Jarní detoxikace: Má vůbec smysl a pomůže nám v hubnutí?

Shutterstock.com - detox

Na jaře máme svůj organismus zbavit škodlivin, které nasbíral během zimy, to radí i řada nutričních specialistů. Jiní se ale k jarní detoxikaci staví skeptičtěji a nepřikládají jí tak velký význam. Jak to tedy skutečně je s jarním odbouráváním škodlivin? Nabízejí se různé recepty. Jsou užitečné? A opravdu nám pomohou v hubnutí?

Lidské tělo v zimě syslí

Názory se skutečně různí. Kde hledat pravdu? V zimě skutečně lidské tělo reaguje jinak než na jaře. Chladné dny nám dávají zabrat, metabolismus má od pravěku nastaven vzorec, že musí v zimě shromažďovat tuk, aby nelehké období přežil. Proto syslí téměř vše, co dostane, a mohou to být i látky z potravin, které zrovna nepatří do kategorie těch zdravých. Z tohoto pohledu je určitě rozumné zařadit na jaře lehké jídlo, které nám pomůže se nadbytečných zásob a uložených škodlivin zbavit.

Nezlobte se na sebe kvůli hříchům

Druhý pohled ale říká, že k nějakým zásadním krokům není třeba sahat, protože bychom si zdravou životosprávu měli udržovat po celý rok, zimní období nevyjímaje. To však vyžaduje velkou schopnost vytvořit si sezónní zimní jídelníček, s důrazem na takové potraviny a jejich kuchyňskou úpravu, které zahřejí, zasytí a nebudou obsahovat nevhodné látky. Máme tím na mysli třeba polévky – zelňačku, bramboračku, vývary, dále dušenou či zapečenou zeleninu bylinkové nebo třeba pečené čaje atd. Ovšem ruku na srdce, právě nedostatek světla v zimě nám přináší deficit energie. Přes veškerou snahu dodržovat zdravý životní styl se nám potom snadno stane, že ve snaze uspokojit tělo i duši sáhneme po nějakém jídle, které je nezdravé, kaloricky vysoce náročné, tučné, průmyslově zpracované a plné jednoduchých sacharidů. Proto skutečně během zimy můžeme nasbírat i to, co nechceme.

Přizpůsobujte jídelníček aktuální sezóně

Jaké stanovisko tedy zaujmout? Snažte se během zimy dodržovat vyvážený a pestrý jídelníček s ohledem na aktuální sezónu, ale pokud už si dopřejete nějaké hříchy, nezlobte se kvůli nim sami na sebe. Nestresujte se. Uvědomte si to, přejděte to a vraťte se ke zdravému režimu. Počítejte ale s tím, že nějaké následky to přinést může. Na jaře pak rozhodně přizpůsobte svůj jídelníček nové sezóně a dostupným produktům. Už to samo o sobě určitou detoxikaci přinese. Využijete totiž prvních čerstvých rostlin, které vyraší na zahradě. Ve vašem menu by mělo mít nezastupitelné místo všechno zelené. Jarní cibulka, řeřicha, pažitka, libeček, listová zelenina, třeba špenát či mangold. Naklíčená semena luštěnin.

Dostatečně pijte

Nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Čistá, chutná pramenitá voda bez bublinek působí v těle blahodárně. Můžete si do ní také vymačkat šťávu z čerstvého citronu. Právě tato šťáva zastupuje v lidském organismu roli jakéhosi pufru. Prospívá jeho acidobazické rovnováze. Ač kyselé chuti, v těle působí zásaditě. Čistí trávení, budete se po ní cítit příjemně a svěže a nebude vás přepadat chuť na sladké pití. Pití vody ať už čisté nebo s citronem napomáhá samočistícím procesům v našem těle. Neměli byste ale pít nárazově velké dávky, tím se zavodňujete a zbytečně přiděláváte práci už tak dost zaměstnaným ledvinám. Lehce popíjejte během celého dne. Noste si s sebou lahev s čistou vodou, abyste ji měli kdykoliv při ruce.

