Jak zvládnout život s celiakií?

Celiakie je nemoc, která může člověka opravdu pořádně potrápit. Provází ji trávicí potíže – pod nimi si můžete představit celou škálu příznaků od plynatosti přes křeče až po průjmy, také velmi často i o chronickou únavu. Lidé mnohdy trpí podobnými příznaky, běhají po různých lékařských vyšetřeních a nejednou trvá dlouhé měsíce nebo i roky, než se podaří odhalit, kde je problém. Zjištění, jakou nemocí vlastně trpí, znamená pro ně velký posun.

Více než 100 tisíc nemocných

Plusem je, že se o této chorobě dnes už ví mnohem více než v nedávné minulosti. Informace jsou k dispozici. Proto, když má někdo popsané potíže, už se hovoří o tom že příčinou by mohla být celiakie. Následné vyšetření může prokázat, zda opravdu jde o tuto nemoc, nebo ne. Také kvalita života takto postižených proti předešlým dekádám významně stoupla. Odhady říkají, že je u nás více než 100 tisíc celiaků. Intolerancí k lepku ale může trpět až 250 tisíc lidí a možná ještě mnohem více.

Příčina může zůstat dlouho skryta

Co si máme pod pojmem celiakie představit? Jde o chorobu projevující se nesnášenlivostí k lepku. Jestliže pacient konzumuje potraviny, v nichž je obsažen lepek, ovlivňuje to funkci sliznice tenkého střeva. Její funkční povrch se radikálně zmenšuje a kvůli tomu má dotyčný velké potíže s trávením. Vstřebávání živin se pro něj stává problémem. Důsledkem toho bývají rozmanité obtíže od nadýmání, plynatosti, po trvající průjmy až po křeče. Dalším jevem může být nečekané hubnutí, únava, anémie způsobená malým množstvím železa, zvýšená kazivost zubů či bolesti kloubů. Šíře příznaků je velice rozsáhlá, proto mnohdy zůstává skryto, že základním problémem je právě trávení.

Základní rozlišení

Zároveň je ale třeba odlišit dva základní pojmy, a to celiakie a alergie na lepek. Pozor, nejde o totéž! Zatímco celiakie je chronickou nemocí, se kterou se bude dotyčný potýkat do konce života, u alergie jde o akutní stav. Máme na mysli prudkou reakci na potravinu, k té dochází velmi rychle, a to ve formě anafylaktického šoku, který nastává zpravidla během jedné hodiny. Jde o otok jazyka, bolesti břicha a křeče, celkově o stav ohrožující život potřebující naléhavou lékařskou péči. U celiaků ale tato reakce přichází mnohem později, trvá hodiny nebo dokonce dny. Nicméně v obou případech se ve svém v dalším životě musíte obejít bez lepku. Intolerance na lepek se v životě může projevit vlastně kdykoliv. Zřejmá bývá třeba už u malých dětí. Projevuje se nadýmáním, bolestmi břicha, stolice může zapáchat a být nečekaně velká. Chuť těchto dětí k jídlu významně klesá.

Jednoduchý test si koupíte v lékárně

Obtíže spojené s trávením lepku se ale mohou projevit kdykoliv v průběhu života, i po zátěži v podobě prodělané nemoci, stačit může i úplně obyčejná chřipka. Trpíte-li popsanými zdravotními potížemi, nabízí se otázka, jestli je příčinou nesnášenlivost lepku. Základní zjištění si můžete provést i sami, a to v podobě testu na potravinové alergie. Sterilní jehlou se bodnete do prstu. Vzniklou kapku krve smícháte s dodaným roztokem. Vzniklou směs nanesete na destičku obsahující proteiny, lepek nevyjímaje. Reakce na lepek odečtete z návodu, který je součástí testu. Uvidíte, zda máte celiakii.

Doživotní volba

Co dělat, když zjistíte, že touto nemocí opravdu trpíte? V současnosti najdete v obchodech spoustu potravin, které lepek už neobsahují. Stojí ale více peněz, než ty klasické. Ať už máte alergii na lepek nebo celiakii, v obou případech musíte přijmout skutečnost, že se bezlepková dieta stane vaší doživotní volbou. Bez ní nedocílíte dobrého trávení a nevyhnete se dalším zdravotním komplikacím. Důležité je, abyste se vystříhali konzumace obilovin, ať už jde o žito, pšenici, ječmen nebo oves. Samozřejmě jsou ve hře i výrobky z nich. Nemáme ale na mysli jenom tento fakt

Pečlivě čtěte etikety

Obiloviny mohou být obsaženy i v dalších produktech, které zdánlivě nemají s těmito výrobky nic společného. Například na ně můžete narazit i v kečupu, sójové omáčce, hořčici, dresincích a spoustě dalších produktů – vesměs průmyslově zpracovaných potravinách, kde byste je určitě nečekali. Může jít jenom o stopové množství, ale pro alergiky na lepek a celiaky jde opravdu o zásadní problém. Jak si s tím poradit? Jedinou a správnou cestou je v supermarketech pečlivě pročítat etikety a pozorně sledovat, zda daný výrobek neobsahuje lepek či nikoliv. Další možností je, že se sami pustíte do výroby bezlepkových jídel. Můžete si třeba leccos upéct z bezlepkové mouky, která je také už dnes také běžně k dostání.