Jíst nebo nejíst před tréninkem? Cvičení na lačno má výhody i negativa

Posilovna

Rozhodli jste se pro hubnutí a chcete redukovat svou váhu? Jistě víte, že bez změny stravy a dostatku pohybu to nepůjde. Faktem je, že tyto dvě věci spolu souvisí více, než si myslíte. A tak je na místě položit si otázku, zda před tréninkem jíst, nebo nikoliv. Co je lepší? Obojí má své klady i zápory.

Když na lačno, tak jedině ráno

Pokud máme mluvit o tréninku na lačno, tak musí probíhat výhradně ráno, brzy po probuzení. Není možné několik hodin hladovět a až potom jít trénovat. Tedy buď později dopoledne, nebo dokonce odpoledne. Dlouhodobým hladověním bychom tělu jenom ublížili a případné naše hubnutí by bylo spojeno s takzvaným jo-jo efektem.

Trénink na lačno je při snaze spalovat tuky lepší

Během klasického tréninku, který má být založený na hubnutí, tedy na spalování tukových zásob je lepší, pokud probíhá na lačno. Běžně při tréninku dochází k tomu, že tělo nejprve začne čerpat ze sacharidů a ty, když dojdou, hledá energii v tucích. Při tréninku na lačno dojde k sacharidovému deficitu velmi brzy, a tak nastane fáze spalování tuků poměrně rychle. To je plus této metody.

Trénink nemusí být tak efektivní

Připomeňme však, že při tréninku na lačno nemusí být naše aktivita tak efektivní, jako když cvičíme najedeni. Tělo získá na první fázi tréninku sacharidy, které mu dají dostatek energie i k vysokému výkonu. Pokud nejsme dlouhodobě zvyklí fungovat bez jídla, může se to podepsat jak na slabší intenzitě tréninku, tak i na možných problémech, jako je únava, nevolnost nebo dokonce mdloby. V tu chvíli je takový trénink zcela k ničemu, nehledě na možná zdravotní rizika.

Ketóza jako dobré řešení

Je vidět, že cvičení na lačno má své výhody, ale může přinášet i negativa. Jak z toho ven? Dobrým řešením může být ketonová dieta. Ta v těle navodí stav označovaný jako ketóza právě díky dlouhodobému nedostatku sacharidů. Tělu tak v podstatě netrpí hladem ani nedostatkem energie a daný trénink je spojený s tím, že už od počátečních fází mohou být spalovány právě tukové zásoby. A to podstatně efektivněji než v klidovém režimu.