Jaké věci nikdy nedělat po jídle, abyste se cítili dobře?

Proteinové omelety

Netoužíte po dobrém jídle po ničem jiném, než zamířit na gauč a pořádně si dáchnout? Zdřímnutí po obědě ale vaší pohodě příliš neprospěje. Co by se dále nemělo dělat po jídle? Seznam „zakázaných“ aktivit je mnohem delší. Pokud se chcete cítit příjemně nejenom bezprostředně po jídle, ale vlastně po celý den, měli byste se držet těchto několika bodů. Vaše břicho vám za to poděkuje.

Vznikají trávicí potíže

Trávicí problémy jsou poměrně častým onemocněním. I vy jste s velkou pravděpodobností někdy pocítili bezprostředně po jídle nadýmání a dojem těžkosti v břiše. Poruchy trávení jsou výsledkem nejenom toho, co jíte, ale také toho, jak jídlo přijímáte, v jakých situacích, za jakých podmínek. Škodlivé návyky způsobují, že obsah zůstává v žaludku mnohem déle, než by měl, což způsobuje nepříjemný tlak, pálení žáhy, nadýmání, zácpu nebo bolesti břicha, a dokonce i křeče. Abyste se těchto potíží zbavili, stačí trochu změnit svoje stravovací návyky. Co negativně ovlivňuje fungování vašeho trávicího systému? Uvádíme pět věcí, které byste neměli dělat hned po větším jídle.

Intenzivní trénink hned po jídle skončí špatně

Jedli jste večeři a plánujete intenzivní fyzické cvičení, abyste spálili přijaté kalorie? Odborníci doporučují: Počkejte nejméně hodinu před cvičením. Pak bude trénink mnohem efektivnější a neskončí nepříjemnými zažívacími problémy, které vás následně mohou velice účinně odradit od další fyzické aktivity. Proč byste neměli cvičit ihned po jídle? Protože lidské tělo se snaží poskytnout více kyslíku a živin (společně s krví) orgánu, který to v tuto chvíli nejvíce potřebuje. Bezprostředně po jídle náš žaludek intenzivně tráví. Z těchto důvodů nejvíce kyslíku a krve jde v tu chvíli do trávicího systému, aby se tento proces zlepšil a fungoval na maximum. To způsobuje mírnou, obecně mnohdy nepostřehnutelnou kontrakci jiných orgánů.

Nikdy neplavejte po jídle

Když začnete cvičit bezprostředně po intenzivním jídle, vaše tělo se dostane do potíží. Vyzýváte ho tímto krokem k tomu, aby lépe prokrvovalo jednotlivé svalové partie a odvádělo tím pádem krev ze žaludku. To je proti smyslu procesu, který byl nastartován tím, že jste něco snědli a krev se tím pádem hrne do žaludku. Co se teď bude dít? Nestrávený obsah se zasekne, protože krev je z orgánu odvedena pryč. Cítíme nepříjemnou tíhu a pocit „přetékání“. Trénink po jídle tak může klidně skončit kolikou, bolestí břicha, a dokonce intenzivním zvracením. Je proto lepší držet se dál od podobných praktik. Plavání po jídle je obzvláště nebezpečné. Když jste ve vodě, jakékoli fyzické nepohodlí je dvakrát tak nebezpečné. To může vést ke vdechnutí zvratků, pokud byste pocítili nutnost zvracet, dokonce byste se mohli utopit.

Večeře a poté koupel? Raději ne

Po večeři si obvykle dáte horkou sprchu? To je chyba, která může mít za následek zažívací problémy. Odborníci doporučují koupat se před posledním jídlem. Díky tomu se večer budeme cítit „lehce“. Jaký je k tomu důvod? Proč se sprchování ihned po jídle nedoporučuje? Vztah mezi těmito dvěma aktivitami vysvětlil odborník na ájurvédskou medicínu Rekha Radhamony. Poukázal na to, že během horké koupele se naše tělo uvolňuje a připravuje na odpočinek. Pak tělesná teplota klesne a svaly se uvolní. To výrazně zpomaluje trávicí proces a činí živiny méně vstřebatelné. Kdy tedy stojí za to se vykoupat? Abyste se cítili dobře a nerušili trávicí proces, je nejlepší sprchovat se nejméně hodinu před posledním jídlem.

Jídlo a poté šlofík? Dobře si to rozmyslete

Po jídle se cítíte ospalí a chcete si na chvíli lehnout. To je normální. Jak jsme již zmínili, když žaludek tráví, krev je dodávána do střev, aby jim pomohla účinně pracovat. Dochází tak k oslabení přívodu krve do centrálního nervového systému. To je pravým důvodem, proč se většina lidí po jídle cítí mírně unavená. Je však vhodný spánek hned po jídle? Odborníci důrazně varují před tímto zdánlivě naprosto neškodným zvykem. Jak se ukázalo, i krátké zdřímnutí po jídle ale může negativně ovlivnit nejenom naši pohodu, ale i naše celkové zdraví. Proč? To vše kvůli poloze vleže. Když stojíme nebo sedíme, proces trávení probíhá efektivněji. Když ležíme, obsah žaludku je rozložen nerovnoměrně, což výrazně zpomaluje trávení a může vést k zpětnému toku žaludečního obsahu do jícnu. Lidé, kteří se rozhodnou zdřímnout si po jídle, často také chrápou. Plný žaludek totiž tlačí na bránici. To způsobuje nepohodlí ztížené dýchání a podporuje tak produkci nekontrolovaných zvuků.

Pijete čaj k snídani? Existuje mnoho dalších možností

Mnoho lidí popíjí ke svému jídlu, zejména k snídani a k večeři, čaj. Je to ale ve skutečnosti opravdu dobrá kombinace? Odborníci na výživu před ní varují. Některé oblíbené potraviny by neměly být vzájemně kombinovány v průběhu jednoho jídla. Jejich vlastnosti se totiž navzájem ovlivňují a mnohdy překvapivě dokonce také ruší. Jak sloučeniny obsažené v čaji ovlivňují vstřebávání mikro – a makroelementů, které tělu poskytujeme společně s jídlem? Při přípravě jídla se svoje menu obvykle snažíme sestavit tak, aby bylo hodně bohaté na minerály a vitamíny. Pokud chceme, aby všechny tyto látky byly správně a plně absorbovány naším trávicím systémem, neměli bychom jíst např. sendviče a k nim popíjet čaj. Zdá se vám to zvláštní? Ptáte se, z jakých důvodů? To vše kvůli sloučeninám v něm obsaženým: taninům a především teinu, protože právě ten významně brání vstřebávání železa z potravy.