Když ručička váhy stagnuje: Z jakých důvodů vám hubnutí nejde?

Fitness pro ženy

Možná se to stalo i vám. Snažíte se poctivě cvičit, hlídáte si kalorie, abyste měli vyšší výdej než příjem, jíte zdravě. Přesto se ručička váhy ne, a ne hnout směrem dolů. Co je špatně? Kde hledat chybu? Možná je chyba ve vaší hlavě. Ještě nejste správně nastavení.

Stanovujte si reálné cíle

Prvním důvodem může být skutečnost, že si kladete příliš velké cíle. Když se vám jich nedaří rychle dosáhnout, máte pocit marnosti. Potom se zaseknete a váha nejde dolů. To je chyba. Rozmyslete si, jaké cíle jsou pro vás dosažitelné. Půl kila až kilo za týden, což znamená 2-4 kg za měsíc je maximum, co zvládnete. Také výživoví odborníci říkají, že právě toto tempo hubnutí je nejvhodnější a nejlepší, pokud si chcete nově nabytou váhu také udržet, aby nedošlo k jojo efektu. Pokud chcete zhubnout opravdu trvale, měli byste hubnout pomalu a postupně. Stanovit si reálné cíle a pokud jich dosáhnete, odměnit se. To vám dodá energii a chuť do dalšího hubnutí.

Najděte si svoje tempo

Někomu jde hubnutí rychle, jinému pomaleji. Tím ale není řečeno, že pomalejší hubnutí je špatné. Naopak. Příliš rychlé shazování kilogramů může po návratu k normálnější stravě přinést nežádoucí návrat kilogramů. Každý má jiné, svoje tempo. Vyčítat si, že třeba kamarádka, se kterou jste do hubnoucí akce šli, shazuje rychleji než vy, je nesmysl. Každý z nás je nějak nastaven, má jiný metabolismus. Zatímco jeden hubne rychle a je to vidět, jinému to trvá déle, ale také se dopracuje k vytouženému výsledku. Proto naslouchejte svému tělu a nevzdávejte to, když budete mít pocit prvního neúspěchu. Pokud se hýbete a správně stravujete, výsledky přijdou.

Nejde udělat všechno hned

Další překážkou, kvůli které se vám hubnout nedaří, může být skutečnost, že se snažíte všechno udělat hned a najednou. To nejde. Všechno si žádá svůj čas a metoda postupných kroků se ukazuje jako nejefektivnější. Ze začátku můžete být i docela nažhavení. Plánujete, jak budete tvrdě cvičit, jak uděláte radikální změny jídelníčku. Jenže chtít všechno najednou je složité. Brzy zjistíte, že tolik změn najednou budete zvládat jenom velice obtížně. Zakrátko můžete zjistit, že je toho na vás příliš mnoho najednou. Proto je lepší si všechno rozdělit do malých kroků. Ty realizovat postupně a vždy si na nový krok určitou dobu zvykat. Jedině tak zajistíte, že si opravdu nové návyky osvojíte.

Pomalý postup zaručí dlouhodobý výsledek

Například zkusit jednu drobnou změnu – přestat si sladit kávu. Jakmile si na ni zvyknete, přidat další, třeba zařadit více zeleniny. Potom omezit přílohy. Pokud byste si všechno tohle naplánovali během pouhých pár dnů, zjistíte, že vaše tělo to nedá. Podobně je dobré to praktikovat i se cvičením. Nejdříve stačí krátká svižná procházka denně. Potom k ní přidat třeba kardio cvičení dvakrát do týdne. Pak přidat posilování. Postupně si tělo zvykne na novou zátěž a bude ji akceptovat. Sice je tento postup hubnutí časově náročnější a není tak rychlý, ale zase slibuje dlouhodobý výsledek.

Kalorie a kalorie není totéž

Jinou příčinou, proč hubnutí nejde, může být, že se třeba ve stravě soustřeďujete hlavně na počty kalorií. Ovšem je třeba zdůraznit, že kalorie mají různou hodnotu v závislosti na tom, z čeho pocházejí. 100 kalorií získaných ze zeleniny vás zásobí výživnými látkami, ale 100 kalorii ze sladkého zákusku, to jsou prázdné kalorie bez výživové hodnoty. Takže počítejte, to ano, ale dbejte na správné složení stravy, nejenom na hodnoty. Především také nezapomínejte, že výdej kalorií musí být větší než příjem. Jiným důvodem nehubnutí může být skutečnost, že jste svůj energetický příjem snížili opravdu hodně a jíte až příliš málo. Tělo pak zpomaluje metabolismus a šetří na horší časy. Podstatné je jíst pravidelně a dostatečně, aby hladina cukru byla stabilní. Potom metabolismus nebude mít potřebu schovávat na příště.

Nekritizujte se nesrovnávejte se s ostatními

Velmi důležitá je také psychická pohoda. Stres je známým zabijákem hubnutí. Stejný efekt ale má také přehnaná sebekritika. Máte neustále pocit, že hubnete málo, nejde vám to podle vašich představ? To je chyba. Zkuste svůj pohled na problém hubnutí otočit o 180 stupňů. Radujte se z každého úspěchu ve shazování kilogramů, byť jde o malý úspěch. I ten je důležitý a dodá vám chuť do dalších plánů. Nekritizujte se, nesrovnávejte se s ostatními. Chvalte se, že jste dobří. Stejně negativně působí i neustálé vážení a zkoumání. Tím shazujete sami sebe a svoji snahu. Zvažte se jenom občas. Důležité je, že máte chuť hubnout a jakým tempem to bude, už je druhořadé. Nelikvidujte svoje úspěchy přehnanou sebekritikou.

Hledejte vnější motivaci

Psychika je mrška a za stagnací v hubnutí může být i ztráta motivace. Na začátku věříte, že to všechno dáte. Obejdete se bez oblíbených sladkostí. Budete se dostatečně hýbat. Jenže s přibývajícím časem se vám to může začít vymykat. Pokroky nejsou příliš vidět a vy máte stále méně chuti pokračovat, když nevidíte konkrétní efekt. Marně sami sebe přesvědčujete, že to půjde, hlava už nemá chuť pokračovat. Proto je důležitá i vnější motivace. Impulsem pokračovat v začatém plánu může být třeba skutečnost, že budete dobře vypadat v plavkách, které se vám tolik líbí. Budete si moci koupit o dvě čísla menší kalhoty. Budete mít výstavní křivky podobné vašemu filmovému idolu. Vychutnávejte si, jak se vám zlepšuje fyzička. I to je důležité a přináší to další motivaci – fyzicky toho vydržíte více než dříve a budete zdravější.