Je lepší cvičit ráno nebo odpoledne?

Shutterstock.com - Cvičení

Cvičíte a holdujete pravidelnému pohybu? Ať už jste začali před pár týdny nebo na začátku roku, možná pořád hledáte nejoptimálnější dobu ke cvičení. Někdo je po ránu svěží a soustředěný, jinému ale trvá delší dobu než se mu rozproudí krev a vyleze z teplé postele. Odpoledne a večer to bývá naopak. Jsou lidé, kteří si jdou třeba zaběhat nebo zamíří do posilovny, další už chtějí po práci jenom odpočívat. Pro každého je lepší cvičit v jinou dobu. Co je ale nejlepší, pokud jde o spalování kalorií?

Skřivani jsou stvoření pro ranní sport

Biorytmus lidí se liší. Základní dělení probíhá na skřivany a sovy. První, tedy skřivani, vstávají brzy ráno a hned překypují energií. Tato skupina je ochotná začít cvičit ještě nalačno než se pustí do snídaně. Na druhou stranu tito sportovci bývají večer brzy unavení a míří časně do postele. Pro tyto typy se večerní cvičení, které končí třeba v 19 hodin nebo i později, zkrátka nehodí. Přináší totiž fyzickou únavu, ale zároveň nastartuje krevní oběh. Skřivani jsou potom přes svalovou indispozici stále čilí a nechce se jim spát. Usnou až velice pozdě v noci a ráno se jim nechce z vyhřátého lůžka. To tvoří úplný protiklad proti jejich přirozenému biorytmu. Proto musejí cvičit ráno – večerní tělocvik by negativně ovlivnil jejich přirozené nastavení.

Sovy milují večerní pohyb

Sovy, osoby, které dlouho a rády ponocují a ráno je obtížné dostat je z postele, fungují úplně odlišně. Ranní cvičení není nic pro ně. Donutí-li je někdo vstát s rozbřeskem, budou vypadat jako chodící mrtvoly. Večer ovšem vynikají čilostí. Klidně dokážou sportovat třeba do 21 hodin. Zvládnou i fakt, že je cvičení nabudí. Večerní pobyt ve fitness centru krátce před zavíračkou není pro takové muže žádný problém. Užijí si ho. Ženy sovy si zase vychutnají lekci zumby nebo aerobiku ve 20 hodin. Této kategorii sportovců nebude vadit, že usne až s půlnocí nebo i po ní.

Ani skřivan, ani sova

Platí tedy, že při volbě jestli cvičit ráno nebo večer byste měli hlavně respektovat svoje přirozené nastavení. Patříte-li ke skřivanům, naplánujte si tréninky na ranní hodiny. Jste sovy? Sportujte večer. Existuje ale i kategorie lidí, kteří se neřadí ani do jedné ze zmiňovaných kategorií – nejde ani o vyslovené skřivany ani o vyložené sovy. Jejich vstávání a usínání je mnohem operativnější. Řadíte se k nim? Potom můžete trénovat i dvoufázově – ráno i odpoledne nebo večer. Všichni jsme individuality, proto každému z nás vyhovuje ke sportování jiný čas.

Potřebujete dobře spát

Plánujete si tréninky? Myslete i na dostatek spánku. Vaše tělo si nejvíce odpočine v rozmezí 22 hodin večer – 6 hodin ráno. Je proto důležité rozvrhnout si program cvičení, abyste v tuto dobu měli pokud možno klid v posteli a dopřáli organismu prostor k regeneraci. Za ideální dobu pro pohyb trenéři považují období 7-9 hodinu ranní a večer období 17-19 hodin. V těchto dobách se také plánuje většina tréninků. Chcete doma cvičit? Přizpůsobte si tento interval podle svojí potřeby. Roli samozřejmě hraje i to, jakou práci vykonáváte a v jakou dobu. Tomu samozřejmě budete muset časy svého cvičení přizpůsobit.

Nezačínejte den kardio cvičením

Ráno lépe spalujete kalorie. Zároveň ale máte nižší odolnost, protože chvíli trvá, než se vaše tělo zahřeje a svaly se rozhýbou. Kardio cvičením byste proto neměli začínat den. Potřebujete se předtím pořádně rozehřát, jinak riskujete zranění v podobě natržení svalů nebo šlach. Kardio cvičení má ale mnohem větší efektivitu v ranních než ve večerních hodinách. S jeho pomocí nažhavíte metabolismus, který potom spaluje mnohem lépe. Proto pro spálení stejného množství kalorií vám ráno stačí kratší čas než večer. Skvělé je také začnete-li se hýbat už nalačno. Ovšem můžete se také po ranním cvičení také cítit unavení, což samozřejmě není nejlepší začátek nového dne. Trpíte-li po ranním pohybu únavou, je lepší vybrat si k tréninkům jinou dobu. Rovněž může být problém, že pocítíte po ranní rozcvičce hlad. Večerní cvičení zase přináší posílení imunity.

Dopřejte si minimálně půlhodinku

Kladný přínos nabízejí i odpolední tréninky. Od jara až do pozdního podzimu můžete cvičit odpoledne venku. Výborně se tak odreagujete po pracovní směně. Vyplaví se vám do krve endorfiny a z pohybu na čerstvém vzduchu pocítíte opravdovou radost. Pokud jde o délku tréninků, jde samozřejmě o individuální záležitost. Platí ale, že pokud plánujete pohyb nejenom za účelem utužení fyzické kondice, ale chcete také hubnout, měli byste se hýbat v kuse alespoň půl hodiny. Potom už totiž spalujete tuk. I kratší cvičení je pochopitelně lepší než žádné, ale důležitá je i jeho efektivita při likvidaci tukových polštářků.

Berte ohled na svoje přirozené nastavení

Jaký závěr tedy můžeme učinit pokud jde o vhodnost ranního či naopak odpoledního a večerního cvičení? Především je to na vás, žádné univerzální doporučení neexistuje. Každý je jinak nastavený, zároveň je podstatný i váš pracovní časový režim, který je značně omezující. Pro někoho může být cvičení ráno nemyslitelné, protože mu dělá problém vůbec vstát z postele a zvládnout všechny ranní povinnosti. Jiný zase bývá večer už unavený a nedokáže se donutit k pohybu. Nebo ho naopak večerní cvičení nažhaví natolik, že má potom problém s usínáním. Sledujte proto, jak na tréninky v různou denní dobu reaguje vaše tělo, kdy se cítíte nejlépe. Nejlepší je, když si sami vypozorujete, co vám bude nejlépe vyhovovat.