Kdy začít hubnout aneb Jak poznat, že vážíte více, než je běžné?

BMI kalkulačka - Jaké je Vaše BMI?

Mnoho lidí si neuvědomuje, že by měli se svou postavou začít něco dělat. V podstatě si nepřipouští, že je s jejich postavou něco v nepořádku a že je na místě snažit se přebytečné tukové zásoby redukovat. Možná to děláte také a ani netušíte, že máte nadváhu. Jak poznat, že něco není v pořádku a měli byste se sebou něco dělat? Poradíme vám.

Spočítejte si BMI

Nejjednodušší způsob jak zjistit, zda je s vaším tělem vše v pořádku nebo nikoliv, je výpočet BMI. Takzvaný Body Mass Index neboli index tělesné hmotnosti je mezinárodně uznávaným ukazatel toho, zda má člověk váhu v pořádku, nebo nikoliv. Sice má své mouchy, ale u běžných lidí jde o celkem dobrý způsob zjištění toho, zda má váhu normální, nebo nikoliv. Zjištěná hodnota může ukázat nejenom na nadváhu, ale i obezity různých stupňů.

Zjistěte množství tuků v těle

I toto může být dobré vodítko ke zjištění toho, zda je s vaší postavou vše v pořádku, nebo je třeba začít s redukčními procedurami. Dobrým postupem ke zjištění, zda potřebujete hubnout nebo ne, je zjištění množství tuků v těle. Změřit tuto hodnotu lze celkem jednoduše, a to třeba pomocí různých chytrých vah, které nemusí být ani nijak drahé. A jaká hodnota je optimální? U mužů by měl být podíl tukové tkáně 10 – 20 procent, zatímco u žen to může být 15 – 30 procent.

Vyzkoušejte své oblečení

Je vám líto vyhazovat staré oblečení a tak ho máte ve skříni schované? Pokud ano, je to ideální stav. Vyndejte si několik kousků, které jste nosili před pár lety. A oblečte se do nich. Pokud vám jsou stále akorát, držíte si svou váhu. Pokud vám jsou najednou o poznání menší a některé dokonce ani neobléknete, tak celkem dobře víte, co to znamená. Za ty roky šla vaše váha nahoru. Jelikož to bylo pozvolné, patrně jste to nezpozorovali.

Vyzkoušejte svou fyzičku

Nemusíte nikam běhat, ani jít do posilovny. Stačí, když se vydáte na delší procházku, nebo místo výtahu použijete schody. Došlo při tom k tomu, že jste se zadýchali? Pokud ano, patrně na tom vaše kondička nebude nijak dobře. Není to sice stoprocentním pravidlem, ale obvykle platí, že problémy s váhou má ten, co moc neuznává zdravý životní styl. Pokud vám pohyb dělá problémy, patrně je to i proto, že máte na těle více kilo z tukových zásob, než byste měli mít.