Jarním sportem, který prospěje tělu, může být i jízda na koloběžce

Sport a cyklistika, hubnutí, jízda na kole

Přišlo na vás jaro a hledáte vhodný způsob pohybu? Pokud nechcete chodit ani běhat, skvělou alternativou pro vás může být jízda na koloběžce. Možná se zdá že, chodit nebo běžet je to nejsnazší, co může člověk pro svoji fyzičku udělat. Jenže je to trochu ošidnější, což potvrzují i mnozí trenéři.

Když vás chůze přestane bavit

Rychlejší chůze je dobrým startem v pohybu, ale co dělat, když vás nebaví? Běhat? Začátky v běhu mohou být dost náročné, hlavně v případě, že to s vaší fyzičkou není úplně stoprocentní. Když vystartujete a máte nadváhu, můžete se velice vrzy zadýchat. Klouby, vazy a šlachy i páteř také hodně trpí při dopadech na tvrdou zem. Srdce a plíce rovněž dostávají zabrat. Proto je rozhodně na místě hledat jinou alternativu. Jízda na kole? Může vám přinést pocit svobody a poznávání. Jenže také nejde o úplně ideální fyzický pohyb. Aktivujete totiž převážně svalstvo dolní poloviny těla. Horní polovina těla se prakticky nehýbe, předklon znamená zvláště zvýšené namáhání šíje a krku, obojí může pak tuhnout. I když je jízda na kole skvělým sportem, žádá si i další cvičení posilující partie od pupku nahoru.

Výdrž i schopnost zapojit všechny partie

Jak to vyřešit, když nechcete ani chodit, ani běhat, ani jezdit na kole? Vhodnou možností, při které se hýbete opravdu celí a komplexně, může být jízda na koloběžce. Jde o jakýsi mezistupeň mezi jízdou na kole a během, který spojuje výhody obou disciplín a vzala si z nich ty lepší vlastnosti. Z cyklistiky jízdy na delší vzdálenosti a rychlost, svobodu pohybu, z běhu potom schopnost zapojit všechny partie těla. To je skvělá kombinace. Rovnoměrné trénujete všechny tělesné partie a zároveň můžete poznávat okolí a vychutnávat si ho. Jezdit se dá ve městě po ulicích i v parku, ve volné krajině, po silnici, zkrátka na mnoha různých místech podle vašich možností a chuti.

Vhodný sport pro lidi s nadváhou

Při vhodně zvolené technice se zapojují do pohybu všechny svaly těla od špiček nohou až přes lýtka, stehna až po pánev. Když zakopáváte, dostávají zabrat hýždě i stehenní svaly. Střídání nohou přináší nestabilní pozici, která posiluje tzv. core, tedy hluboký stabilizační systém. Zvedání kolene ho stimuluje a posiluje zádové svaly, pánev i břicho. Kromě toho přenášení váhy zepředu dozadu zapojuje horní polovinu těla, hlavně trapézy a ramena. Tento sport zároveň šetří klouby. Odrážení pouze polovinou vaši hmotnosti umožňuje šetřit kolena a klouby. Proto je koloběh dobrý pro lidi trpící nadváhou, nebo s problémy s bedry nebo koleny.

Nevnímáte námahu, jenom radost z pohybu

Chcete-li nejenom udržovat tělesnou kondici, ale zároveň také hubnout, pak je koloběžka ideální volbou. Při jízdě na koloběžce totiž dokážete velice dobře udržet tepovou frekvenci na hladině optimální pro spalování tuků. Spousta lidí také vnímá jízdu na koloběžce hlavně jako velice dobrou zábavu a ani si vlastně neuvědomují, že dělají něco pro své zdraví. To je dobře. Protože když něco děláte s chutí a láskou, věnujete tomu maximum energie a nelitujete toho. Nevnímáte námahu, jenom radost pohybu. Proto jízda na koloběžce prospívá i duševnímu zdraví. Jde vlastně svého druhu o lék proti depresím. Pohybujete se na čerstvém vzduchu, pozorujete krajinu nebo ulice města. Jde o prospěšnější aktivitu než jogging či jízda na kole, nezanedbáváte totiž žádnou svalovou skupinu. Pomáhá dokonce při bolestech zad, takže je možné ji označit i za rehabilitační cvičení. Tvarujete s její pomocí hýžďové a břišní svaly i dolní končetiny.

Střídejte obě nohy

Jízda na koloběžce bezesporu tvoří nový fenomén, a to zejména u žen. Shodují se většinou na tom, že je koloběžka baví více, než klasický běh. Můžete na koloběžce klidně jezdit ve městě do práce. Podstatné je, že se během jízdy střídají napjaté a uvolněné svaly. Když dojde k odrazu pomocí nohy, svaly se napnou a horní polovina těla se ocitá v předklonu. Při napřímení polohy těla, což je druhá fáze pohybu, se naopak břišní a zádové svaly uvolní. Tento cyklus je velmi důležitý. Zároveň nikdy nesmíte zapomenout střídat levou a pravou nohu při odrazu. Chvíli se odrážejte levou, chvíli pravou. Tak docílíte toho, že nepřitížíte ani jednu polovinu těla. Váš postoj by měl být uvolněný, nikoliv prkenný. Odrážejte se důrazně, ale přitom lehce.

Spálíte i 820 kcal

Jízdou na koloběžce spálíte stejně kalorií jako při rychlejším plavání nebo rychlejším běhu. V tomto ohledu ještě předčí tréninky zumby nebo aerobiku, proto je tento sport velmi atraktivní hlavně pro ženy, které si vyzkouší něco nového. Pojedete-li volněji hodinku, spálíte během ní i 500 kcal. Ideálně byste měli jet alespoň 20 minut, poté se vaše tělo začne potit a vy konečně spalujete. Pochopitelně záleží na tom, zda jedete na rovině, do kopce, nebo třeba proti větru, to hodně ovlivňuje výslednou hodnotu, kolik kalorií ze svých tukových polštářků zlikvidujete. Pochopitelně hraje roli i vaše hmotnost. Vážíte-li 75 kg a jedete na koloběžce rychlostí 18 km v hodině, což už je opravdu dost rychle, odbouráte za 60 minut klidně i 820 kcal, což už je rozhodně slušný výsledek. Podle odborníků tímto sportem vydáte asi o 30 % více energie proti jízdě na kole, to zní více než dobře, co myslíte?