Jarní detox: Očista těla a impuls k hubnutí

Shutterstock.com - detox

Jaro je symbolem nového života, nového začátku. Pokud si vy chcete trochu rozhýbat metabolismus, nastává ten správný čas. Po zimě, kdy jsme nejednou hřešili v podobě sladkého a tučného jídla přibyly nějaké špíčky na břiše a je důležité se jich zbavit. Pomůže vám k tomu také jarní detoxikace organismu.

Příliš mnoho otázek

Na pořadu dne je také otázka, zda vůbec mají detoxikační kúry takový význam, jaký se jim přisuzuje? Jsou pro náš organismus podstatné? Umí odbourat škodliviny, jak se často slibuje? Nebo jde jenom o šikovný marketingový tah, jak vydělat na nic netušících zákaznících a prodat produkty, které leží ve skladech? A za další, opravdu tyto kůry umí povzbudit shazování nadbytečných kilogramů, které jste načerpali v zimě? Trochu moc otázek najednou, tak si je postupně zodpovíme.

V zimě se hříchu nebráníme

V první řadě jde o význam detoxikačních kúr. Ano, jsou důležité a pomáhají. Samozřejmě, kdybyste po celý rok přesně dodržovali pravidla zdravé, racionální a pestré stravy s velkou dávkou vitamínů, bez detoxikace byste se obešli. Vaše tělo by totiž žádné škodliviny nestřádalo. Tělo totiž vykazuje samo o sobě značnou schopnost regenerace a pokud ho vytrvale nepoškozujete, odvděčí se vám. Je ale třeba říci, že zima a s ní spojené vánoční svátky, chladné období je časem, kdy k nějakému tomu porušení pravidel sáhne i člověk, který je za jiných okolností dodržuje. Právě nedostatek slunečního svitu a energie nám nedává moc chuť k pohybu, takže se tuk hromadí. Zatažená obloha také k dobré náladě nepřispívá, proto mnohdy saháme po nějaké dobrotě, která nám zpříjemní den. Čili jarní detoxikace smysl určitě má.

Důležitost očisty v minulosti

V minulosti měla detoxikace a nášup jarní zeleniny ještě větší význam. Kdysi totiž byla v podstatě jediným zdrojem vitamínů přes zimu kvašená zelenina, ať už jde o zelí nebo čalamádu. Proto bylo jarní doplnění vitamínů nesmírně důležité. Naši předkové zařazovali půst, který právě měl pomoci zbavit se škodlivin. Vynechávali maso. Dnes už není situace tak zlá. Spousta ovoce a zeleniny se pěstuje ve sklenících, dováží se exotické ovoce. Máte proto zdroje vitamínů a minerálů po celý rok, i když samozřejmě zelenina a ovoce ze skleníků nejsou tak výživné jako ty, které zrají v plném Slunci. Ale lepší něco než nic.

Vyčistíte si trávení

Za další: k odbourávání škodlivin opravdu dochází. Zjednodušeně, když je v zimní stravě větší podíl tuků a cukrů, než je zdrávo a záhodno, tělo na jaře přímo volá po lehčí stravě s vysokým obsahem minerálů, vitamínů a vlákniny. Nejenomže s její pomocí doplníte zásoby vitamínů a stopových prvků, které mohou být po zimě nedostatečné, vláknina vám zároveň vyčistí trávicí systém a o to jde. Protože díky správně fungujícímu trávení si vezmete ze stravy to, co potřebujete. Určitě víte, jak se v poslední době stále více skloňuje střevní mikrobiom a ukazuje se, že má pro váš život obrovský význam. Ovlivňuje celkový zdravotní stav. Když změníte skladbu stravy, změníte také střevní mikrobiom. I proto má jarní očista velký význam. Vláknina zároveň na sebe nabaluje škodlivé látky, které díky ní lépe odcházejí z těla ven.

Šikovný marketingový tah

Je nabídka detoxikačních produktů od různých firem jenom šikovným způsobem, jak nakukat zákazníkům a předraženě prodat nějaký přípravek, který jinak leží na skladě? Na tuhle otázku samozřejmě není jednoznačná odpověď. Pochopitelně jsou výrobky, které mají bombastickou reklamu, a přitom zrovna moc neúčinkují, případně nic nezkazí, ale zázraky se od nich čekat nedají. Na druhou stranu jsou ale i takové, které efekt vykazují. Zároveň je nutné podotknout i to, že každý je jiný, a co sedne a pomůže jednomu, nemusí sednout a pomoci druhému.

