K hubnutí vám pomůže i správné rozmístění potravin v ledničce

Shutterstock.com - muž u lednice

Na první pohled vám to nejspíše přijde jako nepodstatné, ale při hubnutí je nesmírně důležité i uspořádání jídla v ledničce. Velice nešťastné je, když přinesete nákup ze supermarketu a hned ho nacpete v ledničce kamkoliv, kde narazíte na trošku místa. Vybudujte si správný systém ukládání potravin. Budou-li tam, kde mají být, má to pozitivní vliv na jejich trvanlivost.

Ve hře je vlhkost

Vždyť přece v ledničce by měla být všude stejná teplota, namítnete nejspíš. Jenže ono to tak není. Také vlhkost se v různých částech ledničky – nahoře, dole, uprostřed nebo ve dvířkách – významně liší a v tom tkví to tajemství. Některé potraviny totiž vyžadují při skladování nižší vlhkost, jiné naopak vyšší a pokud požadovanou vlhkost nedodržíte, trvanlivost potraviny se snižuje.

Roli hraje teplota

Odborníci za nejvhodnější považují přibližně osmdesátiprocentní vlhkost. Na vlhkost je citlivá zejména zelenina. Pokud je vlhkost příliš nízká, dochází k vysychání zeleniny. Tím trpí například zelenina kořenová jako mrkev, petržel, celer. Dochází k poklesu objemu a ztrátě barvy a také ztrátě nutriční hodnoty. Rychleji se kazí. Dalším důležitým faktorem je teplota, která by neměla překročit hranici osmi stupňů. Jestliže k tomu dojde, v potravinách bez ohledu na jejich druh se začínají množit mikroorganismy. Jako ideální nutriční odborníci označují teplotu kolem pěti stupňů.

Ovoce a zeleninu dejte dolů

Probereme tedy, kam co v ledničce patří. Na zeleninu a ovoce je vyhrazen průhledný box v její dolní části. Řiďte se také jedním zásadním pravidlem: Před uložením do tohoto boxu se ovoce a zelenina nikdy nemá umývat. To udělejte teprve ve chvíli, kdy je vyjmete a budete zpracovávat. Tím také prodloužíte trvanlivost. Na průhlednou desku nad box s ovocem a zeleninou ukládejte maso a ryby. I tyto potraviny si žádají dostatečnou vlhkost. Další přihrádky nad deskou jsou vyhrazeny uzeninám, tedy šunce, salámu a podobně.

Mléčné výrobky patří nahoru

Na nejvyšší příčky patří mléko a mléčné výrobky, čili jogurty a sýry. Je vhodné dávat sýry pod poklop a pro zajištění delší trvanlivosti je po každém ukrojení části přebalit. Šunku a salámy byste před uložením měli rovněž přebalit. Platí také, že mléčné výrobky a maso by měly být uloženy ve větší vzdálenosti od sebe, pokud to prostor dovoluje. Nápoje vkládejte do spodní části dvířek ledničky. Na vyšší přihrádku ve dvířkách patří lahvičky a plechovky, o stupeň výš margaríny s máslem. Speciální boxík ve dvířkách úplně nahoře je vyhrazen vajíčkům a nachází se tam na ně speciální držák.

Na některé potraviny stačí spíž

Snažte se ledničku nepřeplňovat, protože je dobré, aby v okolí potravin cirkuloval vzduch. Celá řada potravin v ledničce být vůbec nemusí, a to paštiky, kečupy, hořčice nebo džemy či kompoty a sterilovaná zelenina. Totéž platí o konzervách rybiček nebo jiných jídlech v konzervách. Ty patří do ledničky jedině tehdy, jsou-li otevřené. Jinak mohou být na suchém a tmavém místě ve spíži. Cibule, česnek a brambory také mají svoje místo ve spíži či ve sklepě, pokud ho máte k dispozici. Chléb ani pečivo do ledničky rovněž nedávejte. Můžete si ovšem obojí zamrazit. Mít v mrazáku nějaké pečivo se vyplatí třeba když se vrátíte pozdě domů a nestihli jste nakoupit.

Vždy budete mít přehled

Proč je správné uspořádání potravin v lednici tak důležité? Budete-li ho dodržovat, snadno si věci vyhledáte, a to klidně i po paměti. Systém vám doslova přejde do krve. Potom se vám bude mnohem lépe sestavovat aktuální jídelníček. Vždy budete mít přehled, co v lednici máte. Zároveň správné umístění potravin zajistí, že budou v nejlepším stavu, nebudete špatným skladováním přicházet o živiny, vitamíny a minerály. Potraviny si co nejdéle zachovají svůj původní vzhled a také chuť. Základem optimálního a trvalého hubnutí je totiž jídelníček složený z kvalitních potravin. Tak tělo nebude trpět nedostatkem živin. Nebude syslit do zásoby. Podstatné je i to, abyste si hlídali data spotřeby potravin. Když ho překročíte o den či dva, většinou se nic neděje – posuďte vždy vzhled a kvalitu. Zásadním pravidlem je, že potraviny s plísní patří rovnou do koše.