Jaké byly počátky počítání kalorií?

BMI kalkulačka - Jaké je Vaše BMI?

Dějiny diet sahají hodně daleko do minulosti. S moderním přístupem k nim se ale setkáváme zhruba posledních sto let. Teprve doba po 1. světové válce přináší první rozumný dietní nápad. Americká lékařka Lulu Hunt Petersová vydává v roce 1918 svoji knihu o počítání kalorií. I když to bere dost drasticky, protože denní příjem omezí na 1200 kalorií, začíná se konečně rodit trend moderní výživy.

Stará se o veřejné zdraví

Vlivná lékařka, doktorka Lulu Hunt Petersová (1873-1930) je považovaná za prvního člověka, který obhajoval počítání kalorií jako způsob, jak zhubnout. Lulu vystudovala medicínu a

zajistila si funkci předsedkyně výboru veřejného zdraví pro federaci Kalifornského ženského klubu v Los Angeles, což byla pozice, kterou místní noviny popsaly jako „větší vliv než celý městský zdravotní úřad“.

Prodaly se 2 miliony výtisků

Petersová začala psát novinové sloupky s názvem „Strava a zdraví“, které byly až do její smrti publikovány ve 400 novinách po celém kraji. Sloupky nakonec vedly v roce 1918 k vydání knihy, kterou Petersová nazvala „Dieta a zdraví: Klíč ke kaloriím“. Zaměřila se hlavně na ženy a stala se první knihou o dietách, která se proměnila v bestseller. Autorka v ní objasňovala, že kalorie je jednotka pro měření energie dostupné z jídla. Bylo to něco natolik nového, že v knize dokonce musela vysvětlovat, jak vlastně vyslovit slovo „kalorie“. Krátce po vydání knihy Petersová cestovala s Červeným křížem do Bosny. Když se vrátila do Spojených států, zjistila, jak populární a žádaná je její kniha. Prodalo se jí přes 2 miliony kopií. Díky tomu se na čas stala rozhlasovou lektorkou a vyhledávanou řečnicí po celých Spojených státech.

Ideální hmotnost pro dospělého

Co převratného napsala, že její publikace šla doslova na dračku? V knize například uvádí „Pravidlo pro nalezení ideální čisté hmotnosti pro dospělé“: Vynásobte počet palců nad 5 stop na výšku 5½; přidejte 110. Například: Výška 5 stop. 7 palců bez bot.

7 x 5-1/2 =

38½

 

+ 110   

 

———

Ideální váha

148½

Pokud je méně než 5 stop, vynásobte počet palců pod 5 stop 5½ a odečtěte od 110.

Výšku udává ve stopách, váhu v librách (0,454 kg), takže u popisované osoby s výškou 5 stop a 7 palců, tedy 170 cm je ideální váha 148,5 libry, čili 67,5 Kg.

Co je to kalorie?

Připomeneme ještě některé zajímavé kapitoly z její knihy. Jednotku zvanou kalorie popisuje následovně; symbol C.; jednotka tepla a jednotka hodnoty jídla; je množství tepla potřebné k tomu, aby se jedna libra vody (0,454 kg) zvýšila teplotu o 4 stupně Fahrenheita (15,5 ºC). Mnoho polovzdělaných jedinců vynakládá značné úsilí na diskreditaci znalostí o kaloriích s tím, že jde o pošetilou potravinářskou vědu, klam, fetiš a tak dále. Domnívají se, nebo spíše říkají, že některé velmi životně důležité prvky potravin – vitamíny a minerální soli – neobsahují žádné kalorie, a proto o nich není nutné vědět. Dále argumentují, že jejich dědové nikdy neslyšeli o kaloriích a měli se dobře. Ten dědečkovský argument mě vždycky rozzuří k smrti.

Proč je nová jednotka důležitá?

Petersová uvádí: Nyní víte, že kalorie je jednotka měření tepla a jídla. Není to teplo, není to jídlo; prostě měrná jednotka. A protože jídlo je nanejvýš důležité, znalost toho, jak by se mělo měřit, je jistě také nanejvýš důležitá. Měli byste znát a také používat slovo kalorie stejně často nebo častěji než slova stopa, yard, kvart, galon atd. jako míry délky a tekutin. Dále budete jíst kalorie v jídle. Místo toho, abyste řekli jeden krajíc chleba nebo kousek koláče, řeknete 100 kalorií chleba, 350 kalorií koláče.

Jak se podle Lulu určují kalorie?

Přístroj známý jako bombový kalorimetr má dvě komory, vnitřní, která obsahuje suché potraviny ke spálení, řekněme určité množství cukru, a vnější, která je naplněna vodou. Pokrm se zapálí elektrickou přípojkou a spálí. Toto teplo se přenáší do vody. Když se jedna libra vody zvýší o 4 stupně Fahrenheita, množství použitého tepla je libovolně zvoleno jako jednotka tepla a nazývá se kalorie.

Bylo prokázáno, že jídlo spálené (zoxidované) v těle vydává přibližně stejné množství tepla nebo energie jako při spalování v kalorimetru.

1 unce (28,3 g) Tlustý

= 275 °C.

 

-asi 255 v těle.