Zkuste citronovou vodu

Velmi důležité je, že můžete svoji osobitost přetvořit ve svůj vlastní plán jarní očisty přímo na míru svému tělu. Je totiž třeba říci, že na detoxikaci existuje celá řada receptů a bylo by chybou domnívat se, že jeden je lepší než druhý. Každý vyhovuje někomu jinému. Jako účinný prostředek k nastartování metabolismu je vlažná voda s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Dejte si ráno sklenku nalačno a vytvoříte v organismu správnou acidobazickou rovnováhu. Možná vás to překvapí, ale kyselý citron ve vašem organismu působí vlastně jako pufr. Zabraňuje překyselení. Ovšem pozor, musíte použít opravdu čerstvou citronovou šťávu, nikoli ředěné umělé koncentráty.

Nezapomínejte na láhev čisté vody

Můžete si také připravovat čaje z čerstvých jarních bylinek, které právě začínají růst. Mohou to být třeba mladé kopřivy, které mají očistný účinek. Dobrou volbou je i smetánka lékařská či sedmikráska. Když už jsme u čajů – velmi důležitý je zjara i pitný režim. Zapomeňte na alkohol, kávu. Rozhodně byste neměli pít teprve tehdy, když máte žízeň, protože to už tělo volá SOS. Základem něho je kvalitní pramenitá voda, mějte vždy u sebe láhev, ze které se budete moci napít. Pijte po doušcích během celého dne. Je chybou myslet si, že když celý den nebudete pít a doženete to večer, bude to v pořádku. Nebude, tím jenom nadměrně zatížíte ledviny. Jestliže pít zapomenete, vracejte se do pitného režimu po malých doušcích.

Pomůže šťáva ze zelí i špenátové smoothie

Není od věci zkusit i další recept detoxikace: jeden v týdnu si vyhradit na půst, během kterého budete pít jenom zeleninové a ovocné šťávy. Samozřejmě přírodní, čerstvě vymačkané. Bez přidaného cukru, barviv a konzervantů – tedy žádné průmyslově zpracované koncentráty. Vyplatí se pořídit si odšťavňovač, který zvládne zpracovat ovoce i zeleninu. Výborná je šťáva z kvašeného zelí nebo z červené řepy i celeru. Tyto tekutiny mají velmi vysoký obsah vitamínů, minerálů, antioxidantů. Velmi módní jsou nyní smoothie a jejich přípravu si můžete přizpůsobit svým chutím. Správné jarní smoothie by mělo být zelené, proto když vsadíte třeba na špenát nebo spařené kopřivy, neprohloupíte. Potřebujete totiž tělo nadopovat kyselinou listovou a vitamínem C.

Postupný přechod

Další variantou očisty je plynulý přechod ze zimní stravy na jarní. Samozřejmě se vystříhat tučného, sladkého, bílého pečiva a konzervovaných potravin a dát přednost čerstvým sezónním. Tedy místo hutných polévek jako je zelňačka s uzeninou připravit lehký zeleninový vývar, kde použijete první jarní zeleninu, třeba čerstvou baby mrkev, petržel. Skvělé jsou i bylinkové polévky včetně kopřivové. Tučné maso vyměnit za dietní krůtí nebo kuřecí plátky a jako přílohu k nim zeleninu uvařenou šetrně na páře. Výhodou je, že tělu nezpůsobíte žádný šok. Postupně odlehčujete organismu a doplňujete energii.

Zásaditá strava je lepší

U detoxikace jde i o to, vytvořit si zásaditější jídelníček. Mnoho lidí má jídelníček hodně založený na kyselinotvorných potravinách, do kterých spadají konzervované potraviny. Třeba i když čerstvé ovoce je zásadité, to zavařené kompotované už působí kysele. Nejkyselinotvornější jsou ale třeba uzeniny nebo červené maso. Proto je důležité dávat přednost čerstvým potravinám, rostlinné stravě. Díky tomu budete také lépe bojovat s jarní únavou. A jaký je vztah detoxikace a hubnutí? Tělo, které úspěšně odbourává škodliviny, také výrazně lépe spaluje. Ovšem myslet si, že shození nadbytečných kilogramů vyřešíte pouhou detoxikací, to je samozřejmě nesmysl.