Ketóza je pro tělo unikátní stav, během kterého samo hubne

Ketóza

Když poprvé uslyšíte pojem ketóza, dost možná si řeknete, že jde o nějakou chemickou reakci, se kterou nikdy nepřijdete do styku. Opak je ale pravdou, jelikož jde o situaci, která je spojena s lidským tělem. Probíhá v rámci něho a má dokonce pozitivní efekt. Že vás to začalo zajímat více? Pokud ano, čtěte dále. Hned na úvod musíme říci, že ketóza se obvykle nespustí samovolně, sama od sebe. Je třeba ji takzvaně vyvolat. A stejně tak platí, že netrvá neomezeně dlouho. Je třeba i udržovat.

Ketóza je stav, během kterého tělo spaluje vlastní tukové zásoby

Tento stav je prospěšný proto, že dokáže pomoci jednoduše, rychle a celkem efektivně hubnout. Je tak výsledkem změny stravování, díky čemuž dojde k tomu, že tělo začne spalovat své vlastní tukové zásoby. Takto jednoduše se dá ketóza popsat. Tělo je spaluje proto, že právě z uložených tuků čerpá energii, kterou organismus vyžaduje na běžný den. A obecně platí, že když se z něčeho čerpá, tak se zásoby teční. U tuků to není jinak. Čím více tělo v ketóze potřebuje dané energie, tím jde váha rychleji dolů. Navíc mizí jenom to, co mizet má. Tedy tuk, nikoliv například svaly, ani nedochází k tomu, že by se snižovalo množství vody v těle.

Ketóza vznikne změnou stravy. Roli hrají bílkoviny a sacharidy

Aby k tomuto jevu v lidském organismu docházelo, je třeba tělo donutit ke změně. Běžný režim je pro organismus takový, že tělo čerpá energii ze sacharidů, které získá ze stravy. Cílem ketonové diety je příjem sacharidů co nejvíce omezit. Tělo je najednou nemá, a tak hledá energetické zásoby jinde. Najde je v tucích a v tu chvíli ketóza vzniká. Zároveň je třeba myslet i na druhou složku stravy, kterou jsou bílkoviny. Pro ochranu svalů je třeba zvýšit jejich příjem. Jedině tak může princip zmíněné diety fungovat dlouhodobě, efektivně a také bezpečně.