Káva a shazování přebytečných kil: Kdy může být vaším pomocníkem?

Proteinové koktejly a káva

Nejste schopní nastartovat svůj den bez pořádné porce kofeinu? Patří šálek kávy k vašim každodenním rituálům, které vám dodávají potřebnou energii? Jestliže si na obě otázky odpovídáte ano, potom vás určitě bude zajímat, jaký je vztah kávy k hubnutí. V této oblasti totiž existuje spousta mýtů. Kde je tedy pravda?

Spalovač tuků ano nebo ne?

Někde narazíte na tvrzení, že káva se řadí ke spalovačům tuků, jinde najdete rezervovanější stanovisko, že sice může při hubnutí pomoci, ale není to zcela jisté. A konečně někteří se netají tím, že na shazování kilogramů nemá vliv. A skutečnost? Rozhodně nelze kávu označit za spalovače tuků. Tento termín je ostatně dost zkreslující. Nikdo dosud nedokázal najít žádnou látku, kterou byste prostě snědli nebo vypili a ona sama likvidovala uložené tuky na vašem břiše, stehnech i jinde. Vlastně jediným skutečným spalovačem tuků je vaše vlastní tělo, tedy vaše svaly, pokud se budou aktivně hýbat. Všechno ostatní může pomoci pouze něco nastartovat, podpořit, ale rozhodně ne přímo spálit. Přesto ale může káva hubnutí za určitých okolností pomoci a není třeba se jí zříkat, pokud chcete svoje tukové zásoby zredukovat.

Nastartuje aktivitu

Velmi užitečným startérem může být káva ve chvíli, kdy se chystáte k nějaké duševní nebo fyzické aktivitě. Takže vypijete-li šálek ráno doma a krátce poté se vyběhnete na zastávku městské hromadné dopravy, abyste stihli autobus do práce a připravili se na poradu se šéfem, je to přesně ten moment, kdy vás kofein dostane do obrátek. Naproti tomu jste možná už někdy zažili situaci, že jste si dali v neděli odpoledne kávu, sedli si k televizi nebo knížce a krátce poté usnuli. Působení kofeinu totiž podporuje psychická, a hlavně fyzická aktivita svalstva. Jste-li ale v módu klidu, není usnutí i po kávě žádnou výjimkou.

Šálek před fyzickým výkonem neuškodí

Ovšem, když si dáte kávu a za půl hodiny poté vyrazíte třeba do fitka, kofein podpoří vaši fyzickou aktivitu, takže se opravdu stává skutečným a užitečným pomocníkem při shazování kilogramů. Stoupne vám krevní tlak a budete se cítit nažhavení k aktivitě, zvládnete toho více, a přitom se nebudete cítit unavení. Takže dát si kafčo třeba před procházkou, joggingem venku nebo projížďkou na kole, ale klidně i před hodinovou návštěvou fitness centra určitě není chybou. Podpoří váš sportovní výkon. Pochopitelně byste to ale neměli přehánět. Jeden šálek bohatě stačí.

Zapomeňte na cukr a smetanu

Kdy je konzumace kávy chybou? Především tehdy, když si do ní nasypete štědrou dávku cukru a zalijete velkou porcí tučné smetany. Z nápoje, který povzbudí vaši fyzickou aktivitu, se tak stává tímto krokem kalorická bomba. Zbytečně. Je spousta lidí, kteří hořkou kávu nedokážou vypít. Jde ale o sílu zvyku. Jak ho odbourat? Nejdříve zkuste snížit dávku cukru a poté smetanu nahradit mlékem. Možná časem dospějete k tomu, že si budete umět vychutnat i kávu úplně bez cukru a jenom s troškou mléka nebo dokonce bez něj. To bude vaše vítězství. Potom vás káva povzbudí a nebude hrozit, že si dopřejete další balík kalorií, který budete muset vysportovat.

Na lačno? Velká chyba

Další otázkou je, v jaké denní době nebo v jaké situaci si hrnek s horkou vonící hnědou tekutinou dopřát. Zmínili jsme se už o tom, že před sportovním výkonem můžete, tedy ne těsně předtím, odstup by měl být alespoň 20 minut. Velká část Čechů ale typicky pije kávu ve dvou situacích. Prvním případem je ranní šálek, obvykle na lačno těsně před odchodem z domova. To je ovšem chyba, protože samotná káva působí v žaludku dráždivě. Takže se sice nažhavíte na výkon, ale vašemu žaludku tím moc neprospějete. Proto je lepší udělat si ráno čas, a kromě kávy vypít i sklenku vody a dát si něco malého zdravého k zakousnutí, třeba kousek celozrnného chleba se sýrem a k tomu zakousnout pár kousků zeleniny. To je správná volba.

Těsně po jídle? Špatná volba

Další klasickou situací, kdy si u nás dopřáváme kávu, je šálek po dobrém obědě. Není to ideální situace, protože když jste přecpaní jídlem, káva podaná těsně po něm trávení spíše utlumí. Působí tedy kontraproduktivně. Jak tedy všechno načasovat? Stačí počkat. Dejte si kávu třeba až půl hodinu nebo klidně až hodinu po obědě a uvidíte, že vás naopak probere k další aktivitě. Trávení už tím rozhodně neohrozíte. Naopak využijete pozitivních účinků kávy. A samozřejmě platí, že by mělo jít o kávu, pokud možno bez cukru a maximálně s mlékem. Doplnit přeslazený šálek se smetanou ještě nějakým tučným zákuskem je samozřejmě také velkou chybou, to snad nemusíme zdůrazňovat.