabolismus, jenže tím všechno končí. Rovnici, že čím více cigaret vykouříte, tím rychleji zhubnete, v dnešní době nemůže myslet vážně ani ten nejzavilejší odpůrce zdravé výživy. A pokud přece jenom ano, onemocní-li rakovinou plic, zhubne téměř určitě. Sotva to ale bude chtít za takovou cenu.