KetoMix Proteinový koktejl na 4 týdny
Proteinový koktejl na hubnutí je neochucený, k němu si prosím vyberte ZDARMA příchutě. Intenzitu chuti a sladkost volíte sami přidáním nebo ubráním…
Když se příslušnic něžného pohlaví zeptáte, jaké je hubnutí po překročení padesátého roku života, obvykle vám odpoví, že to rozhodně není snadné. Dámy mají krátce po menopauze nebo ji právě prožívají, což se samozřejmě podepisuje na jejich celkové pohodě a zdraví. Ani muži, pro které je většinou hubnutí snazší, protože nejsou zatížení zkoušením různých diet a hormonálními výkyvy, to teď nemají úplně jednoduché. I oni totiž stárnou a dochází u nich k procesu, které mu se říká mužský přechod, čili andropauza.
K jakým fyziologickým procesům vlastně dochází u lidí, kteří právě či nedávno překročili Abrahámoviny? Pro ženy jde o závěr jejich reprodukčního období. Přichází nevyhnutelná menopauza. Mnohé ženy se těší, že je konečně měsíc co měsíc nebude trápit otravná menopauza, jenže to je jenom jedna stránka věci. Ta druhá je složitější. Přechod může být spojen s celou řadou nepříjemných zdravotních potíží, jako jsou třeba návaly horka, změny nálad apod.
Platí, že některé ženy prožívají svůj přechod naprosto v pohodě a prakticky o něm neví, zatímco jiné potrápí všechny možné problémy a necítí se ani trochu fit. Zkrátka co žena, to jiný průběh. Dochází totiž k hormonálním změnám, v ženském těle dochází k poklesu produkce estrogenu. To může mít za následek i přibírání na váze. V důsledku toho mají ženy tukové polštářky v místech, kde se dosud nevyskytovaly a musí si o poznání více hlídat stravovací režim. Ostatně v této životní etapě mohou nabírat nadbytečná kila i muži. I u nich klesá produkce hormonů, v tomto případě mužského testosteronu.
Přechod znamená často také snížení aktivity. Člověku už se nechce tolik hýbat, chybí mu chuť, nemá tak velkou vitalitu jako před tím, častěji je v klidu a odpočívá – to se týká mužů i žen. V souvislosti s tím lidé nevykazují takový fyzický pohyb jako kdysi, ale přitom přijímají stejné množství kalorií. Vzniká tak nadbytek příjmu kalorií, který se podepisuje nabíráním hmotnosti, a to pochopitelně na místech, kde se nám to líbí nejméně: na hýždích, stehnech, břiše. Můžete tak jíst stejné množství jídla jako předtím, nic navíc, a přesto se tukové faldy zvětšují.
Co dělat? Dobrou strategií je nesmířit se s tím a nedopustit, abyste jenom pasivně očekávali, co vám osud nadělí. Postavte se mu. Hledejte si vhodnou aktivitu, na kterou stačíte a která vás bude naplňovat. Celoživotní sportovci v této chvíli mají výhodu. Jsou na aktivní fyzický pohyb zvyklí, mají natrénováno, pohyb tvoří přirozenou součást jejich života. S fyziologickými změnami se tak snáze vypořádávají. Ale i v případě, že se neřadíte k aktivním sportovcům, rozhodně byste neměli rezignovat na fyzické aktivity. Dělejte to, co zvládnete. Vybavte se trpělivostí, protože to nepůjde tak rychle jako kdysi. Snažte se, ať vás neopustí odvaha se sebou něco dělat. Už to se počítá a jde o první rázný a rozhodný krok upravit svoji hmotnost.
Ti, kteří se dosud věnovali hodně aktivně nějakému sportu, by v tom určitě měli pokračovat, samozřejmě pokud to nezhatí nějaké zdravotní potíže. Třeba bude aktivita o něco méně častá než kdysi, ale stále bude probíhat, a to je důležité. Fyzický pohyb přispěje ke zdraví, i tomu duševnímu. Ostatní, kteří se nehýbali, by měli začít. Platí jasné heslo, že nikdy není pozdě a velkých výsledků dosáhnete po malých krůčcích. Takže když dnes začnete s málem a postupně budete podle zlepšující se kondice přidávat, můžete po roce, dvou, třech dosáhnout výsledků, o kterých se vám předtím ani nezdálo.
