Kinezioterapie – cvičení pro zdraví

Ladies Fitness, posilovna pro ženy, cvičení a hubnutí

Existuje přísloví, které říká, že pohyb je nejlepší lék. Že je to pravda, o tom svědčí účinnost léčebných metod, které pohyb používají. Patří mezi ně kinezioterapie.

Co je kinezioterapie?

Kinezioterapie je cvičení, které provádí jak postižená končetina, tak celé tělo. Existuje několik typů cvičení a každý z nich vám umožní dosáhnout různých výsledků. Jejich volba závisí na tom, jaký je stav nemocné osoby. Cvičení lze provádět pasivně nebo aktivně, používat vhodnou zátěž, používat dýchací a relaxační cvičení. Celé tělo je ovlivněno celkovou kinezioterapií, kterou lze provádět doma nebo v bazénu. Úsilí by mělo být přizpůsobeno stavu našeho těla.

Jaké účinky kinezioterapie dává?

Díky kinezioterapii můžete zhubnout a vyvinout správné držení těla. Je velmi důležité, aby se mohl znovu pohybovat bez bolesti, což lze dosáhnout trvalými cvičeními. Díky kinezioterapii se tělo stává efektivnějším a správná volba léčby umožní snížit účinky motorického postižení. Kinezioterapie se také používá u chronicky nemocných lidí. Kinezioterapie vám umožní zotavit se i tehdy, když se stav těla rychle zhoršil. K tomu dochází po mrtvici a infarktu, stejně jako po operaci, zejména prováděné na břišní dutině. Je také užitečná, když žena trpí bolestmi zad před porodem, protože nevyžaduje léky.

Funguje kinezioterapie?

Kinezioterapie je metoda, kterou lidé velmi dobře snášejí. Posiluje vaše svaly a umožňuje nám snížit bolest. Cvičení v jakékoli formě způsobuje, že se v našem těle uvolňují endorfiny, tj. sloučeniny, které zlepšují naši náladu. Díky tomu se metabolismus zlepšuje a lze se vyhnout problémům se zácpou. Tato metoda je také šancí snížit množství užívaných analgetik a protizánětlivých léků.

Mírná gymnastika pro nemocné klouby

Často, když cítíme bolest, vzdáváme se pohybu. A to je velká chyba, která zhoršuje nepříjemné onemocnění! Cvičení, která stojí za to dělat pravidelně:

  • Když nás bolí páteř, můžeme začít s.… tréninkem správného držení těla před zrcadlem – držet hlavu vysoko, zatáhnout lopatky, zatáhnout břicho a stáhnout hýždě.

  • Lehněte si na záda, ohýbáme nohy v kolenou, natahujeme ruce volně podél těla. Pak mírně zvedneme spodní a dolní část trupu. Po 5 vteřinách spusťte. Opakujte 1015krát.

  • Pokud kolena selžou, snažíme se pochodovat na místě po dobu 2-3 minut, zvedat nohy co nejvýše, ale pouze do výšky, která nezpůsobuje bolest.

Takzvaná kinezioterapie může být pro nás velmi vhodná – speciálně vybraná cvičení prováděná za pomoci fyzioterapeuta

Degenerace kloubů – od nenápadných příznaků až po vážné problémy

Degenerace kloubů (osteoartróza, osteoartróza) je onemocnění, které způsobuje degradaci kloubní chrupavky. Postihuje hlavně starší osoby, ale je stále častěji diagnostikována v mladším věku. Jedním ze základních faktorů je věk, jak tělo stárne, chrupavka se opotřebovává, stává se tenčí a méně odolná. Předčasné deformity jsou ovlivněny vrozenými posturálními vadami, které způsobují přetížení kloubů. Riziko osteoartrózy zvyšuje nadváha a obezita, což přináší kloubům zvýšenou námahu. Mechanická zranění a mikrozranění (běžná u vysoce výkonných sportovců, ale také u lidí, kteří se rozhodnou provádět intenzivní fyzické cvičení bez řádné přípravy) chrupavce neposlouží. Ženy mají větší pravděpodobnost, že budou trpět degenerací kloubů. Hovoří se o úloze hormonálních poruch (zejména nedostatku estrogenu), vlivu genetických faktorů či metabolických onemocnění či cukrovky.

Jak poznat, že klouby trpí?

První příznaky nejsou závažné – ztuhlost, střelba kloubů, obtížné rozpohybování po dlouhé nehybnosti. V průběhu času dochází k bolesti, která se postupně zesiluje; V pokročilém stádiu onemocnění může dojít k deformaci ("zkroucení") kloubů, významnému omezení pohyblivosti, a dokonce i postižení.

Degenerace kloubů – metody léčby

Pokud je onemocnění sekundární, léčba začíná odstraněním příčin. Pokud kauzální léčba není možná, léky se používají ke zlepšení funkce kloubů a zmírnění bolesti.

Fyzioterapeutické postupy (zejména kinezioterapie, zvýšení pohyblivosti kloubů) a fyzikální terapie (kryoterapie, terapeutické proudy, světelná terapie) mají příznivý účinek na klouby.

V případě pokročilého onemocnění, způsobujícího silnou bolest a významné omezení pohybu, které brání normální činnosti, je možná chirurgická léčba (zejména kloubní endoprotézy).