Vsaďte na smoothie

Dále jsou vhodné i bylinkové čaje, na trávení si můžete třeba dát po jídle fenyklový čaj, pro zklidnění a dobré usínání večer například čaj heřmánkový. Také si dopřejte rozmanité zeleninové šťávy, ale pozor přírodní, žádné průmyslově zpracované. Výborné jsou různé smoothie koktejly z rozmixované zeleniny, které dodají zároveň vitamíny i vlákninu a pokud přidáte třeba i různá semínka – chia, lněná, slunečnicová, dýňová, získáte i zdravé omega-3 mastné kyseliny. Zkuste i džusy, ale opět přírodní a nedoslazované, také je vhodné je ředit vodou – ovoce samotné obsahuje dost sacharidů, takže 100% ovocný džus bývá sladký. Vhodně zvoleným dodržovaným pitným režimem ulevíte nejenom žaludku, ale i střevnímu traktu, ledvinám a játrům.

Zaměřte se na játra

Jestliže jste si v zimě dopřávali občas smažená jídla, bílé pečivo, sladkou kávu či alkohol, měli byste se teď na jaře více zaměřit na játra a ulehčit jim. Tomuto orgánu pomůžete konzumací čerstvé syrové zeleniny, ta ho nezatěžuje a naopak mu prospívá. Skvělá je kořenová zelenina, mrkev, petržel, červená řepa, Stejně tak ovoce. Klidně přidejte i bylinky, které játrům prospívají, sem řadíme třeba pampeliškový kořen, měsíček lékařský, ostropestřec mariánský či zeměžluč a kurkumu.

Na půsty zapomeňte

Drastické půsty a radikální detoxikační kúry rozhodně nejsou na místě. Hladovky a drastické diety rozhodně nepatří ke správné cestě jarního stravování. Pokud jste se v zimě alespoň trochu snažili jíst a žít zdravě, nebudou podobné kroky rozhodně potřeba. Navíc znamenají pro tělo také šok, takže detoxikaci je vždy nutné provádět s rozmyslem. Můžete zkusit do svého životního programu pravidelně zařazovat ovocné nebo zeleninové dny. Během nich zařadíte vyšší podíl ovoce a zeleniny než obvykle. Základem by měla být lehčí strava než během zimy. I počasí udělá své. Přibývající sluníčko způsobí, že na sladká či třeba smažená a tučná jídla nebudete mít chuť jako v zimě. Dáte přednost jarním salátům, polévkám se zeleninou.

Zjara jdou kila dolů mnohem lépe

Jaro je také dobrou dobou na hubnutí. V zimě během krátkých a tmavých dnů trpí psychika. Nedostatek slunce na nás působí jednoznačně špatně. Nic se nám nechce – hýbat se, něco dělat, ba ani vařit si zdravá jídla, chybí nám zkrátka energie. Často ji tak doplňujeme i tehdy, když vlastně vůbec nepotřebujeme. Metabolismus je pomalejší. Právě lehká detoxikace spočívající hlavně ve změně jídelníčku směrem je zdravějším potravinám – hlavně zelenině a dostatku tekutin nám po zimě pomůže metabolismus nastartovat. V souvislosti s tím jak se probouzí příroda k novému životu, i my se probouzíme ze zimní letargie. Stoupá chuť se hýbat, jít ven na sluníčko.

Sluníčko je nejlepší doktor

Mozek si zkrátka uvědomuje změnu ročního období. Základem úspěšného hubnutí je hlavně vyrovnaná psychika, a té zjara docílíte mnohem lépe než během šedivé a depresivní zimy. Prostě a jednoduše: Hubnutí začíná v hlavě, to je neoddiskutovatelné. Sluníčko je výborným jarním antidepresivem, které působí kladně i na ty největší škarohlídy. Nebraňte se proto jeho paprskům. I ty působí detoxikačně – tedy pokud to s nimi nebudete přehánět a nespálíte. Jak se říká, kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Nezapomínejte na dostatek kvalitního spánku, i ten působí očistně.