Které koření vám pomůže se v zimě zahřát?

Kakao a čokoláda, proteinové nápoje - Shutterstock.com

V zimě bychom jednoznačně měli dávat přednost teplým jídlům, protože organismus potřebuje zahřát. Hovoříme-li o zdravé teplé zimní stravě, máme na mysli hlavně horké polévky plné zeleniny, vařenou, dušenou, restovanou či grilovanou zeleninu, která může být přílohou k masu i samostatným jídlem. Velice důležité je koření, které do pokrmů použijete. Jeho správnou volbou totiž podpoříte tepelný efekt. Více se zahřejete, rozproudíte metabolismus a nastartujete proces hubnutí. Které koření tedy má zahřívací efekt? V první řadě je to zázvor.

Zázvor: Reguluje glykémii

Když zázvor přišel do Evropy, byl používán jako platební prostředek. Jako koření dává pokrmům zvláštní pikantní chuť, velmi se hodí k masu, zejména do asijských jídel, ale bez obav ho můžeme vyzkoušet i do našich pokrmů, které obohatí. Je také součástí nápojů, které užíváme při boji s nachlazením, pro posílení imunity a stimulaci metabolismu. Prokrvuje i periferní části těla. Vlastnosti zázvoru ocení lidé, kteří se chtějí zbavit dalších kilogramů a rozloučit se s pneumatikou kolem pasu. Kromě toho zázvor pomáhá s nevolnostmi. Ukázalo se, že je užitečný při bolestivém pálení žáhy. Doporučuje se zahrnout ho do menu pro stabilizaci hladiny cukru v krvi. Je také indikován jako přirozená podpora při prevenci rakoviny.

Pepř: Bojovník s volnými radikály

Dalším velmi ceněným kořením, kterým se v minulosti rovněž platilo, a v dnešní době vás pořádně zahřeje, je pepř. Ať už ten náš dobře známý černý či bílý, který běžně používáme do pokrmů, nebo ten podstatně ostřejší cayennský. I toto koření stimuluje žaludek a střeva k práci. Vyznačuje se antiseptickým působením, což přeloženo do srozumitelného jazyka znamená, že působí proti mikrobům a snižuje rizika infekce. Patří k antioxidantům, tedy látkám, které si v našem těle dokážou poradit s volnými radikály, záporně nabitými částicemi zodpovědnými za vznik mnoha civilizačních chorob. Pepř je základním kořením užívaným v kuchyni, pokud znáte jenom ten klasický černý nebojte se vyzkoušet i jiné druhy, třeba červený nebo zelený a oživit si tak například masové pokrmy. Nejlepší je kupovat pepř celý a namlít si čerstvý doma na mlýnku, budete mít z jeho chuti a vůně mnohem větší požitek.

Kurkuma: Působí proti bolestem i depresím

S kurkumou se potkáte obvykle v mleté podobě, jde o žlutooranžový prášek pocházející z usušeného oddenku kurkumovníku dlouhého. Typická je pro indickou kuchyni, v ajurvédě, indickém léčitelství má svoje silné postavení. Jde o velmi silný antioxidant, který účinně detoxikuje organismus. Působí protizánětlivě. Brání vzniku krevních sraženin, povzbuzuje krevní oběh. Trpíte-li bolestmi, včetně těch chronických, může být užitečný i v tomto ohledu. Účinný je při depresích, pomáhá také uvolňovat stres. Pročišťuje rovněž játra a zlepšuje jejich funkci, snižuje cholesterol. Skvěle dochutí vařenou rýži, můžete ji použít na vařený květák, do polévek nebo luštěninových pokrmů. Výborné je pít v zimě kurkumové mléko, celkově tak posílíte organismus a jeho odolnost. Pokud jste dosud neměli s kurkumou tu čest, je nejvyšší čas se s ní seznámit a vyzkoušet ji.

Hřebíček, skořice, badyán a vanilka: Pro lepší spánek, náladu i obranyschopnost

I koření užívané především do sladkých jídel nám nabízí hned několik možností, jak se zahřát. Dá se použít do horkých nápojů a kompotů, kde plně rozvine svoji vůni a sílu, ale také do oblíbených moučníků. Můžete vyzkoušet hřebíček a skořici, badyán i vanilku. Na prokrvení končetin je užitečný hřebíček, který se zároveň vyznačuje prozánětlivým a dezinfekčním působením. Podporuje imunitu, navíc ještě pomáhá nastartovat látkovou výměnu, což je pro hubnutí rovněž žádoucí. Skořice rozproudí nedostatečný krevní oběh, má stabilizační účinky na hladinu krevního cukru, podporuje trávení. Badyán má aroma podobné anýzu, podporuje spánek, zlepšuje imunitu. Tlumí nadýmání a křeče. Vanilka se řadí k afrodisiakům, celkově posiluje organismus, navozuje dobrou náladu, podporuje psychiku a obranyschopnost.

Chilli: Pomáhá proti bolestem

Když si do nějakého pokrmu přidáte chilli, tedy mleté chilli papričky, a sníte ho, okamžitě se vám po celém těle rozlije teplo. Čím je to způsobeno? Chilli obsahuje látku kapsaicin, která tlumí bolesti, například v lékárnách se můžete setkat s kapsaicinovými náplastmi na bolavá místa. Kapsaicin aktivuje teplotní receptory v těle a tím ihned pocítíme změnu. Ovšem nesmíte to s tímto kořením přehánět, protože je opravdu ostré. Zrychluje výrazně metabolismus, povzbuzuje cirkulaci krve. Stimuluje zároveň tvorbu žaludečních šťáv a tím pomáhá trávicímu procesu, Hodí se k některým druhům jídel, typicky Chilli noc carne, které má toto koření už ve svém názvu, nebo také do omáček k tortillám.

Křen, cibule a česnek: Zaženou nachlazení a infekce, srovnají krevní tlak

Česnek, cibuli a křen si klidně můžete vypěstovat na zahradě a rozhodně byste se neměli bát je hojně užívat v kuchyni, a to především v chladném období roku. K masovým pokrmům, do polévek. Díky křenu v zimě dobře strávíte i tučnější jídla. Pomůže vám úspěšně zlikvidovat rozmanité infekce, protože obsahuje hodně vitamínu C. Česnek je zase rytířem, který v boji s bacily podpoří vaši imunitu, kromě toho má i spoustu dalších příznivých vlastností, třeba podporuje cirkulaci krve ve vašem těle a pomáhá snižovat krevní tlak. Cibule bývá skvělá proti nachlazení, ať ve formě čaje nebo třeba šťávy vysáté z rozříznuté hlavičky na lžičku cukru.