1 unce Protein (suchý)

= 120 C.

 

-asi 113 v těle.

1 unce Sacharidy (suché) 

= 120 C.

 

-asi 113 v těle.

Už chápete, proč jsou tuky cenné? 

Proč tvoří tuk více než jakékoli jiné jídlo? Vydávají více než dvakrát až čtvrtinu více tepla nebo energie než ostatní potraviny. Všimněte si, že bílkoviny a sacharidy mají stejnou potravinovou hodnotu jako teplo nebo energie, každá 113 kalorií na suchou unci (28,3 gramu). Nejsou však zaměnitelné; to znamená, že sacharidy nenahradí bílkoviny, protože bílkoviny jsou absolutně nezbytné pro stavbu a opravu tkáně a sacharidy to nedokážou. Ale tuky a sacharidy jsou zaměnitelné jako palivo nebo energetické potraviny.

Kolik kalorií doporučuje denně sníst?

Všechno podle ní závisí na věku, hmotnosti a fyzických aktivitách; dítě a rostoucí dítě potřebují mnohem více kalorií na libru za den než dospělý, který musí dodávat pouze svou energii a potřeby regenerace. Staří potřebují méně než mladí dospělí. Pokud jde o váhu; řekla jsem vám, proč lidé s nadváhou potřebují tak málo. Pokud jde o fyzické aktivity; čím aktivnější, tím je samozřejmě potřeba více kalorií, protože každý pohyb spotřebovává kalorie. Například dřevorubci z Maine při práci v zimních měsících spotřebují 5000 až 8000 kalorií denně. Ale odvedou obrovské množství fyzické práce. Duševní práce nevyžaduje další výživu. To bylo dokázáno, a pokud se přebere nadbytek toho, co je potřeba v klidu (pokud se při vykonávání duševní práce nevynakládá značné cvičení), práce není tak dobře odvedená.

 

Za libru

 

denně 

Kojenci vyžadují

40-50 C.

Rostoucí děti

30-40 C.

Dospělí (v závislosti na aktivitě)

15-20 C.

Stáří vyžaduje

15 nebo méně C.

V číslech za den

Dítě 2-6

1000 až 1600 C. za den

Dítě 6-12

1600 až 2500 C. za den

Mládež 12-18 

2500 až 3000 C. za den

(Pamatujte, že chlapec obecně potřebuje tolik, co jeho otec, a dívka tolik jako její matka.)

MUŽ (za den):

 

V klidu

1800 až 2000 C.

Sedavý

2200 až 2800 C.

Pracovní

3500 až 4000 C.

 

 

ŽENA (za den):

 

V klidu

1600 až 1800 C.

Sedavé zaměstnání (účetní atd.)

2000 až 2200 C.

Povolání zahrnující stání, chůzi, popř

 

manuální práce (běžný úklid atd.)

2200 až 2500 C.

Povolání vyžadující sílu (prádelna atd.) 

2500 až 3000 C.

Jak zjistit potřebný počet kalorií?

1. Určete normální hmotnost podle výše popsaného pravidla.

2. Vynásobte normální hmotnost počtem kalorií potřebných na libru za den.

Řekněme například, že vážíte 220 liber (99 kg) nebo 125 liber (57 kg), ale podle pravidla pro vaši výšku by vaše váha měla být 150 liber (60 kg) ; pak 150 (60) by bylo číslo, které byste použili. Podle pravidla, které jsem uvedl, dospělí potřebují 15-20 kalorií na libru za den, v závislosti na aktivitě. Pokud například nevykonáváte žádné fyzické aktivity, vezměte nejnižší číslo, 15. 150x15—2250. Proto váš požadavek, pokud by vaše váha měla být 150 (60 kg), je 2250 kalorií za den.

Jak hubnout?

Nyní, pokud chcete hubnout, snižte z toho 500-1000 kalorií denně.

Pět set kalorií se rovná přibližně 2 uncím (56 g) tuku. Dvě unce za den by byly asi 4 libry za měsíc (1,8 kg) nebo 48 liber (22 kg) za rok. Vyřazení 1000 kalorií za den by se rovnalo snížení přibližně o 8 liber (3,6 kg) za měsíc nebo 96 liber (43,5 kg) za rok. Tato kila můžete zcela shodit, když budete znát hodnoty potravin (kalorií) a podle toho regulovat svůj příjem. Nyní můžete vidět důležitost znalosti kalorií. Pokud chcete přibrat, přidávejte postupně 500-1000 kalorií denně.

Můžete ji milovat nebo proklínat

Ač udělala ve výživě revoluci, zemřela Lulu relativně mladá. Když byla Lulu na cestě na mezinárodní lékařskou konferenci v Německu, onemocněla a zemřela na zápal plic v Londýně. Bylo jí pouhých 57 let. Když se dnes přistihnete, že přemýšlíte o počtu kalorií, které můžete dnes sníst bez obav o svoji štíhlou linii, vzpomeňte si na Lulu Hunt Petersovou. Můžete jí buď poděkovat za novou koncepci stravování a přístup k dietám, nebo ji naopak proklínat, jestliže se počítání kalorií stalo vaší noční můrou. Všechno závisí na vašich zkušenostech a pocitech.