Jaké přílohy jsou při hubnutí vhodné, a na které byste měli raději zapomenout?

Proteinová jídla a saláty - Shutterstock

Když máte v úmyslu zhubnout, uvažujete o skladbě své stravy, což zahrnuje i otázku, jaké přílohy vám pomohou zredukovat nadbytečná kila a které by naopak vaši snahu mohly zhatit. Jak to tedy s přílohami při hubnutí vlastně je?

Steak bez přílohy nesníte

Objevují se i extrémní názory, že byste přílohy neměli jíst vůbec, ale to rozhodně nedoporučujeme. Ostatně, představte si, že byste dostali na talíř pořádný steak a měli ho sníst jen tak bez ničeho. Nejspíše se oklepete. Soukali byste ho do sebe horko těžko a trávení by vám dalo pořádně zabrat. Přílohy potřebujete, jednak kvůli lepší stravitelnosti pokrmu a za druhé proto, že vaše tělo potřebuje určitý podíl sacharidů i dalších živin. Nemůžete je zcela vynechat. Důležité je, dopřávat si přílohy v rozumném množství a vybírat si ty správné.

Sledujte množství

Výživoví poradci i dietologové vás upozorní, že při hubnoucím režimu je dobré přílohy omezit. Ano, mají pravdu. Omezit ale neznamená úplně vynechat. Měli byste regulovat jejich porce. Přílohy by nikdy nemělo být více než cca 120-150 gramů. Bez předchozích zkušeností to od oka pravděpodobně netrefíte, proto si je můžete ze začátku převažovat. Později už pravděpodobně dokážete množství odhadnout.

Večer dejte přednost zelenině

Velkou roli hraje i to, kdy přílohy zkonzumovat. Rozhodně si je dopřejte v poledne, kdy je metabolismus ještě dobře nastartovaný a spalujete efektivně. Večer už byste ale měli jíst příloh minimálně. Nejvhodnější variantou je nahradit večerní přílohy větším množstvím zeleniny. Dostanete tak do sebe spoustu vitamínů a minerálů. Výbornou přílohou jsou zelené fazolky, které můžete skvěle zkombinovat s pestrou škálou drůbežích i jiných mas, včetně ryb. Další variantu, kterou můžete zvolit, je například baby karotka, hrášek nebo kukuřice či brokolice nebo květák. Zeleninové přílohy můžete vařit klasicky krátce ve vodě, ale ještě lepší volbou je vaření na páře, kdy zelenina neztrácí téměř nic ze svojí výživové hodnoty, tedy obsaženého množství vitamínů a minerálů. Nejlepší je ale jíst zeleninu syrovou.

Vhodné i zapovězené potraviny

Jaké přílohy jíst? Určitě se nemusíte bát brambor v přiměřeném množství, zrovna tak celozrnných těstovin a celozrnné rýže. Perfektní volbou jsou luštěniny, různé druhy čočky, cizrna. Čemu se naopak obloukem vyhnout? Pochopitelně smaženým hranolkům, kroketám a tímto způsobem připravovaným průmyslově zpracovaným výrobkům z brambor. Dále knedlíkům. Zapovězeny jsou rovněž pšeničné těstoviny – ty nahraďte už zmiňovanými celozrnnými, třeba těmi ze špaldové mouky. Prima tipem je i pšeničný bulgur. Pravděpodobně objevíte nové možnosti v jídelníčku, které pro vás budou nečekaně chutné.

Zjistěte si energetický příjem a přemýšlejte o způsobu úpravy

Zamyslete se i nad energetickým příjmem, který vám přílohy dodají. Pro zajímavost: z houskového knedlíku získáte cca 1030 kJ, zatímco z vařených luštěnin asi 440 kJ, tedy ani ne polovinu. Uvádíme množství energie přepočítané na 100 gramů pokrmu. A abychom vás varovali před konzumací smažených hranolků, popisovaná porce obsahuje energeticky zhruba 1220 kJ. Uvažujte i o přípravě příloh. Smažení úplně vylučujte. Když hranolky lehce opečete na sucho v troubě, získáte z nich pouhých 550 kJ, tedy opět ani ne polovinu. Když už líčíme různou úpravu brambor, tou nejlepší jsou vařené, ty jsou skutečně dietní, obsahují necelých 300 kJ.

Otázka glykemického indexu

Do hry se dostává i glykemický index. Ten by měl být nízký. U luštěnin se jeho hodnota pohybuje kolem 30, navíc díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí skutečně na dlouho a udrží tím pádem i stabilní hladinu glykémie. Vrátíme se ještě k bramborám. Nešvarem u nich kromě smažených hranolků i konzumace bramborové kaše, která je jinak velmi oblíbená. Její glykemický index je 90, což znamená, že sacharidy v ní obsažené vám proniknou do krve velice rychle. Přinesou tedy raketový nárůst hladiny krevního cukru a poté její rychlý pokles, což je pro hubnutí doslova zhouba.

Více energie neznamená vždy vyšší glykemický index

Nabízí se názor, že potraviny, díky kterým získáte větší množství energie, mají také zároveň vyšší glykemický index. Taková rovnice ale rozhodně neplatí. Například bulgur sice ve stogramové porci obsahuje cca 1500 kJ, ovšem vykazuje příznivý glykemický index, který činí 45 a navíc jde o výživově hodnotnou potravinu. Proto je třeba nad výběrem přílohy vždy přemýšlet z různých hledisek – o zvolené potravině a její výživové hodnotě, o způsobu její přípravy, o množství přijaté energie, o glykemickém indexu. Důležitá je i chuť, protože na sebedietnější příloze si nepochutnáte, když nebude ladit s vaším mlsným jazýčkem.