Jste ve stresu? I proto se vás nadbytečná kila nepustí

Nutriční specialista

Snažíte se hubnout. Hlídáte si stravovací režim, hýbete se, a přesto se ručička váhy nehne ani o kousek dolů. Vždyť přece děláte všechno, jak se se má, tak kde je kámen úrazu? Příčinou toho, že se vás vaše kilogramy drží doslova jako klíště, může být dlouhodobý stres.

Zrádný hormon kortizol

Stres má dvě strany jedné mince, dobrou i špatnou. Pozitivním faktorem je, že vás dokáže vyburcovat k nečekanému výkonu, to platí ale pouze o krátkodobém stresu. Dlouhodobý stres ale má na váš organismus nepříznivý vliv. Ve chvíli, kdy je tělo ve stresu, z nadledvin se vyplavuje adrenalin a kortizol. Problém přináší zejména druhý jmenovaný hormon, tedy glukokortikoid kortizol. Díky jeho vyplavování stoupá krevní tlak, tělo se nabudí na vyšší výkon. Zároveň ale má kortizol na svědomí také vyšší hladinu cukru v krvi, aby nažhavené orgány měly co spalovat a získaly dostatek energie. A v tom právě spočívá jeho zrádnost.

Ve hře je hladina krevního cukru

U jednorázové stresové reakce vyšší hladina cukru nevadí, naopak je žádoucí. Ovšem v případě, kdy žijete v trvalém stresu z práce, z obtížné rodinné situace, je zvýšená hladina kortizolu a s ní ruku v ruce jdoucí i zvýšená glykémie naprosto nežádoucím jevem. Nejenom, že si vypěstujete zvýšený a časem i vysoký krevní tlak, což přináší značná zdravotní rizika v podobě kardiovaskulárních chorob a mozkové mrtvice, ale zároveň se stoupající hladinou krevního cukru roste i nebezpečí vzniku cukrovky druhého typu. Dochází pak k inzulínové rezistenci, kdy sice slinivka břišní inzulín vyrábí, ale tělo už ho nedokáže zpracovat a rozvíjí se diabetes. S kolísáním hladiny krevního cukru pak dochází k silné chuti na sladké, kdy vlastně stres zajídáte jednoduchými cukry. Logicky je v takové situaci hubnutí nadlidským výkonem, kterého přes veškerou snahu nedosáhnete.

Postupujte po malých krůčcích

Jak se z popisovaného začarovaného kruhu stresu dostat? Snadno se to píše, ale mnohem hůře dělá, protože prvoplánové rady typu „Nestresuj se a všechno hoď za hlavu,“ v praxi bohužel takhle jednoduše nikdy nefungují. Jde totiž vlastně o celkovou změnu životního stylu, kdy si přehodnotíte priority a naučíte se pracovat s časem, s organizací své práce a dalšími aspekty života tak, aby vám nepříjemné povinnosti a situace nepřerůstaly přes hlavu. Takový radikální krok samozřejmě nedokážete udělat ze dne na den, ba ani z týdne na týden, vyžaduje to mnohem delší časové období. Osvědčuje se začít postupně po jednotlivých a jednoduchých krocích. Jakmile zvládnete a osvojíte si jeden krok, můžete přidat další.

Na začátku stačí nádech a výdech

Prvním krokem může být třeba zkusit ty nejnáročnější stresové zátěže takzvaně vydýchat. Určitě jste už někdy slyšeli rčení: „Nemohl jsem to vydýchat,“ když pro někoho znamenala nějaká zpráva nebo prožitá situace příliš velký šok. Když vás šéf rozhodí na poradě, zkuste na chvilku zmizet třeba na toaletu a několik zhluboka dýchat a snažit se na nic nemyslet. Soustřeďte se jenom na svůj dech a brzy uvidíte, že i pouhých pár minut klidu vám přinese velkou úlevu. Užitečné jsou i antistresové omalovánky. Mechanickým vybarvováním se odreagujete, vypustíte negativní emoce na papír. Někomu pro zklidnění pomůže si psát deník a ze svých zážitků se takříkajíc vypsat, dalšího naladí poslech oblíbené nebo meditační hudby. I kreativní činnost jako třeba modelování z hlíny na keramickém kroužku přetaví negativní pocity v pozitivní výsledek v podobě výtvoru, kterým se můžete pochlubit.

Cesta ke klidnějšímu životu

Už tyto první drobnosti směřující k uvolnění od stresu vám pomohou nastartovat proces shazování kil. Jakmile si je osvojíte, můžete přistoupit k dalším, větším a náročnějším, kdy si třeba jasně vymezíte hodiny v týdnu, kdy se nebudete věnovat práci, ale najdete si čas na rodinu, na setkání s přáteli, na koníčky a užijete si nějakou oblíbenou činnost, která vám přináší radost. Můžete to zkusit nejprve jeden večer v týdnu a jakmile si ho zafixujete, přidat další. Pomalu si tak vytvoříte jiný režim, kdy budete mít více času sami na sebe, na svoje blízké a dopracujete se tak k harmonii se sebou samým. I vaše priority se vám přeskládají trochu jinak a zjistíte, že některé věci prostě nejsou tak důležité. Nemusíte na nich pracovat celou noc na úkor spánku, nikdo to po vás nežádá. Pochopíte, že je to i o nastavení vašeho myšlení a že jste se mnohdy stresovali úplně zbytečně. Ale než k tomu dojdete, chvíli to potrvá. Když nastolíte ve svém životě klidnější režim bez zbytečného stresu, možná zjistíte, že hubnete – paradoxně ve chvíli, kdy jste tento problém už přestali vnímat jako nejdůležitější věc na světě.