Určitě se snažte dodržovat alespoň nějakou pravidelnou tělesnou aktivitu, když to zdraví dovolí. V takovém případě myslete na to, že je dobré zařadit nějakou větší tělesnou zátěž klidně dvakrát týdně. Dobré je myslet na spalování, takže rychlé svižné procházky jsou ideální, můžete ale třeba také jezdit na kole, plavat. Takže jedno odpoledne by určitě mělo patřit aktivní aerobní aktivitě. To druhé pak posilování svalstva. Nesmíte totiž zapomenout na to, že vám zároveň také ubývá svalstva v souvislosti s tím, jak vaše tělo stárne. Co proti tomu dělat? Přirozený proces nezastavíte, ale vhodnými opatřeními ho můžete trochu zpomalit. Proto se vyplatí najít si vhodnou posilovací aktivitu. Zkuste se třeba poradit v posilovně s trenérem. Výborné aktivity jsou třeba pilates či jóga. Dobré je zařadit i cvičení na posílení svalstva zad a core, tedy hlubokého stabilizačního systému – svalů obklopujících páteř.
Skvělým nápadem je i absolvovat lékařskou prohlídku, která vám napoví, v čem jsou vaše rizika a rezervy. Lékař vám také může doporučit vhodnou fyzickou aktivitu na základě výsledků vyšetření, můžete s ním zkonzultovat svoje představy, přání a možnosti. To platí i tehdy, když třeba máte nějaké zdravotní omezení. Po dohodě s lékařem se dá vybrat pohyb, který vás obohatí, přinese vám radost a nové zážitky a nebudete trpět. Hýbat by se po padesátém roce života měli hlavně lidé se sedavým zaměstnáním, tedy kancelářské krysy, profesionální šoféři a lidé podobných profesí. Právě ti mohou trpět nadbytečnými kilogramy, mohou se u nich objevovat bolesti zad. Dobře zvolený pohyb může bolestí i zbavit, nebo je alespoň významně zmírnit.
Když zjistíte svůj zdravotní stav, svoje možnosti a najdete se vhodné pohybové vyžití, postupně budete nabývat ztracené sebejistoty a energie a budete se cítit dobře nejenom fyzicky, ale podpoříte tím i svoji psychiku a vyrovnanost. Vyplatí se najít si osobního kouče, trenéra, se kterým se poradíte, může vám sestavit program přímo na míru. V této životní etapě už je důležité si věci promýšlet. Zacházet se svým tělem uvážlivě, nejít přes bolest. Právě bolesti mohou být signálem, že s tělem není všechno v pořádku. Nezapomeňte, že už vám přece jenom není dvacet let, kdy jste byli mladí a odolní. Teď už je důležitý i odpočinek, relaxace. Myslete na to.
Více než kdy jindy je také důležité dodržovat pestrý stravovací režim. Celkově totiž váš metabolismus zpomaluje na obrátkách. Postupně také poklesne i spotřeba bazální energie – vystačíte si s menším příjmem kalorií. Hlavně ženy by tuto skutečnost měly mít na paměti. Jestliže jejich kalorický příjem zůstane stejný jako dosud, může se stát, že začnou přibírat. Proto je dobré omezit porce jídla, aby se nevyužitá energie neměnila na tuk. Pochopitelně, že pokles spotřeby energie je individuální, někdo ho mívá větší, jiný minimální, ale faktem je, že někdy může dosáhnout i třetiny celkového objemu. Proto omezení množství potravy při zachování dostatečné pestrosti jídelníčku je na místě.
Vystříhat byste se měli prohřešků proti zdravé výživě. Vaše tělo už nemá takovou toleranci jako kdysi v mládí, takže vám může dát poměrně nevybíravými zdravotními potížemi najevo, že se mu vaše strava nelíbí. Snažte se preferovat lehčí jídla před kaloricky příliš vydatnými potravinami. Budete-li jíst výživná jídla, i menší porce vás nasytí a dodají vám všechny potřebné látky. Velkou chybou je hladovět a ani teď byste neměli opomíjet pitný režim. Dostatek tekutin nejenom pomáhá rozjet metabolismus, ale zároveň i udržuje pleť vláčnou. Stárnutí bohužel přináší i jeden nepříjemný jev: klesá podíl kolagenu v pokožce. Dlužno dodat, že sebedražší kosmetické krémy nikdy nenahradí vnitřní výživu pokožky. Jezte ořech a obsahem omega-3 mastných kyselin, dopřejte si oleje, olivový či třeba lněný nebo konopný. Součástí jídelníčku musí být i dostatek bílkovin právě s ohledem na úbytek svalstva. Důležité jsou i zdroje minerálů a stopových prvků, ty najdete v různých semínkách: chia, lněných, slunečnicových i dalších.
Proteinový koktejl na hubnutí je neochucený, k němu si prosím vyberte ZDARMA příchutě. Intenzitu chuti a sladkost volíte sami přidáním nebo ubráním…
Dietní balíček na hubnutí. Chia Shake Nízkosacharidová dieta (Dieta low carb) na 4 týdny - 140 jídel. Zhubněte s Nízkosacharidovou dietou již za měsíc.