Ketóza: Co se v těle děje, když má málo sacharidů a začne odbourávat tuky?

Ketóza

Vyšší přítomnost ketolátek v krvi, tak se dá charakterizovat stav ketózy. Jak a proč se tam tyto látky vlastně dostanou? Příčinou je radikální omezení sacharidů ve stravě. Tímto krokem dochází k tomu, že vaše svaly a mozek trpí nedostatkem energie. Nemohou si ji vzít ze sacharidů, protože jich jednoduše nedostávají potřebné množství. Proto nejprve spotřebují glykogen v játrech a poté se porozhlédnou po dalších zdrojích. Začíná cesta ke ketóze.

Tukové faldíky začnou mizet

Tělo zaregistruje, že má nedostatek sacharidů, a proto si musí svoje palivo hledat jinde. Sáhne tedy do tukových zásob a začne je odbourávat. K tomu dochází v okamžiku, kdy svůj běžný jídelníček vyměníte za nízkosacharidový. Váš metabolismus začne uvolňovat mastné kyseliny, které jsou součástí tukových polštářů. Vaše tukové faldíky tedy začnou mizet, aby poskytly vašemu tělu energii pro plné fungování. Mastné kyseliny putují do vašich jater, ve kterých se nastartuje metabolický proces zvaný ketogeneze. Znamená to, že se tyto mastné kyseliny začnou štěpit na ketolátky, které se dostanou do vašeho krevního řečiště.

Radikální změna

Ketolátky v krvi potom tvoří energetický zdroj pro váš mozek a svaly. Skutečně radikální změna metabolismu, který se přemění z toho, který využívá jako zdroj energie sacharidy na ten, jenž dá přednost využití mastných kyselin, nastává v případě, že zkonzumujete maximálně 50 g sacharidů denně. V takovém případě se vaše tělo během krátké doby několika dní dostane do stavu ketózy.

Možná přijde únava a bolest hlavy

Pokud přecházíte do ketózy, měli byste si tento závažný krok ve změně životosprávy naplánovat na dobu, kdy nebudete ve velkém stresu. Protože stres znamená, že byste nemuseli u svého předsevzetí vydržet. Nejste totiž ještě zvyklí na to, že dostanete ve stravě pouze minimum sacharidů, takže vám to logicky může přinést problémy. Například se můžete cítit velmi unavení a bez energie, může vás bolet hlava nebo dokonce i svaly. Proto je při přechodu do stavu ketózy důležité zajistit si dostatečný pitný režim. Ideální s pomocí čisté kvalitní neperlivé vody. Dostatek tekutin bude prevencí proti únavě a bolesti hlavy.

Potřebujete kvalitní bílkoviny

Základem keto diety je minimalizace podílu sacharidů. Zároveň tím ale navyšujete podíl kvalitních bílkovin. Na to třeba dát pozor, abyste se dostatečně zasytili. Zvýšené množství proteinů ve stravě přináší ochranu vašim svalům. Pokud byste totiž měli bílkovin nedostatek, metabolismus pro ně sáhne do svalů a vaše svalstvo bude chudnout. To je jedna ze základních chyb, kterých se můžete při nástupu keto diety dopustit. Proto si opravdu dejte pozor na správný podíl proteinů. Dále je nutné, aby jídelníček obsahoval všechny nezbytné vitamíny, minerální látky a stopové prvky nezbytné pro život a správnou funkci všech orgánů a vy jste netrpěli jejich nedostatkem.

Nic nejde tak rychle

Nástup stavu ketózy přichází 2-4 dny po radikální změně jídelníčku. Jak poznáte, že jste ve stavu ketózy? Po prvních dnech, které nemusí být úplně příjemné, se budete cítit lépe, nebudete pociťovat hlad a budete mít více energie. Měly by vám začít ubývat kilogramy, což poznáte třeba na kalhotách, které vám budou volnější. Ovšem pozor, nesmíte si myslet, že hmotnost poletí dolů rychle den za dnem. Může se stát, že budete hubnout a pak se najednou zarazíte. Nesmíte se tím zneklidňovat. Tělo shazuje nadbytečná kila ve vlnách. Proto je užitečnější nesledovat se tak bedlivě a přeměřit se v pase třeba jednou za týden. Pro kontrolu to úplně postačí.

Proužky jako důkaz

Chcete-li mít k dispozici opravdu přesvědčivý důkaz, že vaše tělo vyrábí ketony, kupte si v lékárně diagnostické proužky, které vám to ukážou analýzou z moči ukážou. Ovšem myslete na to, že ketony se do krve dostávají během dne kolísavě. Proužky také nejsou citlivé na veškeré ketony, ukazují především acetoacetát. Proto jde jenom o orientační analýzu, která není úplně směrodatná. Také si uvědomte, že to, jak moc se proužek zabarví, tedy kolik ketonů v krvi opravdu máte, rychlost vašeho hubnutí zásadně neovlivní.

Snížíte hladinu cukru i cholesterolu

Stav ketózy, kterého docílíte, také pomáhá ovlivnit některé parametry vašeho zdravotního stavu i nemoci. Například si zcela jistě snížíte hladinu cukru v krvi. Příznivý vliv bude mít ketóza i stav vašeho cholesterolu. Obvykle dochází k tomu, že klesá hladina LDL (tedy tzv. zlého cholesterolu) a naopak stoupá hladina HDL (tzv. hodného cholesterolu). Kromě toho ketóza pomáhá často snížit otoky, upravuje problémy s pletí. Pozitivně se projevuje i u celulitidy nebo potíží s lymfatickým oběhem.

Nezaměňujte ketózu s ketoacidózou

Pozor ale na jednu věc. Možná jste se někdy někde dočetli nebo doslechli, že ketóza může ohrozit váš život. To je omyl. Podobné dezinformace vznikají kvůli tomu, že dochází k záměně ketózy využívané k hubnutí v rámci ketogenní diety a ketoacidózou u diabetiků. Nebezpečná je totiž právě ketoacidóza. Diabetici nejsou schopni produkovat hormon inzulin, jehož úkolem je mimo jiné i tlumení výroby ketonů v těle. Proto může hladina ketonů v krvi překročit mez, která je životu nebezpečná. Jestliže ale netrpíte cukrovkou, ke ketoacidóze nedojde.

Zdravá játra a ledviny ketózu zvládnou

Určitě vás bude zajímat také otázka, jak se staví ke stavu ketózy játra a ledviny. Tyto tělní orgány mají na starosti odbourávání škodlivin z těla. Pokud je máte zdravá, rozhodně se nemusíte ničeho obávat. Jsou připraveny ketózu zvládnout. Rozhodně je víc zatížíte, pokud máte dlouhodobě nadváhu nebo jste dokonce obézní než tím, že se zvolíte keto dietu. Platí ovšem, že ketóza by neměla být dlouhodobým stavem. Za ideální doba pro keto dietu se považuje asi 12 týdnů. Potom by měl podíl sacharidů opět stoupnout, ovšem je třeba s nimi pracovat opatrně a nepřehánět to. Zachovat si jejich omezený příjem i do budoucnosti, abyste si udrželi optimální hmotnost.