Jaterní dieta

Libové maso

Jaterní dieta je mnohými chybně označována za režim, který je zaměřen na hubnutí. Tak tomu úplně není. Je pravdou, že vlivem změny stravy může dojít ke ztrátě přebytečných kilogramů. Primárně je však tento dietní program založený na tom, aby dal odpočinout játrům, aby jim pomohl k regeneraci a aby mohlo být dosaženo jejich lepšího fungování.

Jaterní dieta prospívá lidskému zdraví

Jde o dietní plán, jehož úkolem je prospět lidskému zdraví a zaměřit se na jeden z nejdůležitějších orgánů. Ten je namáhán nejenom pitím alkoholu, ale i antibiotiky a dalšími léky, stejně jako nezdravým životním stylem. Jaterní dieta pomůže játrům k tomu, aby si odpočinuly a lépe zregenerovaly. I proto se někdy označuje jako určitý druh detoxikačního programu.

Jaké má jaterní dieta recepty? Tyto pokrmy jsou zcela zakázané

Jaterní dieta je celkem radikální, jelikož zakazuje celou škálu pro mnoho běžných potravin. Když se podáváme na to, jaké má jaterní dieta recepty, musíme jasně říci, že je třeba se při přípravě jídel obejít zcela bez živočišných tuků. Dále jsou zakázány veškeré uzeniny, klobásy, ale i tučné mléčné výrobky. V jídelníčku nemá, co děla ani ostré koření, jakákoliv chemická dochucovadla, nebo dokonce tučné ryby. Jíst by se neměla také vejce a výrobky z nich. Včetně majonézy a různých krémů. Ve stravovacím plánu je též výrazně omezené pečivo. To sladké, včetně jakýchkoliv dalších cukrovinek je zakázáno úplně.

Jaké potraviny dieta na játra doporučuje?

Co nejíst již víte. A co naopak dieta na játra předepisuje jako vhodnou součástí jídelníčku? Rostlinné, hlavně olivové oleje. Také lze jíst netučné libové maso, nízkotučné sýry a další takové mléčné výrobky. Ze zeleniny je vhodná mrkev a celer, nebo brokolice či rajče. Jíst se může téměř jakékoliv ovoce. Když už pečivo, tak nikoliv čerstvé, ale vždy 1–2 dny staré.

Jaký má jaterní dieta jídelníček již víte. A jak dlouho ho držet?

Vše podstatné o stravovacím plánu již víte. Včetně toho, jaký má jaterní dieta jídelníček. A jak dlouho ho držet? To je individuální. Kdo má potíže s játry, může mu být jaterní dieta předepsána na celý život. U zdravých jedinců se doporučuje podobně jako detoxikační program dvakrát ročně, na dobu 1–2 týdny. Také je vhodné začít s dietou ve chvíli, kdy jste překonali nemoc, která si vyžadovala delší užívání antibiotik.