Jde o skutečný peeling pro střeva. Nejenom lněné semínko odstraňuje usazeniny

Shutterstock.com - Zdraví a zažívání

Správná funkce střev je pro naše tělo nesmírně důležitá. Častá zácpa nebo častý průjem, nadýmání v břiše a pocit, jako kdybyste měli místo břicha balon, plyn a plynatost, to v žádném případě není žádoucí stav našeho trávicího a vylučovacího systému. Takže co byste měli jíst, abyste zlepšili funkci vašich střev a užívali si zdravé trávení a příjemný pocit ze splasklého břicha?

Zdravá střeva zárukou pohody? Hrají nesmírně důležitou roli

Zdravé střevo je jedním ze základů správného fungování lidského těla. Nejde to však samo sebou, o tom už jste se jistě přesvědčili. Aby se tak opravdu stalo, musíte splnit dvě nezbytné podmínky. Za prvé je nutná zdravá strava, za druhé fyzická aktivita. Pro svoji správnou funkci potřebují střeva stimulaci ve formě našeho aktivního fyzického pohybu a v podobě příjmu takové potravy, který v nich nezůstane a nebude je zanášet a ucpávat. Budete-li se stále cpát jenom bílým pečivem, sladkosti a podobnými produkty, nejenom, že budete tloustnout, ale zároveň tím uděláte také medvědí službu svému střevnímu traktu. Ten totiž pro svůj správný pohyb potřebuje úplně jiný druh stravy. Takhle zleniví, bude trávit pomalu a špatně. A to je chyba.

Když jídlo zůstává ve střevech

Stále častějším problémem jsou střevní usazeniny. Jsou tvořeny zbytky potravin, často odvozenými z vysoce zpracovaných potravin, které se nevylučují průběžně a zůstávají ve střevech po dlouhou dobu. Tam začnou tvrdnout a taková tvrdá hmota se obtížné odstraňuje přirozeným způsobem. Hovoříme teď nejenom o výše zmíněných produktech typu sladkých koláčků, dortíků, housek a bílého chleba, ale i různých průmyslově zpracovaných polotovarech, hotových koupených jídlech nebo také instantních narychlo připravených produktech. Ty nemají s přirozenou stravou ladící našemu střevnímu traktu nic společného.

Pestrá škála příznaků

Jestliže se stravujete výše zmíněnými potravinami, je potom bohužel naprosto logické, že budete trpět takovými nepříjemnými příznaky jako je:

  • zácpa

  • bolest během defekace, tedy špatné vyprazdňování a bolesti, když jdete na velkou

  • plyny

  • pocit přetečení v břiše a žaludku, jako byste měli v břiše balon

  • bolest v dolní části břicha

Bolesti zad a únavu s břichem nespojíte

Tímto ale výčet potíží ještě vůbec nemusí končit. Někdy se dokonce mohou vyskytnout bolesti zad, bolesti hlavy, letargie nebo celková malátnost. Přitom na první pohled takové příznaky budete nejspíše přičítat něčemu jinému – bolesti zad přetížení, tomu že si toho berete příliš mnoho na svoje bedra, nebo přílišné námaze. Celkovou únavu zase přepracování nebo přemíře starostí. Nejspíše vás ani nenapadne, že by za tím mohly stát potíže odehrávající se ve vašem břiše. To velice názorně ukazuje, jak důležitá jsou střeva pro celý lidský organismus. Proto stojí za to provést změny ve stravě tak, aby se ve střevech netvořily usazeniny.

Dieta pro usazeniny ve střevech. Skutečný peeling pro trávicí systém

Pokud se vyskytne problém usazenin ve střevech, stávají se neprůchodnými, nejdete třeba pravidelně na velkou každý den a pokud už jdete, máte s defekací potíže – sedíte dlouho na toaletě, tlačíte a k ničemu to nevede, nebo naopak trpíte křečemi a průjmy a běháte na WC každou chvíli, je něco špatně a měli byste zbystřit. To se také obvykle děje, protože když se člověk správně nevyprazdňuje, necítí se komfortně, má špatnou náladu a celkově se to promítne do jeho výkonu. Obtížně se pak vzhledem k nefunkční defekaci vykonávají různé činnosti, velkým problémem se potom stává třeba cestování. Co byste měli v takových okamžicích podniknout?

Bez změny stravy to nepůjde

Nezbytně nutné je změnit stravu na takovou, která bude obsahovat větší množství vlákniny. Je to právě vláknina, tj. soubor látek, které nejsou tráveny v lidském těle a ty jsou zodpovědné za zlepšení střevní peristaltiky. Proto je strava bohatá na vlákninu zásadní při péči o zdravá střeva bez usazenin. Vláknina výrazně zlepšuje trávicí proces, stimuluje střeva k práci a zabraňuje zácpě. Ve zmiňovaných sladkostech, bílém pečivu apod. prakticky žádnou vlákninu nenajdete, a to je ten problém. Stojí za to odstranit bílý chléb z vaší stravy, včetně vysoce zpracovaného toastového chleba, stejně jako produkty populárního rychlého občerstvení. Nahraďte bílý chléb a pečivo jejich celozrnnými variantami, tím uděláte pro svoje trávení opravdu hodně. Dále je důležité zařadit do jídelníčku ovoce a zeleninu, kde najdete opravdu velké množství vlákniny. Jedna ovocná svačina denně, zeleninový salát k hlavnímu jídlu nebo ještě lépe přílohu nahradit zeleninou. Potom si můžete dát ještě zeleninovou svačinku, třeba mrkev, okurku, papriku či rajče. Také významný krok pro vaše střeva.

Kde dále najdete vlákninu v potravinách?

Nejpřirozenější vlákninu můžete konzumovat v:

ovesných vločkách

otrubách

luštěninách

krupkách

ořechách

semínkách (lněném, chia, slunečnicovém atd.)

Pijte vodu. Zvlhčete celé tělo, včetně střev

Chcete-li se zbavit zažívacích problémů, stojí také za to vzdát se slazených a sycených nápojů a nahradit je tím nejobyčejnějším, co máte po ruce, a to vodou. Usazeniny ve střevech se také vytvářejí kvůli nedostatku správné hydratace, takže pro jejich účinnější odstranění je nutné pít hodně vody. Dospělý by měl vypít nejméně dva litry vody denně, aby správně hydratoval tělo.

Nejenom vaše střeva vám za to poděkují, ale také pleť, která se stane více zvlhčenou a pružnou.