Jaký vliv má kouření na hubnutí?

Shutterstock.com - Stop kouření

Dejte si cigaretu. Notoričtí silní kuřáci někdy zapalují jednu od druhé a doprovázejí to nezbytnou kávičkou. Jídlo jde potom často stranou. Nikotin a kofein tvoří dva jejich životabudiče, na které většinu dne „jedou“ a stávají se jejich pohonem. Velmi často bývají hubení, protože moc jíst nepotřebují a na stravu vlivem obou zmíněných látek trochu zapomínají. Tahle dieta ale samozřejmě nemá se zdravým životním stylem nic společného.

Zrychluje metabolismus

Hodně oblíbené je kouření už na začátku 20. století. Jde módní záležitost i u žen. Dáma s cigaretovou špičkou je zkrátka protřelá ozdoba salónů. O tom, že je kouření zdraví škodlivé ještě zdravověda neví nic, a tak kdo chce zhubnout, volí často tuhle metodu. Teprve běh času ukáže, že to není správná cesta. Stojí to ale dost životů lidí, kteří podlehli rakovině plic.

V čem vlastně tkví tajemství toho, že řada kuřáků je hubených, i když to pochopitelně neplatí všeobecně? Příčinou je látka obsažená v cigaretách, tedy nikotin. Má totiž na svědomí silné zrychlení metabolismu. Jakmile pravidelný přísun nikotinu odpadne, metabolismus zákonitě o poznání pomaleji. Zejména jde o to, že nikotin povzbuzuje tvorbu trávicích šťáv. Do toho se samozřejmě projevují abstinenční příznaky, se kterými je třeba pracovat, abyste nespadli zpátky do své závislosti.

Žaludek žádá svoje

Snaha o abstinenci mnohdy vede k tomu, že potřebujete vzít něco do pusy. To samé lze říci i o vašem žaludku. I on si říká o svoje, protože trpí tím, že nejede tolik jako předtím. Nedopřáli jste mu totiž žádanou stimulaci v podobě pravidelné dávky nikotinu. Z toho důvodu se stává línějším a potravu, kterou mu dodáte, zpracovává o dost pomaleji než před tím. A trávicí systém potom má také tendenci přetvářet dodané kalorie do tukových zásob, což je pochopitelně naprosto nežádoucí. Takže rozhodnutí opustit nikotinovou závislost je nesporně těžkým krokem a otázkou tedy zůstává, jak se nepříjemného zlozvyku zbavit a zároveň nepřibrat.

Klidně i deset kilo

Cigaretka v ústech totiž zároveň znamená jedno – nemáte v nich už místo na něco dalšího, tedy na jídlo. V momentě, kdy s ní skoncujete, vaše ústa si říkají o náhradu, kterou se pro ně může stát jídlo, které ve skutečnosti konzumovat vůbec nepotřebujete. Nikotinová závislost je zkrátka potvora, často je třeba si ji něčím kompenzovat. Objevují se pak názory, že bývalý kuřák čelí nebezpečí nabírání kilogramů, a to zejména v dalších měsících až roce poté, co típl poslední cigárko. Někdy těch kilogramů může být klidně i deset během jediného roku. Toho se celá řada lidí bojí, zejména žen. I proto cigareta zůstává jejich společnicí. Co tedy udělat, abyste po skončení kouření nepřibrali?

Chce to plán

V případě, že chcete s kouřením přestat, měli byste si tedy všechno poměrně pečlivě plánovat. Musíte počítat s tím, že se budete muset obrnit silnou vůlí, abyste situaci zvládli. I sami odborníci z řad obezitologů poukazují na fakt, že riziko přibírání je pro lidi, kteří skončili s kouřením, poměrně vysoké. Ruce a ústa zkrátka ono zapálení si a následnou úlevu chtějí něčím nahradit. Lidé tak začnou třeba cucat bonbóny. To se pochopitelně záhy může projevit na jejich linii, která utrpí. Ale i lidé, co sladké zrovna nevyhledávají, můžou dopadnout stejně. Jenom například zvolí jinou zobací náhradu, typicky bramborové lupínky a podobně.

Vyberte si méně stresové období

Podstatný je i fakt, že byste měli s kouřením skončit v období, které pro vás bude co nejvíce bezproblémové. Stres je negativním faktorem, který na vás bude působit a ohrožovat vás tím, že si opět zapálíte. Jistě namítnete, že každodenně čelíte stresu a nevyhnete se mu. To je samozřejmě jasné, ale měli byste se snažit alespoň vyvarovat toho, že v daném období nastanou nějaké velké změny a události, které by pro vás mohly představovat velkou zátěž. Například zkoušky ve škole nebo změna zaměstnání. Případný neúspěch v dané situaci byste totiž mohli kompenzovat právě cigaretou a znovu byste se tak vrátili do začarovaného kruhu. A to určitě nechcete.

Pomalu měňte jídelníček

Důležité je, promyslet si svůj jídelníček poté, co s cigaretami skončíte. Je vhodné během prvního měsíce neměnit nic. Proč? Protože tělo bude na změnu v podobě nedostatku nikotinu samozřejmě reagovat a musí se s ní vypořádat. Kdyby mu k tomu přibyla ještě další zátěž v podobě toho, že radikálně omezíte přísun jídla nebo některých jeho složek, například sacharidů, už by toho na něj bylo skutečně strašně moc. S abstinencí se musí organismus vyrovnat, a to někdy trvá třeba i měsíce. Proto se změnami ve stravě začněte až zhruba měsíc nebo dva, ale klidně i tři, od chvíle, která vás dělí od poslední cigarety. Protože obvykle by měly silně abstinenční příznaky odeznít přibližně do tří měsíců

Místo cigarety chroupejte mrkev

Snažte se jíst zdravě, plnohodnotně a chutně. Vynechte především jednoduché sacharidy, které nahradíte komplexními. Dále z jídelníčku vyškrtněte nasycené tuky a místo nich zařaďte zdravé nenasycené omega-3 mastné kyseliny. Kromě toho vsaďte na zeleninu a ovoce. Zatoužili jste po cigaretě? Raději místo ní chroupejte čerstvou mrkev nebo pár plátků dietní šunky, sýra či třeba snězte netučný jogurt. Zaplníte tím žaludek a ten bude muset pracovat navzdory tomu, že svoji pravidelnou dávku nikotinu na povzbuzení tvorby šťáv už neodstává. Vy ještě navíc zaměstnáte svoje ústa jinak, mnohem zdravěji, jídlem, které vaši linii neohrozí. I dostatečný nášup vitamínů a minerálů a enzymů pomáhá, protože metabolismus díky nim bude fungovat správně a nezleniví. Nezapomínejte také na pitný režim, ovšem vynechte z něj slazené nápoje.

Prodýchejte nepříjemné situace

Najděte si místo kouření jinou lepší zábavu. Pokud vás k cigárku svádí pravidelná kávička, zkuste si třeba najít jiné lepší zdroje kofeinu, například čaj nebo také guaranu čili bobule Paulinie nápojné. Vaši psychickou pohodu, která bude po skoncování s nikotinovou závislostí ohrožena, podpoří třeba fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, tedy cvičení. Dále činnosti, které vám dělají radost, tedy rozmanité koníčky. Také společnost přátel nekuřáků, kteří vás ve vašem úsilí rádi podpoří. Hodně prospěje i snaha o dobrý spánek. Snažte se omezit stresové situace, které ve vás předtím budily chutě na cigaretu. Například zhluboka dýchejte, svižně se projděte, zkuste meditaci, uvolnění.